My jsme národ, znělo na demonstraci v Chemnitzu. Tentokrát se nesla v poklidném duchu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2018 22:18
Deník Bild zjistil, že jeden ze dvou podezřelých z vraždy pětatřicetiletého Němce, která protesty odstartovala, byl už v minulosti trestaný.
Demonstrace v Chemnitzu pokračují i ve čtvrtek | Video: Reuters

Berlín - Bez problémů se v Chemnitzu (Saské Kamenici) obešel ve čtvrtek večerní protest pravicového hnutí Pro Chemnitz. Podle televizní a rozhlasové stanice MDR se ho nedaleko od místního fotbalového stadionu zúčastnila více než tisícovka lidí. Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatovalo se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Kvůli napjaté situaci ve městě po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce panovaly obavy, že by se i čtvrteční protest stejně jako ty z neděle a pondělí mohl zvrhnout ve střety či v útoky na přistěhovalce. Saská policie proto požádala o pomoc spolkovou policii i strážce zákona z dalších německých zemí.

Obavy se ale nenaplnily a demonstrace, při níž zástupci hnutí Pro Chemnitz vystoupili s projevy, se nesla v poklidném duchu. Jen občas davem zaznělo skandování typu "My jsme národ" nebo "Prolhaná média". Časté byly také požadavky na odstoupení kancléřky Angely Merkelové (CDU), s jejíž migrační politikou přítomní nesouhlasili.

Pár desítek metrů od protestu se konala dopředu naplánovaná debata saského ministerského předsedy s občany. Diskuze začala minutou ticha a krátkým vystoupením Kretschmera, který obyvatele čtvrtmilionového města vyzval, aby se postavili za demokracii a právní stát. Vyjádřil také pochopení pro demonstrace, ale nikoli pro to, když někdo zůstává i na protestu, při kterém se hajluje. Právě to se stalo během pondělní protestní akce pravicového hnutí, při které bylo zraněno na 20 osob.

Zatímco Kretschmera přijali občané Chemnitzu poměrně klidně, při slovech starostky Ludwigové se publikem opakovaně neslo bučení a pískot. Ludwigová mimo jiné prohlásila, že město balancuje mezi láskou a nenávistí.

Setkání se zúčastnilo také několik zemských ministrů, mimo jiné saský ministr hospodářství Martin Dulig. Ten zdůraznil, že je nutné spolu hovořit.

"Myslím, že to bylo padesát na padesát. Padesát procent souhlasu pro premiéra a pro starostku. Ale jinak tomu v této mimořádné situaci ani být nemůže," komentoval setkání s občany předseda saského parlamentu Matthias Rössler.

Podezřelí jsou Iráčan a Syřan

Z vraždy, ke které došlo v noci na neděli a která protesty odstartovala, jsou podezřelí dva muži, jeden z nich je Iráčan a druhý Syřan. Dvaadvacetiletý Yousif A. a o rok starší Alaa S. nyní sedí ve vazbě. Ve čtvrtek se v médiích objevily podrobnosti o obou mladých mužích.

Podle zjištění německého bulvárního deníku Bild má Iráčan Yousif několik záznamů v trestním rejstříku. Saské státní zastupitelství opakované trestání jednoho z podezřelých potvrdilo, neupřesnilo ale, kdo z dvojice to byl a za jaké činy. 

Podle Bildu měl být dvaadvacetiletý Yousif několikrát pokutován kvůli držení drog, podvodu, poškození majetku a ohrožení bezpečnosti provozu. V červenci loňského roku pak měl být podmíněně odsouzen za ublížení na zdraví. 

Německý deník Welt hovořil s Yousifovým spolubydlícím, který Iráčana naopak popsal jako přívětivého člověka. "Nevěřím, že to udělal. Nikdy jsem neviděl, že by dělal problémy," citoval list jednoho z obyvatel azylového centra. 

Média také upozorňují, že pokud by se informace o trestné činnosti jednoho z pachatelů potvrdily, mohlo by to zároveň přitížit i tomu druhému, Syřanovi Alaaovi. 

Zatykač ofotil úředník

Identita obou mužů unikla na veřejnost poté, co krajně pravicová uskupení zveřejnila na internetu zatykač. Na Twitteru ho sdílel mimo jiné Stephan Protschka, člen německého parlamentu za protiimigrační a krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD). 

Jak se dostal zatykač na veřejnost, se objasnilo až ve čtvrtek, kdy se devětatřicetiletý justiční úředník Daniel Zabel přiznal, že ho vyfotografoval a snímek poslal mimo jiné hnutí Pro Chemnitz. Chtěl prý, aby vyšla najevo pravda. Nebyl si ale podle svého vyjádření vědom toho, že by se mohl dopustit trestného činu.

Saské ministerstvo spravedlnosti muže postavilo mimo službu. O případném dalším postihu úředníka rozhodne poté, až skončí jeho vyšetřování. Někteří odborníci ale už teď počítají s tím, že bude muset z justice odejít.

Saské úřady čelí kvůli úniku důležitého dokumentu tvrdé kritice. Jsou v něm uvedena také jména svědků i příslušné soudkyně. 

Podívejte se na videoreportáž z Chemnitzu

Hajlovalo se, létaly lahve i dělobuchy. Češka popisuje vypjaté nepokoje v Chemnitzu | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy