Toto jsou nejkrásnější stromy letošního roku. Který se vám nejvíc líbí?

Toto jsou nejkrásnější stromy letošního roku. Který se vám nejvíc líbí?
Jilm u gymnázia - "Poslední mohykán", Vyškov, Jihomoravský kraj. Jilm vaz, 105 let, obvod stromu činí 271 centimetrů.
Vzrostlý jilm je pozůstatkem parku u dnes již neexistujícího Německého domu, který se rozprostíral mezi dnešním gymnáziem a zahradou. Park zřídil vyškovský Okrašlovací spolek na počátku 20. století.
Osud však k němu nebyl příznivý a v 70. letech 20. století padl za oběť čtyřproudému průtahu městem. Poslední připomínkou na něj je tento krásný jilm.
Javor z Velké Lhoty - "Na procházce za Broučky", Velká Lhota na Vsetínsku, Zlínský kraj. Javor babyka, 150 let, obvod stromu 280 centimetrů.
Foto: Marek Olbrzymek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 10. 2020 21:15
Už za pár dní se dozvíme vítěze letošního klání o titul Strom roku. Do finále 19. ročníku ankety Nadace Partnerství postoupilo dvanáct kandidátů z devíti krajů. Vítězný strom se dočká odborného ošetření zdarma a postupu do celoevropského kola.

V národní soutěži mohli lidé do 11. října své favority podpořit on-line na stránkách Strom roku či pomocí DMS. Díky tomu se staré a památné stromy v anketě stanou symbolicky kmotry a kmotrami stromů nových. Vybrané peníze totiž Nadace Partnerství napřesrok rozdělí na výsadbové granty pod hlavičkou iniciativy Sázíme budoucnost. 

"O vítězi rozhoduje hlavně schopnost ambasadorů stromů přesvědčit své okolí. Jak ukázal příklad loňské vítězky Chudobínské borovice ze Žďárska, kdy její fanoušci byli schopni nadchnout celou Vysočinu, a nakonec i celou republiku a potažmo i Evropu," říká koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža. 

Poslední týden hlasování je již tradičně tajný, úderem půlnoci 11. října se možnost podpořit letošní finalisty uzavřela. Výsledky budou vyhlášeny 20. října na Den stromů, který pomyslně odstartuje také hlavní sázecí sezónu. Od té si organizátoři slibují nejméně milion nových stromů mimo les.

 

Právě se děje

Další zprávy