Bývaly to zarostlé periferie, teď jsou tu aleje či sady. Díky místním nadšencům

hrz hrz
2. 11. 2019 13:07
Celonárodní dobrovolnická iniciativa Sázíme budoucnost chce během pěti let umožnit vysazení 10 milionů stromů mimo les. Za pouhých pět týdnů se sešlo na 4000 nových stromů. Ty tento podzim obohatí česká města a krajinu. První zájemci je plánují vysázet nebo již sázeli na 116 místech po celé republice. Tady jsou příběhy některých z nich. Zapojit se a využít grant Nadace Partnerství může každý.
Foto: hrabovjanka.cz

Ostrava: Byly tu odpadky a kopřivy, teď je tu lesopark

Metr dlouhé kopřivy, polámané stromy, odpadky, kam oko dohlédlo. Zanedbaný kus lužního lesa na konci Mlynářské ulice v Ostravě-Hrabové vypadal tuze neutěšeně. Proměnil se až díky dvěma Ostravačkám.

Chodily kolem a říkaly si: Jak by to bylo hezké, kdybychom tu měli místo skládky park! Jana Batelková a Jana Václavíková z Ostravy-Hrabové tak vytvořily místo - lesní park, kam si dnes lidé chodí odpočinout. Říkají mu Hrabovjanka.

"V katastru nemovitostí jsme nejprve zjistily, kdo je majitelem a správcem pozemku, a poté jsme požádaly o dotace. Komunikace s městem byla snadná, město se dokonce samo nabídlo, že pomůže při vyplňování formulářů," vzpomíná Jana Batelková.

Jakmile autorky získaly dotace, oslovily zahradní architekty. Ti jim poradili, jak by mohl park vypadat. S úpravami terénu zase pomohli dobrovolníci.

"Bez nich bychom to nezvládly," přemítá Batelková. "Z pozemku jsme museli odvézt 14 tun odpadu. Ano, bylo to velmi náročné, věnovaly jsme tomu projektu rok a půl života, ale šly bychom do toho znovu. Ze skládky je park plný života - lidí, ptáků, veverek… Předčilo to naše očekávání."

Parku dominuje altán z vrbového proutí a také hrabovjanský Strom svobody, který vysadily autorky projektu v den slavnostního otevření.

Lesopark lemuje potůček s pozoruhodným názvem Zyf. Jsou tady lavičky, ptačí budky, krmítka, houpačky i lanová dráha. Přírodovědci navíc zjistili, že místem přelétá kriticky ohrožený druh netopýra pobřežního a silně ohrožené druhy netopýra parkového a hvízdavého.

"Lidé zapomínají dělat něco pro druhé jen tak, chtěly jsme je inspirovat. A moc rády předáme tipy a rady, jak na to, i ostatním," dodává Batelková.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy