Bývaly to zarostlé periferie, teď jsou tu aleje či sady. Díky místním nadšencům

hrz hrz
2. 11. 2019 13:07
Celonárodní dobrovolnická iniciativa Sázíme budoucnost chce během pěti let umožnit vysazení 10 milionů stromů mimo les. Za pouhých pět týdnů se sešlo na 4000 nových stromů. Ty tento podzim obohatí česká města a krajinu. První zájemci je plánují vysázet nebo již sázeli na 116 místech po celé republice. Tady jsou příběhy některých z nich. Zapojit se a využít grant Nadace Partnerství může každý.
Foto: hrabovjanka.cz

Ostrava: Byly tu odpadky a kopřivy, teď je tu lesopark

Metr dlouhé kopřivy, polámané stromy, odpadky, kam oko dohlédlo. Zanedbaný kus lužního lesa na konci Mlynářské ulice v Ostravě-Hrabové vypadal tuze neutěšeně. Proměnil se až díky dvěma Ostravačkám.

Chodily kolem a říkaly si: Jak by to bylo hezké, kdybychom tu měli místo skládky park! Jana Batelková a Jana Václavíková z Ostravy-Hrabové tak vytvořily místo - lesní park, kam si dnes lidé chodí odpočinout. Říkají mu Hrabovjanka.

"V katastru nemovitostí jsme nejprve zjistily, kdo je majitelem a správcem pozemku, a poté jsme požádaly o dotace. Komunikace s městem byla snadná, město se dokonce samo nabídlo, že pomůže při vyplňování formulářů," vzpomíná Jana Batelková.

Jakmile autorky získaly dotace, oslovily zahradní architekty. Ti jim poradili, jak by mohl park vypadat. S úpravami terénu zase pomohli dobrovolníci.

"Bez nich bychom to nezvládly," přemítá Batelková. "Z pozemku jsme museli odvézt 14 tun odpadu. Ano, bylo to velmi náročné, věnovaly jsme tomu projektu rok a půl života, ale šly bychom do toho znovu. Ze skládky je park plný života - lidí, ptáků, veverek… Předčilo to naše očekávání."

Parku dominuje altán z vrbového proutí a také hrabovjanský Strom svobody, který vysadily autorky projektu v den slavnostního otevření.

Lesopark lemuje potůček s pozoruhodným názvem Zyf. Jsou tady lavičky, ptačí budky, krmítka, houpačky i lanová dráha. Přírodovědci navíc zjistili, že místem přelétá kriticky ohrožený druh netopýra pobřežního a silně ohrožené druhy netopýra parkového a hvízdavého.

"Lidé zapomínají dělat něco pro druhé jen tak, chtěly jsme je inspirovat. A moc rády předáme tipy a rady, jak na to, i ostatním," dodává Batelková.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy