Pokud strom sám bojuje o život, ten náš nezachrání, říká arborista o zeleni v ulicích

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
12. 7. 2020 17:24
Městské zeleni kvůli intenzivnějším vedrům hrozí, že časem odumře. Její nedostatek by přitom dle vědců vedl k dalšímu oteplení a ještě větší oblibě klimatizací. Ty přitom vzduch ve výsledku opět zahřívají. I z toho důvodu se ve sněmovně sešli odborníci, aby navrhli řešení přírodní klimatizace v podobě stromů ve městě. Jejich doporučení nabízíme v přehledu Aktuálně.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Unsplash.com

Stromy potřebují hlavně vodu, vzduch a prostor

Aby zeleň ve městech ochlazovala okolní prostředí, potřebuje dostatek vzduchu, vody a prostoru pro kořeny. "Stromy jsou klimatizační jednotka, která pracuje v náš prospěch. Na rozdíl od klimatizací však pracují tiše a spotřebovávají energii od slunce," říká zahradník Pavel Chlouba.

Když mají stromy dostatek vody, dochází dle něj k jejímu vypařování z listů. Tím se okolní vzduch zvlhčuje a ochlazuje. Jeden listnatý strom odpaří za den mezi 80 a 100 litry vody. Hektar lesa pak za letní den zvládne 30 tisíc litrů. Pokud však přírodní stromovou klimatizaci nahradíme elektrickou, tak teplem, které z ní vychází, ohřejeme město o to víc.

K oteplování podle expertů přispívají i zpevněné plochy, například parkoviště bez stromů. Horký vzduch z nich stoupá nahoru, čímž odnáší vodu dál od místa odparu. Ten vlhký a chladný od stromů je však těžší, klesá proto dolů, čímž vodu zadržuje na místě. 

Odborníci také poukazují, že listy stromů také fungují jako prachový filtr, protože zachycují prach, který se spláchne až s deštěm. Za jeden rok dokáže jeden hektar listnatého lesa nasbírat 70 tun prachu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 5 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy