Příběh českého Stromu roku. Odolná borovice přežila zatopení vesnice

Vítězka českého Stromu roku 2019 Chudobínská borovice. Zatímco jiné stromy mají v adrese obec, odkud pocházejí, či název zámku, u něhož rostou, tady se dočteme: "Skalnatý ostroh na levém břehu Vírské přehrady v prostoru zatopené obce Chudobín, katastrální území Dalečín, Žďár nad Sázavou, Vysočina.
Jejími navrhovateli do soutěže Strom roku byli Milan Peňáz s podporou obcí Vír a Dalečín, Města Bystřice nad Pernštejnem a místních spolků.
Tak vypadalo místo před zatopením. Chudobín byl pro své krásné okolí vyhledávanou lokalitou pro turisty z měst.
Vzhledem ke kopcovitému terénu tu Češi také rádi lyžovali, konaly se tu i lyžařské závody.
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 10. 2019 16:40
Je jí 350 let. Stará borovice pamatuje budování vesnice Chudobín, život v ní i její zatopení Vírskou přehradou, uprostřed které se nyní tyčí nad vodní hladinou. Přežila všechno a vypráví se o ní řada pověstí. Na podzim vyhrála domácí titul Strom roku, nyní soutěží v anketě Evropský strom roku. Verdikt padne v úterý odpoledne. Projděte si ve fotogalerii příběh staré borovice i vesnice.