Příběh českého Stromu roku. Odolná borovice přežila zatopení vesnice

Příběh českého Stromu roku. Odolná borovice přežila zatopení vesnice
Vítězka českého Stromu roku 2019 Chudobínská borovice. Zatímco jiné stromy mají v adrese obec, odkud pocházejí, či název zámku, u něhož rostou, tady se dočteme: "Skalnatý ostroh na levém břehu Vírské přehrady v prostoru zatopené obce Chudobín, katastrální území Dalečín, Žďár nad Sázavou, Vysočina.
Jejími navrhovateli do soutěže Strom roku byli Milan Peňáz s podporou obcí Vír a Dalečín, Města Bystřice nad Pernštejnem a místních spolků.
Tak vypadalo místo před zatopením. Chudobín byl pro své krásné okolí vyhledávanou lokalitou pro turisty z měst.
Vzhledem ke kopcovitému terénu tu Češi také rádi lyžovali, konaly se tu i lyžařské závody.
Foto: Marek Olbrzymek
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 10. 2019 16:40
Je jí 350 let. Stará borovice pamatuje budování vesnice Chudobín, život v ní i její zatopení Vírskou přehradou, uprostřed které se nyní tyčí nad vodní hladinou. Přežila všechno a vypráví se o ní řada pověstí. Na podzim vyhrála domácí titul Strom roku, nyní soutěží v anketě Evropský strom roku. Verdikt padne v úterý odpoledne. Projděte si ve fotogalerii příběh staré borovice i vesnice.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy