Meteorologové pozorují v Atlantiku první silný hurikán, hrozí vznik dalšího

ČTK ČTK
28. 8. 2023 12:47
Meteorologové pozorují v Atlantiku první silný hurikán, hrozí vznik dalšího

Bouře Franklin zesílila na hurikán třetí kategorie a stala se prvním silným hurikánem letošní sezony v Atlantiku, informovalo o tom americké Národní hurikánové středisko (NHC). Předpovídá, že v následujících dnech bude postupovat na sever a severovýchod v bezpečné vzdálenosti od americké pevniny. Na tu však podle meteorologů udeří bouře Idalia postupující Karibikem, z níž se pravděpodobně také stane silný hurikán.

Franklin je podle posledního hlášení asi 800 kilometrů jihovýchodně od Bermud a provází jej vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině. Jako tropická bouře předtím zasáhl Dominikánskou republiku, východnímu pobřeží USA by se však měl vyhnout, předpovídá NHC.

Idalia se mezitím nacházela jižně od západního cípu Kuby a v úterý bude podle meteorologů postupovat na sever nad Mexickým zálivem směrem k západnímu pobřeží Floridy. "Podle současné předpovědi se Idalia stane silným hurikánem, než dosáhne pobřeží Floridy," varuje NHC. Podle agentury panuje sílící riziko nebezpečného větru a "život ohrožujícího" vzedmutí moře.

Extrémní podmínky na západě Floridy hrozí od úterního večera, hlavní nápor bouře s větrem přes 150 kilometrů v hodině se pak čeká ve středu. Výstrahy se vztahují i na město Tampa a okolí, kde žijí miliony lidí, střed hurikánu by mohl udeřit severněji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy