Změny penzí: Menší odvody pro rodiče, nižší důchodový věk

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 6. 2015 15:16
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje dvě důležité změny u penzijního systému podle doporučení důchodové komise.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Změní se také pravidla pro věk odchodu do důchodu. Počítá s tím ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), která změny podpořila na společné tiskové konferenci s předsedou důchodové komise Martinem Potůčkem.

Právě jím vedená komise obě dvě změny vládě navrhla. A podle předchozích informací je vedle ČSSD podporuje přinejmenším i další koaliční strana, KDU-ČSL.

Nestaráte se o dítě, zaplatíte víc

Ministerstvo navrhne, aby lidem, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, klesly odvody na povinné sociální pojištění. Zároveň ale vzrostou lidem, kteří děti nemají nebo se o ně již nestarají.

Důchodová komise navrhla, aby sociální pojištění v základu vzrostlo z 28 na 29 procent hrubé mzdy. U jednoho dítěte by se sazba měnit neměla. Při dvou dětech by sazba klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.

Ministerstvo práce chce návrh připravit tak, aby šel ke schválení do vlády už po letních prázdninách. Zároveň ještě přemýšlí o úpravě sazeb. „Chceme dát větší důraz už na dvě děti. Dnes je problém s tím, že lidé mají často jen jedno,“ řekla online deníku Aktuálně.cz Iva Merhautová, náměstkyně ministryně práce.

Čtvrtinu života v důchodu

Druhý návrh - na úpravu výpočtu důchodového věku - pak má ministerstvo už téměř hotový. I zde se řídí doporučeními důchodové komise. Do roku 2030 by se tedy podmínky pro odchod do důchodu měnit neměly, ale pak by jejich růst měl být mírnější, než počítá dosavadní zákon prosazený vládou Petra Nečase.

Dnes chodí do penze muži před 63. rokem života. Ženy zhruba o rok dříve, a pokud mají děti, tak se jejich důchodový věk ještě snižuje. Dosavadní pravidla počítají s tím, že po roce 2030 se důchodový věk sjednotí právě na 65 letech a dále poroste. Děti narozené v roce 2010 by podle nynějších pravidel šly do důchodu až v 72 a půl letech. Podle plánů důchodové komise by se jejich důchodový věk snížil zhruba na 69 let.

Komise navrhla, aby v budoucnu lidé v penzi strávili čtvrtinu života. Důchodový věk by se tak měl každých pět let přehodnocovat podle aktuálních demografických dat.

Manželé se podělí o pojištění

Podle Merhautové připravuje ministerstvo také další návrh na základě doporučení důchodové komise: Partneři si budou dělit vyměřovací základy pro výpočet důchodu za dobu, kdy společně vychovávají děti. Nyní zpracovává věcný záměr. Marksová zatím neuvedla, odkdy by podle jejích představ toto pravidlo mělo v Česku platit.

Ministryně také uvedla, že její úřad pracuje na tom, aby nejnižší důchody byly v budoucnu vypláceny na úrovni životního minima, tedy nyní 3410 korun. Ministerstvo si od toho slibuje, že sníží nutnou administrativu pro lidi i pro úřady. Dnes totiž lidé s nižšími důchody stejně žádají úřady práce o dorovnání na životní minimum. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy