Změny penzí: Menší odvody pro rodiče, nižší důchodový věk

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 6. 2015 15:16
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje dvě důležité změny u penzijního systému podle doporučení důchodové komise.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Změní se také pravidla pro věk odchodu do důchodu. Počítá s tím ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), která změny podpořila na společné tiskové konferenci s předsedou důchodové komise Martinem Potůčkem.

Právě jím vedená komise obě dvě změny vládě navrhla. A podle předchozích informací je vedle ČSSD podporuje přinejmenším i další koaliční strana, KDU-ČSL.

Nestaráte se o dítě, zaplatíte víc

Ministerstvo navrhne, aby lidem, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, klesly odvody na povinné sociální pojištění. Zároveň ale vzrostou lidem, kteří děti nemají nebo se o ně již nestarají.

Důchodová komise navrhla, aby sociální pojištění v základu vzrostlo z 28 na 29 procent hrubé mzdy. U jednoho dítěte by se sazba měnit neměla. Při dvou dětech by sazba klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.

Ministerstvo práce chce návrh připravit tak, aby šel ke schválení do vlády už po letních prázdninách. Zároveň ještě přemýšlí o úpravě sazeb. „Chceme dát větší důraz už na dvě děti. Dnes je problém s tím, že lidé mají často jen jedno,“ řekla online deníku Aktuálně.cz Iva Merhautová, náměstkyně ministryně práce.

Čtvrtinu života v důchodu

Druhý návrh - na úpravu výpočtu důchodového věku - pak má ministerstvo už téměř hotový. I zde se řídí doporučeními důchodové komise. Do roku 2030 by se tedy podmínky pro odchod do důchodu měnit neměly, ale pak by jejich růst měl být mírnější, než počítá dosavadní zákon prosazený vládou Petra Nečase.

Dnes chodí do penze muži před 63. rokem života. Ženy zhruba o rok dříve, a pokud mají děti, tak se jejich důchodový věk ještě snižuje. Dosavadní pravidla počítají s tím, že po roce 2030 se důchodový věk sjednotí právě na 65 letech a dále poroste. Děti narozené v roce 2010 by podle nynějších pravidel šly do důchodu až v 72 a půl letech. Podle plánů důchodové komise by se jejich důchodový věk snížil zhruba na 69 let.

Komise navrhla, aby v budoucnu lidé v penzi strávili čtvrtinu života. Důchodový věk by se tak měl každých pět let přehodnocovat podle aktuálních demografických dat.

Manželé se podělí o pojištění

Podle Merhautové připravuje ministerstvo také další návrh na základě doporučení důchodové komise: Partneři si budou dělit vyměřovací základy pro výpočet důchodu za dobu, kdy společně vychovávají děti. Nyní zpracovává věcný záměr. Marksová zatím neuvedla, odkdy by podle jejích představ toto pravidlo mělo v Česku platit.

Ministryně také uvedla, že její úřad pracuje na tom, aby nejnižší důchody byly v budoucnu vypláceny na úrovni životního minima, tedy nyní 3410 korun. Ministerstvo si od toho slibuje, že sníží nutnou administrativu pro lidi i pro úřady. Dnes totiž lidé s nižšími důchody stejně žádají úřady práce o dorovnání na životní minimum. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 8 minutami

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy