Změny důchodů: Druhý pilíř skončí, spoření ve třetím zdraží

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 18. 5. 2015 12:06
Vláda bourá Nečasovu reformu penzí. Schválila ukončení druhého pilíře a upraví i některé podmínky ve třetím důchodovém pilíři.
Šachy s důchody pokračují. Ilustrační snímek.
Šachy s důchody pokračují. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Druhý pilíř důchodů se definitivně uzavře s nástupem roku 2016. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zhruba 84 tisíc lidí, kteří od začátku roku 2013 do systému vstoupili, dostane na výběr – buď si naspořené peníze vyberou převodem na účet, nebo si je nechají převést do třetího pilíře, tedy systému bývalého penzijního připojištění.

Vláda schválila i dříve oznámený plán, podle něhož účastníci druhého pilíře získají všechny naspořené peníze, včetně těch, které jim stát umožnil vyvést z prvního pilíře – důchodového pojištění. Ty budou moci lidé vrátit státu. Pokud si je naopak nechají, klesne jim budoucí důchod z prvního pilíře o desetikoruny měsíčně. Dá se předpokládat, že druhá možnost bude preferovaná.

"Vláda dnes udělala definitivní tečku za druhým pilířem důchodového systému, nepovedeným experimentem pravicových vlád, o který byl mizivý zájem a který se ukázal pro důchodový systém jako slepá ulička," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vládou schválené změny nyní míří do Parlamentu, kde by se o jejich prosazení měli postarat zákonodárci vládní koalice. Proti jsou zástupci pravicové opozice (TOP 09 a ODS), kteří stáli u vzniku druhého pilíře jako hlavní části důchodové reformy vlády Petra Nečase. S ukončením druhého pilíře nesouhlasí ani penzijní společnosti.

Poslanci již na konci dubna odhlasovali předčasné uzavření druhého pilíře pro nové klienty. Dnes vládou schválený materiál řeší, jak proběhne likvidace fondů ve druhém pilíři. Lidé by do něj měli přestat ukládat své peníze od 1. ledna 2016,  naspořené sumy by měli získat zpět v průběhu roku 2016.

Změny ve třetím pilíři

Současně ukončením druhého pilíře schválila vláda Bohuslava Sobotky i úpravu některých podmínek ve třetím pilíři, tedy dřívějším penzijním připojištění. Spořit v něm nově budou moci i děti, respektive jejich rodiče. Má skončit hranice pro vstup do třetího pilíře, která je dnes na úrovni plnoletosti (18 let).

Vláda chce také lidi motivovat k postupnému vybírání naspořených peněz v důchodovém věku. Od daní z výnosů tak osvobodí ty, kteří si nechají peníze vyplácet po dobu alespoň deseti let.

Zvednout se ale podle materiálu připraveného ministerstvem financí mají i poplatky, které lidi penzijním společnostem platí za správu fondů v doplňkovém penzijním spoření, tedy v novém třetím pilíři. Vládou schválený materiál počítá s růstem poplatků ze současných 0,8 procenta na celé procento. Poplatek se strhává každý rok a vypočítává se z celkové naspořené částky. Zvednout se má i odměna pro penzijní společnosti z ročních výnosů z 10 na 15 procent.

V prvních letech spoření by tak lidé na poplatcích za rok zaplatili o desetikoruny více než nyní. Postupem času, jak by na účtu přibývaly úspory, by rozdíl v poplatcích rostl do řádů několika sto korun a u lidí, kteří spoří nadprůměrně vysoké částky, by nakonec dosahoval i několika tisíc korun ročně. Změna má platit pro všechny fondy v "novém" třetím pilíři s výjimkou fondů s konzervativní investiční strategií.

Provize se zvednout nemají

Naopak oproti původnímu návrhu ministerstva financí vypadla z vládou schváleného materiálu část, která měla zvýšit provize pro prodejce produktů penzijních společností. Úpravy třetího pilíře, které dnes vláda schválila, tak podle Asociace penzijních společností nejsou dostačující.

Penzijní společnosti mohou vyplácet provize v maximální výši 3,5 procenta z průměrné mzdy, tedy zhruba 850 korun. Původní návrh počítal s dvojnásobným limitem. "Absence této úpravy je klíčová, protože nyní ubývá ve třetím pilíři kvartálně asi 40 000 účastníků. Prodejci totiž nejsou motivováni produkt prodávat," řekl mluvčí asociace Jan Sedláček.

Způsob ukončení druhého pilíře, otevření třetího pilíře i pro děti a osvobození od daně pro dlouhodobou výplatu penzí vychází z doporučení důchodové komise. Ta naopak nedoporučila zvednout poplatky v novém třetím pilíři. Další doporučení - jako např. větší zapojení zaměstnavatelů do spoření na důchod nebo případně snížení ukládané částky pro získání státního příspěvku - má důchodová komise vedená sociologem Martinem Potůčkem dát vládě už tento čtvrtek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy