Jak velký bude váš důchod? Zkuste kalkulačku nebo centrum

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
14. 6. 2015 7:55
Výpočty jsou většinou jen orientační, protože nikdo neví, jak bude fungovat důchodový systém za několik let.
Jak velký bude můj důchod?
Jak velký bude můj důchod? | Foto: Martina Křížová

Praha – Přesnou výši důchodu zjistíte až zhruba rok před odchodem do penze. Pokud vám do důchodového věku zbývají ještě desítky let, můžete získat jen orientační představu. Vyplývá to z odpovědí na časté otázky čtenářů online deníku Aktuálně.cz.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která důchody vyplácí, žádný orientační výpočet budoucího důchodu lidem neposílá. „Nepředpokládá to ani platná právní úprava,“ říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Lidé si však mohou spočítat orientační výši budoucího důchodu na speciální kalkulačce, kterou najdou na webu ministerstva práce a sociálních věcí. K výpočtu ale potřebují znát minulé výdělky i celkovou dobu pojištění.

Tyto údaje lze zjistit z „informativního osobního listu důchodového pojištění“, který ČSSZ posílá na vyžádání. Letos poprvé ho dostanou i bez vyžádání lidé, kteří brzy půjdou do důchodu. „V letošním roce - od července - rozešleme tyto přehledy všem mužům narozeným v roce 1954 a ženám ročníku narození 1957, aniž by o ně museli požádat,“ informuje Buraňová.

ČSSZ chce, aby lidé, kteří budou zanedlouho odcházet do důchodu, získali čas na případné doplnění informací a dokladů, které jsou pro čerpání důchodu třeba. Kontrola údajů na informativním listu se přitom vyplatí. „Zpravidla v něm něco chybí,“ říká Martin Kohoutek, který se zabývá důchodovým poradenstvím.

Kalkulačka na webu ČSSZ je však nastavená jen pro důchody, které lidi začnou čerpat do roku 2021. Může si tedy například 30letý či 40letý člověk nějak vypočítat, jak vysoký by měl důchod při současné výši příjmů? Podle Buraňové lze dojít pouze k orientačnímu výsledku, protože nelze určit budoucí vývoj příjmu ani další parametry, které stanovuje zákon o důchodovém pojištění pro každý rok nově. Zájemci nicméně mohou zkusit kontaktovat klientské centrum ČSSZ při pražském ústředí.

„Rámcová představa, jak vysoký důchod může člověk očekávat, není na škodu a může mu jenom pomoci. Zvláště pokud se bude muset na státní penzi finančně spolehnout a nebude mít jiné výraznější zajištění. Samozřejmě je otázka, jak bude důchodový systém vypadat za 20 až 30 let,“ říká Kohoutek. „Přesnou výši důchodu lze vždy spočítat jen na aktuální rok a od konce září pak na příští rok, když jsou zveřejněny nové parametry,“ upřesňuje.

Přesných výpočtů se nemusí dočkat ani lidé, kteří se rozhodují, zda jít do předčasného důchodu, nebo počkat na řádný. Zaměstnanci ČSSZ nemají ze zákona povinnost takové výpočty provádět.

„Povinnost sice nemáme, avšak v rámci klientského přístupu nabízíme s přihlédnutím ke svým kapacitním možnostem orientační výpočet důchodu. S ohledem na složitost výpočtu jej obvykle není možné provést na počkání,“ říká Buraňová. „Záleží na tom, na koho člověk na úřadě narazí. Problém u výpočtu důchodu a souvisejícího poradenství je, že každý případ zabírá dost času,“ dodává Kohoutek.

Na lidi, které důchod čeká brzy, Kohoutek apeluje, aby se dobře připravili. „Volbou nevhodného data přiznání se dá hodně zkazit, vhodným postupem naopak získat,“ říká. Jako příklad uvádí, že je nevýhodné odejít do důchodu například při zisku 42 let a 350 dní doby pojištění. Počítají se totiž jenom celé ukončené roky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy