Jak velký bude váš důchod? Zkuste kalkulačku nebo centrum

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
14. 6. 2015 7:55
Výpočty jsou většinou jen orientační, protože nikdo neví, jak bude fungovat důchodový systém za několik let.
Jak velký bude můj důchod?
Jak velký bude můj důchod? | Foto: Martina Křížová

Praha – Přesnou výši důchodu zjistíte až zhruba rok před odchodem do penze. Pokud vám do důchodového věku zbývají ještě desítky let, můžete získat jen orientační představu. Vyplývá to z odpovědí na časté otázky čtenářů online deníku Aktuálně.cz.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která důchody vyplácí, žádný orientační výpočet budoucího důchodu lidem neposílá. „Nepředpokládá to ani platná právní úprava,“ říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Lidé si však mohou spočítat orientační výši budoucího důchodu na speciální kalkulačce, kterou najdou na webu ministerstva práce a sociálních věcí. K výpočtu ale potřebují znát minulé výdělky i celkovou dobu pojištění.

Tyto údaje lze zjistit z „informativního osobního listu důchodového pojištění“, který ČSSZ posílá na vyžádání. Letos poprvé ho dostanou i bez vyžádání lidé, kteří brzy půjdou do důchodu. „V letošním roce - od července - rozešleme tyto přehledy všem mužům narozeným v roce 1954 a ženám ročníku narození 1957, aniž by o ně museli požádat,“ informuje Buraňová.

ČSSZ chce, aby lidé, kteří budou zanedlouho odcházet do důchodu, získali čas na případné doplnění informací a dokladů, které jsou pro čerpání důchodu třeba. Kontrola údajů na informativním listu se přitom vyplatí. „Zpravidla v něm něco chybí,“ říká Martin Kohoutek, který se zabývá důchodovým poradenstvím.

Kalkulačka na webu ČSSZ je však nastavená jen pro důchody, které lidi začnou čerpat do roku 2021. Může si tedy například 30letý či 40letý člověk nějak vypočítat, jak vysoký by měl důchod při současné výši příjmů? Podle Buraňové lze dojít pouze k orientačnímu výsledku, protože nelze určit budoucí vývoj příjmu ani další parametry, které stanovuje zákon o důchodovém pojištění pro každý rok nově. Zájemci nicméně mohou zkusit kontaktovat klientské centrum ČSSZ při pražském ústředí.

„Rámcová představa, jak vysoký důchod může člověk očekávat, není na škodu a může mu jenom pomoci. Zvláště pokud se bude muset na státní penzi finančně spolehnout a nebude mít jiné výraznější zajištění. Samozřejmě je otázka, jak bude důchodový systém vypadat za 20 až 30 let,“ říká Kohoutek. „Přesnou výši důchodu lze vždy spočítat jen na aktuální rok a od konce září pak na příští rok, když jsou zveřejněny nové parametry,“ upřesňuje.

Přesných výpočtů se nemusí dočkat ani lidé, kteří se rozhodují, zda jít do předčasného důchodu, nebo počkat na řádný. Zaměstnanci ČSSZ nemají ze zákona povinnost takové výpočty provádět.

„Povinnost sice nemáme, avšak v rámci klientského přístupu nabízíme s přihlédnutím ke svým kapacitním možnostem orientační výpočet důchodu. S ohledem na složitost výpočtu jej obvykle není možné provést na počkání,“ říká Buraňová. „Záleží na tom, na koho člověk na úřadě narazí. Problém u výpočtu důchodu a souvisejícího poradenství je, že každý případ zabírá dost času,“ dodává Kohoutek.

Na lidi, které důchod čeká brzy, Kohoutek apeluje, aby se dobře připravili. „Volbou nevhodného data přiznání se dá hodně zkazit, vhodným postupem naopak získat,“ říká. Jako příklad uvádí, že je nevýhodné odejít do důchodu například při zisku 42 let a 350 dní doby pojištění. Počítají se totiž jenom celé ukončené roky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy