Jak velký bude váš důchod? Zkuste kalkulačku nebo centrum

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
14. 6. 2015 7:55
Výpočty jsou většinou jen orientační, protože nikdo neví, jak bude fungovat důchodový systém za několik let.
Jak velký bude můj důchod?
Jak velký bude můj důchod? | Foto: Martina Křížová

Praha – Přesnou výši důchodu zjistíte až zhruba rok před odchodem do penze. Pokud vám do důchodového věku zbývají ještě desítky let, můžete získat jen orientační představu. Vyplývá to z odpovědí na časté otázky čtenářů online deníku Aktuálně.cz.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která důchody vyplácí, žádný orientační výpočet budoucího důchodu lidem neposílá. „Nepředpokládá to ani platná právní úprava,“ říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Lidé si však mohou spočítat orientační výši budoucího důchodu na speciální kalkulačce, kterou najdou na webu ministerstva práce a sociálních věcí. K výpočtu ale potřebují znát minulé výdělky i celkovou dobu pojištění.

Tyto údaje lze zjistit z „informativního osobního listu důchodového pojištění“, který ČSSZ posílá na vyžádání. Letos poprvé ho dostanou i bez vyžádání lidé, kteří brzy půjdou do důchodu. „V letošním roce - od července - rozešleme tyto přehledy všem mužům narozeným v roce 1954 a ženám ročníku narození 1957, aniž by o ně museli požádat,“ informuje Buraňová.

ČSSZ chce, aby lidé, kteří budou zanedlouho odcházet do důchodu, získali čas na případné doplnění informací a dokladů, které jsou pro čerpání důchodu třeba. Kontrola údajů na informativním listu se přitom vyplatí. „Zpravidla v něm něco chybí,“ říká Martin Kohoutek, který se zabývá důchodovým poradenstvím.

Kalkulačka na webu ČSSZ je však nastavená jen pro důchody, které lidi začnou čerpat do roku 2021. Může si tedy například 30letý či 40letý člověk nějak vypočítat, jak vysoký by měl důchod při současné výši příjmů? Podle Buraňové lze dojít pouze k orientačnímu výsledku, protože nelze určit budoucí vývoj příjmu ani další parametry, které stanovuje zákon o důchodovém pojištění pro každý rok nově. Zájemci nicméně mohou zkusit kontaktovat klientské centrum ČSSZ při pražském ústředí.

„Rámcová představa, jak vysoký důchod může člověk očekávat, není na škodu a může mu jenom pomoci. Zvláště pokud se bude muset na státní penzi finančně spolehnout a nebude mít jiné výraznější zajištění. Samozřejmě je otázka, jak bude důchodový systém vypadat za 20 až 30 let,“ říká Kohoutek. „Přesnou výši důchodu lze vždy spočítat jen na aktuální rok a od konce září pak na příští rok, když jsou zveřejněny nové parametry,“ upřesňuje.

Přesných výpočtů se nemusí dočkat ani lidé, kteří se rozhodují, zda jít do předčasného důchodu, nebo počkat na řádný. Zaměstnanci ČSSZ nemají ze zákona povinnost takové výpočty provádět.

„Povinnost sice nemáme, avšak v rámci klientského přístupu nabízíme s přihlédnutím ke svým kapacitním možnostem orientační výpočet důchodu. S ohledem na složitost výpočtu jej obvykle není možné provést na počkání,“ říká Buraňová. „Záleží na tom, na koho člověk na úřadě narazí. Problém u výpočtu důchodu a souvisejícího poradenství je, že každý případ zabírá dost času,“ dodává Kohoutek.

Na lidi, které důchod čeká brzy, Kohoutek apeluje, aby se dobře připravili. „Volbou nevhodného data přiznání se dá hodně zkazit, vhodným postupem naopak získat,“ říká. Jako příklad uvádí, že je nevýhodné odejít do důchodu například při zisku 42 let a 350 dní doby pojištění. Počítají se totiž jenom celé ukončené roky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy