Děti vám sníží odvod na důchod. Nevychováváte, zaplatíte víc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 21. 5. 2015 16:26
Důchodová komise zveřejnila nová doporučení na úpravu penzijního systému. Základní sazba sociálního pojištění by měla vzrůst.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Rodiny s více dětmi by měly platit nižší sociální pojištění, zatímco ostatním by se mělo mírně zvýšit. Takové doporučení dnes dala vládě důchodová komise, kterou při ministerstvu práce a sociálních věcí vede sociolog Martin Potůček.

Základní sazba sociálního pojištění by se podle komise měla zvýšit z 28 na 29 procent. Domácnosti s jedním dítětem by platily stejně jako dosud 28 procent, ale při dvou dětech by sazba klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta. Tyto procentní sazby by měly platit pro zaměstnance i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

„Přispívat do prvního pilíře lze buď finančně přes odvod sociálního pojištění, nebo přes děti, které budou později opět přispívat odvody do státního rozpočtu,“ zdůvodnil Potůček, proč by podle něj péče o děti měla zvýhodňovat rodiče při odvodech sociálního pojištění.

Stejně jako u daně z příjmů se dítětem rozumí nezaopatřená osoba žijící v domácnosti rodiče do 26 let. Sníženou sazbu pojistných odvodů za děti vyživované ve společné domácnosti by si podle návrhu komise mohli uplatnit oba rodiče, stejně jako při střídavé péči (podle rozhodnutí soudu).

Sazba pojistného by klesala jen na straně zaměstnance, zatímco zaměstnavatelé by tedy v každém případě odváděli na sociální pojištění 21,5 procenta z hrubé mzdy.

Domácnosti s mediánovým příjmem bez nezaopatřených dětí by si podle propočtů komise pohoršily měsíčně o 451 korun. Domácnosti s jedním dítětem jsou v porovnání s dosavadním systémem na nule, se dvěma v plusu 677 korun, se třemi dětmi by si polepšily o 1805 korun a se čtyřmi a více o 2932 korun.

Podle výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí by se výběr sociálního pojištění po přijetí navrhovaných pravidel mohl propadnout ročně až o čtyři miliardy korun. Podle výpočtů expertního týmu důchodové komise by ale celkové dopady na státní rozpočet měly být mírně pozitivní (plus 178 milionů korun ročně). Připomeňme, že důchodový účet je už dnes v minusu přesahujícím 50 miliard korun ročně.

Připravený materiál od komise dostane nyní k projednání vláda. Na dalších doporučeních se komise dnes neshodla.

Důchodový věk poroste pomaleji

Důchodová komise již na konci minulého roku vládě doporučila, aby se každých pět let přehodnocovala hranice pro odchod do důchodu. Lidé by podle jejího doporučení měli trávit v důchodu čtvrtinu života. Ministerstvo práce na základě tohoto doporučení připravuje zákon, který v roce 2030 sjednotí důchodový věk na úrovni 65 let a ten se bude dále přehodnocovat. Podle návrhu komise by například dnes narozené děti chodily do důchodu v 69 letech. Podle současných pravidel, která prosadila vláda Petra Nečase, by to bylo až po 73. roku života.

Komise na konci minulého roku vládě také doporučila, aby se sociální pojištění dělilo mezi manžele. Odvody a vyměřovací základy pro stanovení penze by se u manželů sečetly a rozdělily rovným dílem. Důchod obou by tak byl stejný. Srovnal by se propad mezi penzí mužů a žen. Toto opatření zatím ministerstvo práce analyzuje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy