Babiš chce snížit důchody, straší ODS. Zatím předčasně

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
8. 4. 2015 17:45
Ministr financí dnes v Poslanecké sněmovně pouze zmínil studii, která mu doporučuje zavedení rovného důchodu pro všechny. Zda ho bude skutečně prosazovat, ale zatím Babiš neřekl.
Andrej Babiš, ilustrační snímek.
Andrej Babiš, ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ministra financí by se měli bát nejen živnostníci a drobní podnikatelé, ale už i senioři. Varoval před tím předseda ODS Petr Fiala. Podle něj chce Andrej Babiš (ANO) zavést rovný důchod na úrovni zhruba 30 procent průměrného výdělku, což by znamenalo snížení důchodů o čtvrtinu. Ve skutečnosti ale Babiš přímo nic takového neřekl.

Ministr Babiš ve sněmovně při dnešní debatě o důchodovém systému pouze citoval závěry z blíže neupřesněné studie, kterou si nechal zpracovat. Jedním z doporučení studie je zavedení rovného důchodu, tedy stejné základní dávky pro všechny seniory bez ohledu na jejich předchozí příjem. Zatímco nyní se výše důchodů liší a v průměru se pohybuje kolem 40 procent průměrného výdělku, rovný důchod by dosahoval 30 procent.

Případné zavedení rovného důchodu by – podle Babišem citované studie – mělo být doprovázeno kromě jiného spuštěním nového druhého pilíře, který by na rozdíl od rovného důchodu vyplácel dodatečnou penzi právě v závislosti na výši dříve odvedených příspěvků do systému.

Babiš ve sněmovně neřekl, že závěry studie bude prosazovat. Také na dotaz online deníku Aktuálně.cz odpověděl vyhýbavě: "Návrh důchodové reformy předložíme koaliční radě do konce června,“ uvedl bez bližších podrobností.

Návrhy z citované studie zaujaly exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který předtím vládu kritizoval, že nemá vlastní řešení pro důchodový systém po chystém zrušení dosavadního druhého pilíře (který od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase právě s Kalouskem).

"S celou řadou věcí, které zazněly v těch závěrech, se dá srdečně souhlasit. Rovný důchod na úrovni zhruba 30 procent současné mzdy je nepochybně řešením ke stabilizaci důchodového systému," reagoval Kalousek.

"Znamená to ale předložit důchody o čtvrtinu nižší podle toho, co jste tady četl. Já se velmi těším na to, až to předložíte," dodal ironicky Kalousek. Ten také narážel na to, že Babiš nesdělil autora citované studie.

Myšlenku rovného důchodu přitom v Česku dlouhodobě podporuje ekonom Jaroslav Vostatek, který je členem důchodové komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. Vostatek online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že studii pro Babiše psal on.

Pravicová opozice upozorňuje, že deficit důchodového systému - nyní téměř 50 miliard ročně - stále poroste.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy