Babiš chce snížit důchody, straší ODS. Zatím předčasně

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
8. 4. 2015 17:45
Ministr financí dnes v Poslanecké sněmovně pouze zmínil studii, která mu doporučuje zavedení rovného důchodu pro všechny. Zda ho bude skutečně prosazovat, ale zatím Babiš neřekl.
Andrej Babiš, ilustrační snímek.
Andrej Babiš, ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ministra financí by se měli bát nejen živnostníci a drobní podnikatelé, ale už i senioři. Varoval před tím předseda ODS Petr Fiala. Podle něj chce Andrej Babiš (ANO) zavést rovný důchod na úrovni zhruba 30 procent průměrného výdělku, což by znamenalo snížení důchodů o čtvrtinu. Ve skutečnosti ale Babiš přímo nic takového neřekl.

Ministr Babiš ve sněmovně při dnešní debatě o důchodovém systému pouze citoval závěry z blíže neupřesněné studie, kterou si nechal zpracovat. Jedním z doporučení studie je zavedení rovného důchodu, tedy stejné základní dávky pro všechny seniory bez ohledu na jejich předchozí příjem. Zatímco nyní se výše důchodů liší a v průměru se pohybuje kolem 40 procent průměrného výdělku, rovný důchod by dosahoval 30 procent.

Případné zavedení rovného důchodu by – podle Babišem citované studie – mělo být doprovázeno kromě jiného spuštěním nového druhého pilíře, který by na rozdíl od rovného důchodu vyplácel dodatečnou penzi právě v závislosti na výši dříve odvedených příspěvků do systému.

Babiš ve sněmovně neřekl, že závěry studie bude prosazovat. Také na dotaz online deníku Aktuálně.cz odpověděl vyhýbavě: "Návrh důchodové reformy předložíme koaliční radě do konce června,“ uvedl bez bližších podrobností.

Návrhy z citované studie zaujaly exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který předtím vládu kritizoval, že nemá vlastní řešení pro důchodový systém po chystém zrušení dosavadního druhého pilíře (který od roku 2013 spustila vláda Petra Nečase právě s Kalouskem).

"S celou řadou věcí, které zazněly v těch závěrech, se dá srdečně souhlasit. Rovný důchod na úrovni zhruba 30 procent současné mzdy je nepochybně řešením ke stabilizaci důchodového systému," reagoval Kalousek.

"Znamená to ale předložit důchody o čtvrtinu nižší podle toho, co jste tady četl. Já se velmi těším na to, až to předložíte," dodal ironicky Kalousek. Ten také narážel na to, že Babiš nesdělil autora citované studie.

Myšlenku rovného důchodu přitom v Česku dlouhodobě podporuje ekonom Jaroslav Vostatek, který je členem důchodové komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. Vostatek online deníku Aktuálně.cz potvrdil, že studii pro Babiše psal on.

Pravicová opozice upozorňuje, že deficit důchodového systému - nyní téměř 50 miliard ročně - stále poroste.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy