Kdy půjdete do důchodu? Ministerstvo chce vrátit strop

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 4. 2015 7:11
Se stropem pro věk odchodu do penze počítá koaliční smlouva. Má začínat na 65 letech.
Šachy s důchody pokračují (ilustrační foto).
Šachy s důchody pokračují (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha – Věk pro odchod do důchodu má přestat růst bez omezení. Ministerstvo práce a sociálních věcí mu chce vrátit takzvaný strop, který zrušila předchozí vláda vedená Petrem Nečasem (ODS).

"V letošním roce určitě předložíme návrh na zastropování věku odchodu do důchodu. Současný stav bez limitu rozhodně není žádoucí," potvrdil online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Vrácení stropu od roku 2017 slíbila koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL už v programovém prohlášení vlády.

Přehodnocení po pěti letech

Ministerstvu práce a sociálních věcí vedenému Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) se líbí návrh důchodové komise. Ta navrhuje pro příštích patnáct let nechat vystoupat důchodový věk podle současných pravidel na 65 let a zaručit tak lidem narozeným před rokem 1966, že později než v 65 letech do důchodu nepůjdou.

Dnes chodí do důchodu muži před 63. rokem života. Ženy zhruba o rok dříve, a pokud mají děti, tak se jejich důchodový věk ještě snižuje. Současná pravidla počítají s tím, že po roce 2030 se důchodový věk sjednotí právě na 65 letech a dále poroste. Děti narozené v roce 2010 by podle nynějších pravidel šly do důchodu až v 72 a půl letech.

Ani nová pravidla, která právě vznikají na ministerstvu práce, však těmto dětem neslíbí, že půjdou do důchodu také v 65 letech. Ministerstvo totiž počítá s tím, že strop pro odchod do důchodu se bude pravidelně každých pět let přehodnocovat, což také doporučila důchodová komise. "Je to tedy základní hranice (65 let - poznámka redakce), která se bude upravovat a revidovat v návaznosti na demografický vývoj," dodává Habáň.

Na dalších detailech ministerstvo nyní pracuje. "Návrh věcného záměru zákona ohledně návrhů týkajících se změn důchodového věku by měl být předložen do vlády do poloviny letošního roku," upřesňuje mluvčí.

Důchodová komise na konci minulého roku vládě doporučila, aby se důchodový věk v budoucnu přehodnocoval s tím cílem, aby lidé strávili v důchodu čtvrtinu života. Pokud by i toto doporučení vzalo ministerstvo práce za své, šly by děti narozené v roce 2010 podle aktuálních prognóz Českého statistického úřadu do důchodu v 69 letech.

U některých profesí dříve?

Ministerstvo financí, které se na regulaci důchodového systému podílí společně s resortem práce a sociálních věcí, se zatím k záměru vyjadřovat nechce. "Stanovisko k návrhu na zastropování důchodového věku můžeme zaujmout až po zpracování ekonomických dopadů v dlouhodobém horizontu," říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka s tím, že takovou analýzu musí k návrhu zákona dodat ministerstvo práce.

Ministerstvo financí vedené předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem nyní pracuje na vlastním návrhu změn penzijního systému a chce svou verzi důchodové reformy předložit vládě rovněž do půlky roku.

Pro návrh na vrácení stropu podle důchodové komise je vedle ministerstva práce i nejmenší koaliční strana. "Tento návrh podporujeme. Současně si ale dovedeme představit určitou diferenciaci podle profesí s ohledem na fyzickou náročnost konkrétní profese a další adekvátní charakteristiky," říká místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který je zároveň členem důchodové komise.

Neomezený růst důchodového věku platí od podzimu 2011, kdy odstartovala takzvaná malá důchodová reforma. Prosadil ji tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) změnu označil za ekonomickou nutnost vzhledem k budoucímu nárůstu počtu důchodců.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy