Pavla Adamcová
Aktualizováno 11. 12. 2021 13:01
Česko letos zasáhlo razantní zdražování. Nahoru se vyhouply ceny téměř veškerého zboží, služeb, benzinu a především elektřiny a plynu. Centrální bankéři výrazně navýšili úrokové sazby, které se promítnou do zdražování hypoték a úvěrů obecně. Cílem ČNB je zastavit růst inflace, která je momentálně téměř na šesti procentech. Redakce Aktuálně.cz se ptala analytiků, kdy se peněženkám Čechů uleví.
Česko přitom není zdaleka jedinou zemí, kterou letos růst cen napříč většinou odvětví a služeb zasáhl. Problémy má většina Evropy. Zdražování v EU nabralo nejvyšší tempo od doby před finanční krizí, tedy rokem 2008. Meziroční míra inflace v říjnu dosáhla 4,4 procenta a oproti září rostla podle dat evropského statického úřadu Eurostat ve všech zemích sedmadvacítky.
Vůbec nejrychleji se zdražuje ve východoevropských státech: Litva (8,2 procenta), Estonsko (6,8 procenta) a Maďarsko (6,6 procenta). V Česku podle Eurostatu vzrostly ceny o 4,8 procenta, na Slovensku o 4,4 procenta. Na druhou stranu nejnižší inflaci hlásí Malta (1,4 procenta), Portugalsko (1,8 procenta) a Řecko (2,8 procenta).
Evropským tématem číslo jedna je přitom prudké tempo zdražování energií, které nyní ještě zrychlilo, a to na 23,7 procenta. Jeho výrazný dopad na obyvatele se snaží zmírňovat vlády většiny členských zemí včetně Česka.
- Zeptali jsme se proto analytiků, jaký vývoj u cen elektřiny a plynu čekají v příštích měsících a na co dalšího by ještě měly české domácnosti své peněženky připravit. Jejich odpovědi najdete na dalších kartách.