Lidé v Praze musí brát stejně jako na Moravě, řekl soud. Zastaralý zákon, míní firmy

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 8. 2020 7:06
Prodavačka v Praze 30 tisíc korun, prodavačka v Brně 25 tisíc. Skladník v Ostravě 26 tisíc, v Hradci Králové 28 tisíc korun. Rozdílné mzdy v regionech u stejných profesí, které pravidelně vycházejí v mzdových průzkumech, jsou běžnou praxí. Ale nesmí se objevit u jednoho zaměstnavatele, upozornil nedávno Nejvyšší soud a pořádně tak překvapil velké firmy a řetězce.
Řidič České pošty si u soudu stěžoval, že bere v Olomouci méně než kolega v Praze a přitom dělá to samé.
Řidič České pošty si u soudu stěžoval, že bere v Olomouci méně než kolega v Praze a přitom dělá to samé. | Foto: Milan Bureš

Nejvyšší soud poslal nedávno firmám překvapující vzkaz - pokud máte dva zaměstnance vykonávající stejnou práci v různých krajích, musí brát oba stejně. V soudním sporu dal totiž za pravdu zaměstnanci České pošty, který si stěžoval, že bere v Olomouci méně než kolega v Praze a přitom dělá to samé. 

Soud odmítl zdůvodnění pošty, že vyšší mzda v Praze byla vyplácena řidiči proto, že jeho práce je složitější, odpovědnější a namáhavější s ohledem na velikost regionu a na provoz v několika částech a budovách. Na rozhodnutí soudu upozornil deník E15.

Podle odborníků oslovených Aktuálně.cz je ale rozhodnutí soudu zbytečně přísné. "Je to další ukázka toho, jak je náš zákoník práce zastaralý a neflexibilní. Pokud firma dodržuje zaručenou mzdu, pak by její odměňovací politika měla být výhradně na dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Není to problém jenom regionů, ale i například toho, kdy má dva zaměstnance na stejné pozici, ale jeden je třeba výrazně zkušenější. Firmy tak musí uměle vytvářet pozice jako junior a senior, aby dodržely zákon, a je to zbytečná administrativa," míní Tomáš Surka ze společnosti Quanta Human Resources. 

Je přesvědčen, že firmy nyní budou vymýšlet různé příplatky - například u pošty příplatek za práci ve velkém provozu, kde bude v interní směrnici stanoveno, že se to týká doručování v aglomeraci nad určitý počet obyvatel, a tím vlastně nařízení soudu opět obejdou.

Podobný názor má také Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. "Rozdílné mzdy na stejné pozici v Praze a Olomouci nechápu jako diskriminační. Vyšší mzdy v Praze odrážejí vyšší životní náklady a větší konkurenci mezi firmami na trhu práce. Zároveň mi nepřijde nemravné, když mají dva lidé na stejné pozici na stejném pracovišti rozdílné mzdy, pokud má jeden vyšší mzdu proto, že je schopnější, rychlejší, spolehlivější, učenlivější a jeho šéf si ho chce udržet, protože v něm vidí potenciál do budoucna," dodává Halbrštát. 

Podle personalistů je rozdílné odměňování u větších zaměstnavatelů s pobočkami ve více regionech běžnou praxí. "Regionální rozdíly ve mzdách jsou běžným jevem nejen u nás, ale i na evropských pracovních trzích. Důvodem jsou nejen rozdílné životní náklady v daných regionech, ale také obvyklá mzda a konkurenceschopnost v rámci konkrétního regionu, v případě prodejních firem pak například i kratší otevírací doba provozoven. Výši mzdy pak také určuje typ a velikost společnosti, počet volných míst v dané oblasti v regionu, jejich obsaditelnost a urgence dané pozice," říká Sándor Bodnár, ředitel společnosti Hays Czech Republic.

Výjimkou podle něj není 15 až 20% rozdíl v nabízené mzdě na stejné pozici v různých regionech i v tak exponovaných oborech, jakým je například IT.

Expertka PwC na pracovní trh a problematiku rovného odměňování Andrea Linhartová Palánová připomíná, že u kauzy České pošty je třeba zohlednit více faktorů.

"Problematika odměňování je v České republice dlouhodobě ožehavé téma a existence zákona, který ukládá zaměstnavatelům odměňovat zaměstnance za stejnou práci stejnou odměnou, je namístě. Je pravda, že řidič v Olomouci dělá stejnou práci jako řidič v Praze, je také pravda, že náklady na život jsou v každé lokalitě odlišné. Zároveň je pravda, že výdaje na to, aby každý z řidičů mohl svou práci vykonávat, se liší," vysvětluje Linhartová Palánová.

Nicméně upozorňuje, že pokud bychom dali stranou regionální rozdíly na zajištění životních nákladů, pak je třeba ve srovnání zohlednit délku praxe každého zaměstnance, úroveň dosaženého vzdělání, různé kvalifikace a absolvovaná školení, nejen počet odpracovaných hodin za měsíc, ale třeba i počet najetých kilometrů za směnu a podobně.

Podle Linhartové Palánové by proto mělo být na každé firmě, aby si nastavila vlastní systém odměňování a jasnou metodiku, která zohlední veškerá specifika tak, aby jejich zaměstnanci byli odměňováni za stejnou práci stejně. A tak se firmy vyvarují podobným sporům. 

"Z toho důvodu u mnohých profesí existují různé formy příplatků, které tato specifika zohledňují. Pokud bychom analyzovali i platy a mzdy jiných profesí v různých krajích, pak jistě dojdeme k tomu, že se liší u všech profesí, ale nutně to nemusí znamenat, že jsou všichni zaměstnanci odměňovaní špatně a že firmy porušují zákon," dodává expertka. 

Například ve společnosti Penny Market jsou mzdy dány kolektivní smlouvou a jejich výše zohledňuje, jak dlouho zaměstnanec v obchodě pracuje. "Základní mzda všech zaměstnanců je stejná. S ohledem na délku pracovního poměru se bez dalších příplatků pohybuje v rozmezí od 24 tisíc až do třiceti tisíc korun měsíčně," uvádí mluvčí řetězce Tomáš Kubík.

"Otrocké sledování zákona"

Právník a zakladatel webu Dostupnyadvokat.cz Ondřej Preuss upozorňuje, že zákoník práce skutečně výslovně uvádí, že za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Soudy toto pravidlo podle něj dlouhodobě vykládají tak, že u jednoho zaměstnavatele, i kdyby působil ve více místech, by měly být stejné podmínky pro stejné pozice. 

"Nejvyšší soud ale měl zvážit argumenty České pošty a vypořádat se s objektivními důvody danými ekonomickou realitou. Pracovní právo je správně postaveno na ochraně slabší smluvní strany, tedy zaměstnance. Již v úvodu zákoník práce lpí na zásadě rovného zacházení se zaměstnanci a zákazu jejich diskriminace. Je však skutečně příslušné rozhodnutí protidiskriminační? Podle mého názoru je spíše otrockým sledováním textu zákona. Naopak, může vlastně vést k diskriminaci pracovníků v regionech či místech, kde je prostě objektivně obtížnější vyjít s výplatou. Nejde o možnost navštívit operu či luxusní bar, ale prostě o možnost uhradit nájem," doplňuje Preuss.

Sám zákon přitom uvádí, že za diskriminaci se nepovažují opatření, jejichž účelem je odůvodněno předcházení nebo vyrovnání nevýhod, které vyplývají z příslušnosti fyzické osoby ke skupině vymezené některým z důvodů uvedených v antidiskriminačním zákonu. "Tam sice není výslovně uvedeno místo výkonu práce, ale širším výkladem by se v odůvodněných a objektivních případech argument mohl najít," dodává právník. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao),

20:45 Udine - FC Turín.

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 29 8 9 12 32:39 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 28 4 12 12 41:52 24
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karibský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky, tisíce lidí se již evakuovaly

Východokaribský ostrov Svatý Vincenc čeká další erupci sopky. Vulkán La Soufrière chrlí popel a v okolí se šíří silný zápach síry. Tisíce lidí z okolí se na příkaz vlády evakuovaly už v pátek po první explozi sopky a sousední státy posílají zasaženému ostrovu pomoc. Informují o tom světové agentury.

Okolní státy včetně Antiguy a Guyany nabídly zemi pomoc a vyslaly buď humanitární zásilky, nebo přechodně otevřely hranice pro zhruba 16 000 utečenců, kteří narychlo opustili své domovy zasypané popelem jen s tolika věcmi, kolik se jim vešlo do tašek a batohů. Sopka, která naposledy silně vybuchla v roce 1979, stále duní a odborníci varují, že exploze by mohly pokračovat další dny až týdny.

"První výbuch nemusí být nutně největší, jakého je vulkán schopen," citovala agentura AP geologa Richarda Robertsona ze seismického výzkumného střediska University of the West Indies. "Špatně se dýchá," řekl místní rozhlasové stanici NBC Radio premiér státu Svatý Vincenc a Grenadina Ralph Gonsalves. "Co vystoupalo nahoru, musí padnout dolů," dodal k přetrvávajícím oblakům popela a kouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy