Zájezd first minute může přijít draho, pojistka nestačí

Petr Kučera Petr Kučera
5. 2. 2012 12:05
Pojištění stornoplatků má řadu výjimek, potvrzuje časopis dTest
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Díky nákupu letní dovolené v rámci nabídky "first minute" lze ušetřit, nákup s velkým předstihem ale obnáší i více rizik.

"Zákazníci, kteří si zájezd na takzvanou první chvíli koupili, se někdy cítili být podvedeni, když později cena zájezdu ještě více klesla," říká Jan Votočka, právník spotřebitelského časopisu dTest.

"Tato situace sice nastat může, ale nedá se jednoznačně označit za oklamání spotřebitele. Především při včasné rezervaci lze vybírat z kompletní nabídky pro danou sezónu a hoteliéři vyjdou zákazníkům se specifickými požadavky mnohem raději vstříc. A naopak, na last minute nebývají některé oblíbené služby a produkty k sehnání vůbec," dodává právník.

Vážnějším rizikem zimního nákupu letní dovolené je situace, kdy klient nakonec nemůže odcestovat v plánovaném termínu.

"U first minute zájezdů pochopitelně existuje vyšší pravděpodobnost, že se během dlouhých měsíců po objednání zájezdu přihodí nějaká nepředvídatelná událost jako neklid v cílové destinaci, ztráta zaměstnání, nemoc, úraz či dokonce úmrtí v rodině," připomíná Votočka.

Pojištění stornopoplatků někdy nepomůže

Cestovní kancelář v takových situacích strhne ze zaplacené ceny stornopoplatky. Proti nim je sice možné uzavřít pojištění, časopis dTest však upozorňuje na řadu výjimek, kdy je takové pojištění k ničemu.

Například u pojišťovny AXA plnění nedostanete, pokud úraz či nemoc, pro kterou nemůžete odcestovat, nevyžaduje hospitalizaci.

Česká pojišťovna zase neplní, pokud zjistí, že pojistník nevykonával výdělečnou činnost nepřetržitě 12 měsíců před sjednáním pojištění.

"Pokud se před cestou necháte očkovat, což je hlavně u cest do exotických zemí nutností, a z důvodu negativní reakce na očkování nemůžete odcestovat, plnění nečekejte od pojišťovny Allianz," dodává Votočka.

Proto je nutné se vždy předem seznámit s podrobnými podmínkami tohoto pojištění.

Cestování, ilustrační foto.
Cestování, ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Pojištění stornopoplatků nemusí stačit. Čtěte výjimky
Pravda o pojištění zavazadel: Čtěte, kdy vám nepomůže
Nenápadná cesta k obřímu účtu. Pozor na mobil v cizině
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy