Nenápadná cesta k obřímu účtu. Pozor na mobil v cizině

Michaela Kadlecová, Peníze.cz
27. 6. 2011 7:20
Často vůbec nevíte, že se váš telefon připojuje k internetu. Poznáte to až z účtu

Hlídali jste se, telefonovali skromně, omezili SMS. A přece vás po návratu z dovolené čeká vysoký účet od operátora. Váš mobil totiž na dovolené nenápadně sosal data. A to vy teď musíte zaplatit.

Zatímco o hovorech a SMS byste měli mít alespoň hrubý přehled, výdaje za datové přenosy - tedy připojení k internetu a wapu - mohou být nenápadné.

Mobilní telefony jsou totiž běžně na datové přenosy nastaveny a uživatel často vůbec nemusí vědět, že se jeho telefon připojuje k internetu.

Děje se to ostatně tak často, že kdyby se telefon uživatele vždycky ptal, asi by ho to brzy začalo obtěžovat. Takhle je to zkrátka pro mnohé pohodlnější.

Typickým případem, kdy se váš telefon může připojovat k síti, aniž by se zeptal, jsou aktualizace aplikací, které do mobilu instaloval výrobce.

Tak vám například hrozí, že mapy, které váš mobil používá při GPS navigaci, si budou pravidelně stahovat aktualizace.

Podobně se váš mobil bude pravidelně připojovat k Facebooku, pokud řádně neukončíte příslušnou aplikaci.

Datový tarif, nebo objem přenesených dat?

Klíčové samozřejmě je, jak za stahování dat platíte. Operátoři vycítili v internetu velkou příležitost a již před časem nabídli svým zákazníkům různé datové tarify.

To ve zkratce znamená, že platíte třeba za měsíc a je jedno, jak dlouho jste připojeni a také kolik jste toho stáhli, pokud nepřekročíte určitý přidělený limit.

Původně bylo připojení k internetu zpoplatněno podle objemu stažených dat.

Vycházelo se totiž z toho, že se lidé nepřipojovali ke klasickým internetovým stránkám pomocí protokolu http, ale ještě k datově nenáročnému wapu, který je dnes prakticky mrtvý.

Pokud si dnes pořídíte číslo od některého operátora, máte většinou aktivováno klasické připojení na den, které můžete využívat, anebo nemusíte.

Pokud máte ale účet u operátora již delší dobu a nikdy jste neprováděli změnu, stále pravděpodobně platíte podle množství stažených dat. A to právě může zabolet hlavně v zahraničí.

Cenové tabulky a další podrobnosti najdete ve zbytku článku na webu Peníze.cz, kde probíhá i diskuze k tématu.

Foto: Reuters
Čtěte zbytek článku:
Tabulky, další podrobnosti a diskuzi najdete zde
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 40 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy