Nenápadná cesta k obřímu účtu. Pozor na mobil v cizině

Michaela Kadlecová, Peníze.cz
27. 6. 2011 7:20
Často vůbec nevíte, že se váš telefon připojuje k internetu. Poznáte to až z účtu

Hlídali jste se, telefonovali skromně, omezili SMS. A přece vás po návratu z dovolené čeká vysoký účet od operátora. Váš mobil totiž na dovolené nenápadně sosal data. A to vy teď musíte zaplatit.

Zatímco o hovorech a SMS byste měli mít alespoň hrubý přehled, výdaje za datové přenosy - tedy připojení k internetu a wapu - mohou být nenápadné.

Mobilní telefony jsou totiž běžně na datové přenosy nastaveny a uživatel často vůbec nemusí vědět, že se jeho telefon připojuje k internetu.

Děje se to ostatně tak často, že kdyby se telefon uživatele vždycky ptal, asi by ho to brzy začalo obtěžovat. Takhle je to zkrátka pro mnohé pohodlnější.

Typickým případem, kdy se váš telefon může připojovat k síti, aniž by se zeptal, jsou aktualizace aplikací, které do mobilu instaloval výrobce.

Tak vám například hrozí, že mapy, které váš mobil používá při GPS navigaci, si budou pravidelně stahovat aktualizace.

Podobně se váš mobil bude pravidelně připojovat k Facebooku, pokud řádně neukončíte příslušnou aplikaci.

Datový tarif, nebo objem přenesených dat?

Klíčové samozřejmě je, jak za stahování dat platíte. Operátoři vycítili v internetu velkou příležitost a již před časem nabídli svým zákazníkům různé datové tarify.

To ve zkratce znamená, že platíte třeba za měsíc a je jedno, jak dlouho jste připojeni a také kolik jste toho stáhli, pokud nepřekročíte určitý přidělený limit.

Původně bylo připojení k internetu zpoplatněno podle objemu stažených dat.

Vycházelo se totiž z toho, že se lidé nepřipojovali ke klasickým internetovým stránkám pomocí protokolu http, ale ještě k datově nenáročnému wapu, který je dnes prakticky mrtvý.

Pokud si dnes pořídíte číslo od některého operátora, máte většinou aktivováno klasické připojení na den, které můžete využívat, anebo nemusíte.

Pokud máte ale účet u operátora již delší dobu a nikdy jste neprováděli změnu, stále pravděpodobně platíte podle množství stažených dat. A to právě může zabolet hlavně v zahraničí.

Cenové tabulky a další podrobnosti najdete ve zbytku článku na webu Peníze.cz, kde probíhá i diskuze k tématu.

Foto: Reuters
Čtěte zbytek článku:
Tabulky, další podrobnosti a diskuzi najdete zde
 

Právě se děje

Další zprávy