Nenápadná cesta k obřímu účtu. Pozor na mobil v cizině

Michaela Kadlecová, Peníze.cz
27. 6. 2011 7:20
Často vůbec nevíte, že se váš telefon připojuje k internetu. Poznáte to až z účtu

Hlídali jste se, telefonovali skromně, omezili SMS. A přece vás po návratu z dovolené čeká vysoký účet od operátora. Váš mobil totiž na dovolené nenápadně sosal data. A to vy teď musíte zaplatit.

Zatímco o hovorech a SMS byste měli mít alespoň hrubý přehled, výdaje za datové přenosy - tedy připojení k internetu a wapu - mohou být nenápadné.

Mobilní telefony jsou totiž běžně na datové přenosy nastaveny a uživatel často vůbec nemusí vědět, že se jeho telefon připojuje k internetu.

Děje se to ostatně tak často, že kdyby se telefon uživatele vždycky ptal, asi by ho to brzy začalo obtěžovat. Takhle je to zkrátka pro mnohé pohodlnější.

Typickým případem, kdy se váš telefon může připojovat k síti, aniž by se zeptal, jsou aktualizace aplikací, které do mobilu instaloval výrobce.

Tak vám například hrozí, že mapy, které váš mobil používá při GPS navigaci, si budou pravidelně stahovat aktualizace.

Podobně se váš mobil bude pravidelně připojovat k Facebooku, pokud řádně neukončíte příslušnou aplikaci.

Datový tarif, nebo objem přenesených dat?

Klíčové samozřejmě je, jak za stahování dat platíte. Operátoři vycítili v internetu velkou příležitost a již před časem nabídli svým zákazníkům různé datové tarify.

To ve zkratce znamená, že platíte třeba za měsíc a je jedno, jak dlouho jste připojeni a také kolik jste toho stáhli, pokud nepřekročíte určitý přidělený limit.

Původně bylo připojení k internetu zpoplatněno podle objemu stažených dat.

Vycházelo se totiž z toho, že se lidé nepřipojovali ke klasickým internetovým stránkám pomocí protokolu http, ale ještě k datově nenáročnému wapu, který je dnes prakticky mrtvý.

Pokud si dnes pořídíte číslo od některého operátora, máte většinou aktivováno klasické připojení na den, které můžete využívat, anebo nemusíte.

Pokud máte ale účet u operátora již delší dobu a nikdy jste neprováděli změnu, stále pravděpodobně platíte podle množství stažených dat. A to právě může zabolet hlavně v zahraničí.

Cenové tabulky a další podrobnosti najdete ve zbytku článku na webu Peníze.cz, kde probíhá i diskuze k tématu.

Foto: Reuters
Čtěte zbytek článku:
Tabulky, další podrobnosti a diskuzi najdete zde
 

Právě se děje

před 38 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy