Příplatky za roaming nebudou. Úřad zamítl žádosti virtuálních operátorů

ČTK ČTK
16. 8. 2017 11:20
Příplatek k roamingu v zemích EU, který má od půlky června nová pravidla, chtěli zavést tři virtuální operátoři. Český telekomunikační úřad ale všechny žádosti odmítl.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Český telekomunikační úřad zatím zamítl všechny žádosti mobilních virtuálních operátorů o povolení účtovat si příplatek za roaming. Tuto možnost mají firmy v odůvodněných případech po 15. červnu, kdy platí povinnost účtovat si v EU stejné ceny jako v rámci domácího volání.

Příplatek chtěli zavést virtuální operátoři Mundio Distribution, miniTel a Erbia Mobile.

"Žadatelé neprokázali splnění podmínky Prováděcího nařízení EK, že by nebyli schopni pokrýt svoje náklady na poskytování regulovaných maloobchodních roamingových služeb, což by mělo za následek narušení udržitelnosti jejich modelu pro stanovení vnitrostátních cen," zdůvodnil Český telekomunikační úřad ve své monitorovací zprávě zamítnutí.

Podle Filipa Kůžela z odborného serveru Mobilmania mohou mít právě virtuální operátoři kvůli nové regulaci roamingu vážný problém. Zatímco síťový operátor si vyšší náklady na roaming svých zákazníků kompenzuje příchozím roamingem, tedy provozem od turistů, kteří přijíždějí do Česka, virtuální operátor bez vlastní mobilní sítě takovou možnost nemá.

Na českém trhu je více než 170 virtuálních mobilních operátorů nebo přeprodejců mobilních služeb. Ti mají na počtu vydaných SIM karet podíl asi sedm procent.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
Další zprávy