Příplatky za roaming nebudou. Úřad zamítl žádosti virtuálních operátorů

ČTK ČTK
16. 8. 2017 11:20
Příplatek k roamingu v zemích EU, který má od půlky června nová pravidla, chtěli zavést tři virtuální operátoři. Český telekomunikační úřad ale všechny žádosti odmítl.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Český telekomunikační úřad zatím zamítl všechny žádosti mobilních virtuálních operátorů o povolení účtovat si příplatek za roaming. Tuto možnost mají firmy v odůvodněných případech po 15. červnu, kdy platí povinnost účtovat si v EU stejné ceny jako v rámci domácího volání.

Příplatek chtěli zavést virtuální operátoři Mundio Distribution, miniTel a Erbia Mobile.

"Žadatelé neprokázali splnění podmínky Prováděcího nařízení EK, že by nebyli schopni pokrýt svoje náklady na poskytování regulovaných maloobchodních roamingových služeb, což by mělo za následek narušení udržitelnosti jejich modelu pro stanovení vnitrostátních cen," zdůvodnil Český telekomunikační úřad ve své monitorovací zprávě zamítnutí.

Podle Filipa Kůžela z odborného serveru Mobilmania mohou mít právě virtuální operátoři kvůli nové regulaci roamingu vážný problém. Zatímco síťový operátor si vyšší náklady na roaming svých zákazníků kompenzuje příchozím roamingem, tedy provozem od turistů, kteří přijíždějí do Česka, virtuální operátor bez vlastní mobilní sítě takovou možnost nemá.

Na českém trhu je více než 170 virtuálních mobilních operátorů nebo přeprodejců mobilních služeb. Ti mají na počtu vydaných SIM karet podíl asi sedm procent.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy