Mobilního operátora změníte snadněji. Klienti získají více práv, potvrdili senátoři

Jan Úšela Ekonomika Jan Úšela, Ekonomika
Aktualizováno 19. 7. 2017 13:45
Lidé budou moci nově přecházet mezi operátory do deseti dnů. Zároveň půjde odstoupit od smlouvy bez pokuty při změně smluvních podmínek. Výrazně se zvýší také sankce pro operátory. Novela má vést ke zlevnění na českém mobilním trhu, který patří – zejména v cenách dat – k nejdražším v Evropě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: T-Mobile

Praha - Zlepšit postavení spotřebitelů na telekomunikačním trhu má novela zákona o elektronických komunikacích, kterou ve středu schválili senátoři. Vláda si od ní slibuje, že povede k dalšímu zlevnění na českém mobilním trhu, který patří - zejména v cenách dat - k nejdražším v Evropě.

Lidé budou moci nově přecházet mezi mobilními operátory do deseti dnů (z dosavadních 42 dnů), což má zvýšit konkurenci na trhu.

Klienti také budou moci nově odstoupit od smlouvy bez pokuty, pokud jim jejich operátor změní smluvní podmínky. To se v minulosti stalo třeba v případě operátora O2, který zákazníkům neohlášeně začal zcela vypínat mobilní internet po vyčerpání měsíčního datového přídělu.

Nově má také platit, že pokud klient neudělí prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, mění se na dobu neurčitou. Novela také sjednocuje délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dní.

Další podstatnou změnou je zvýšení pokut telekomunikačním firmám za omezování jejich konkurentů. Místo nynějších 20 milionů korun mohou zaplatit až 10 procent ze svého ročního obratu, což v případě hlavní trojice operátorů - T-Mobile, O2 a Vodafone - představuje až jednotky miliard korun.

Zvýší se také pravomoci Českého telekomunikačního úřadu jako regulátora trhu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy