Bratislava - Slováci budou více chráněni před lichvou. Kabinet premiéra Roberta Fica dnes stanovil maximální výši úroků a poplatků ze spotřebitelských úvěrů.
Slovenské opatření je namířeno zejména proti nebankovním subjektům, z nichž některé podle úřadů půjčují peníze za vysoké úroky.
Nově nebude moci takzvaná roční procentní sazba nákladů (RPSN), která zahrnuje úroky a poplatky spojené s úvěrem, překročit až na výjimky dvojnásobek průměrné RPSN u půjček poskytovaných komerčními bankami. To by znamenalo, že v současnosti by klient přeplatil úvěr ročně nanejvýš o zhruba 30 procent. Některé půjčky slovenských nebankovních firem jsou nyní mnohem dražší.
Finanční společnosti upozornily, že část klientů podle nových podmínek půjčku nedostane a že skončí mimo regulovaný trh. Podobnou regulaci projednává i česká Sněmovna.
Druhý pokus
Omezení úroků a poplatků coby ochranu lidí před lichvou zavedla na Slovensku už v roce 2008 první vláda nynějšího premiéra Fica. Později toto opatření ovšem zrušila.
K omezení výše úroků a poplatků z úvěrů nyní slovenská vláda přistoupila poté, co parlament dříve v tomto roce schválil zákon, který bude od června více regulovat poskytování půjček obyvatelstvu. Volnější pravidla budou platit pro leasingové firmy, které například leasing automobilů podmiňují uzavřením havarijního pojištění. Platby za pojištění navyšují RPSN.
Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů upozornila, že omezení RPSN povede k omezení poskytování půjček Slovákům s nízkým příjmem. To by prý mohlo vést k tomu, že nová právní úprava donutí tyto osoby vyhledávat šedý trh s půjčkami.
Omezení i pro Česko?
Podobný návrh na omezení lichvy, které zavádí Slovensko, projednávají i čeští poslanci. Sněmovna v únoru v prvním čtení podpořila návrh hnutí Úsvit na stanovení maximální RPSN u spotřebitelských půjček. Proti definitivnímu schválení předlohy se vyslovil sněmovní rozpočtový výbor, nesouhlas vyjádřila i vláda premiéra Bohuslava Sobotky.
Úsvit navrhl, aby u úvěrů do 15 000 korun představovala maximální RPSN nejvýše dvacetinásobek lombardní sazby platné k 1. lednu daného roku a směla by se pohybovat pouze mezi 25 a 100 procenty. U úvěrů nad 15 000 korun by směla RPSN činit podle předlohy nejvýše patnáctinásobek lombardní sazby a směla by se pohybovat pouze mezi 20 a 80 procenty.
Lombardní sazba České národní banky je nyní 0,25 procenta. Jde o procentuální sazbu, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů.
Najděte si nejvýhodnější půjčku podle sazby a poplatků! Zkuste nezávislý porovnávač.