Vyplatí se nájem, nebo vlastní bydlení? Záleží na regionu, ukazuje porovnání

Adam Váchal Adam Váchal
26. 11. 2016 13:52
Levné hypotéky motivují Čechy k pořízení vlastního bydlení. Ne vždy se však vyplatí. V Praze a na Vysočině je sice výhodnější pořídit si vlastní byt, v Ústí je naproti tomu lepší platit nájemné. Cena nájemného bydlení od loňského roku roste. Rostoucí množství investičních bytů může ceny opět snížit.
Čechů, kteří bydlí ve vlastním, přibývá.
Čechů, kteří bydlí ve vlastním, přibývá. | Foto: Thinkstock

Levné hypotéky způsobily, že stále více lidí v Česku opouští nájem a pořizuje si vlastní bydlení. To je podle Českého statistického úřadu z finančního hlediska obecně výhodnější: Zatímco domácnosti v nájemních bytech musely loni měsíčně platit za bydlení více než čtvrtinu svých čistých příjmů, v případě vlastního bydlení necelou pětinu čisté mzdy (ke konci posledního čtvrtletí loňského roku).

Pokud však porovnáme náklady Čechů bydlících v nájmu pouze s těmi, kteří splácejí hypotéku, není výsledek zdaleka tak jednoznačný. Podle realitních odborníků se i v dnešní době rekordně nízkých úrokových sazeb najdou na území republiky místa, na nichž se bydlení ve vlastním – po finanční stránce – nevyplatí.

"Z čistě ekonomického hlediska je lepší pořídit byt na hypotéku, pokud není splátka výrazně vyšší než nájem za obdobný byt ve stejné lokalitě," vysvětluje David Mazáček z Institutu strategického investování Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vlastní byt v Praze a na Vysočině

Podle nejnovějších údajů stavební spořitelny Modrá pyramida se vyplatí pořízení vlastního bydlení především v Praze, Zlínském kraji a na Vysočině. Zde lidé hradí na nájemném v průměru stejně, jako by platili měsíční splátku hypotéky. Index Modré pyramidy počítá s průměrnou splátkou hypotečního úvěru v daném regionu, jenž byl poskytnut na 87 procent hodnoty nemovitosti. Do nákladů ale není započítána částka, kterou kupující hradí ze svého.

Podle realitních odborníků se situace v posledním roce vlivem realitního boomu změnila, a to především na území hlavního města, kde prudce vzrostly nemovitostí i nájemného. Cenová hladina nájemného se naposledy změnila vlivem ekonomické krize v roce 2008, pak zůstávala takřka na stejné úrovni.

Nyní výrazně roste. „Tento fakt můžeme přičíst změně na trhu, vyšší pořizovací ceně nových bytů na investice a tomu, že minulý rok se v Praze prodal rekordní počet bytů, z nichž nemalá část putovala na trh k pronájmu," uvádí analýza Institutu strategického investování.

Průměrná měsíční platba nájmu na začátku letošního roku v Praze vůbec poprvé od roku 2006 přesáhla průměrnou splátku hypotečního úvěru na 80 procent hodnoty nemovitosti.

Otázkou však zůstává, zda se ceny nájemného v hlavním městě udrží vysoko i v následujících letech. Podle Michala Kresty z realitní a investiční skupiny Sting může v Praze nastat převis nabídky nájemního bydlení nad poptávkou. Důvodem je současný velký zájem o nákup investičních bytů určených k dalšímu pronájmu. Pražští developeři očekávají, že letos zhruba každý čtvrtý byt prodají právě za tímto účelem.

Pokud by však během následujících let vlivem současného trendu vznikl na trhu přebytek nájemních bytů, mohlo by se začít pronajímatelům hůře shánět nájemce, což by ve výsledku mohlo srazit ceny nájmů opět dolů.

Nájem na severu Čech

Může se zdát, že v lokalitách, kde jsou nemovitosti levné, se nevyplatí bydlet v nájmu. Ale není tomu tak ve všech případech. Například v Libereckém či Moravskoslezském kraji jsou nájmy o desítky procent levnější oproti průměrným splátkám hypoték.

Vůbec nejvýhodnější jsou nájmy v Ústeckém kraji – dosahují 65 procent průměrné splátky hypotečního úvěru. To je však podle indexu Modré pyramidy dáno i tím, že byty určené k pronájmům se tam častěji nacházejí ve starší zástavbě, například na sídlištích. Nemovitosti financované hypotékou jsou oproti tomu ve větší míře umístěné v novější zástavbě, a tudíž je jejich cena vyšší.

Čechů, kteří bydlí ve vlastním, přibývá. "Podíl domácností užívajících nájemní byty klesl od roku 2011 do roku 2015 zhruba o dvě procenta a tvoří 19,9 procenta ze všech domácností. V porovnání se zbytkem EU jde spíše o nižší podíl," uvádí analýza projektu Česko v datech.

Vlastní bydlení i pronájem mají svá pro a proti. Největší výhodou vlastní nemovitosti je hodnota, kterou si uchovává – na rozdíl od pronájmu obyvatel bytu či domu o své peníze nepřijde. Naopak kladem pronájmu je jednoduchá změna bydliště a nižší náklady na opravy, které většinou zajišťuje pronajímatel.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

před 1 hodinou

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy