O "státní hypotéky" je zatím minimální zájem. Zájemci narážejí na nízký limit

Petr Kučera Petr Kučera
15. 9. 2016 16:00
Státní fond dostal od 21. dubna jen patnáct žádostí o úvěry na nové bydlení pro mladé, z toho se čtyřmi zájemci už uzavřel smlouvu. Vedle faktu, že tržní úroky v bankách dál klesají, lidem nestačí úvěr limitovaný 600 tisíci korunami.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – O speciální úvěry na nové bydlení je zatím minimální zájem. "Státní hypotéky“ pro lidi mladší 36 let, kteří se starají o malé dítě do šesti let věku, schválila vláda na začátku března.

Státní fond rozvoje bydlení dostal od 21. dubna jen patnáct žádostí, z toho se čtyřmi zájemci už uzavřel smlouvu. Na nový dům či byt zatím fond půjčil v součtu 2,4 milionu korun. V rozpočtu přitom pro letošní rok počítal s částkou až 100 milionů.

„Zájem je co do počtu přijatých žádostí zatím nižší, než jsme očekávali,“ říká Veronika Vároši, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které podpora bydlení patří. „Na druhé straně ale dostáváme na podmínky programu opravdu velký počet dotazů, takže počet žádostí ještě může narůst,“ dodává mluvčí.

"Podle našich analýz by měl být roční zájem o zhruba 900 úvěrů, přičemž fond je schopen ročně uspokojit 1800 žadatelů," předpokládala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), když záměr ve vládě prosazovala.

Mluvčí ministerstva nyní říká, že podle nových poznatků je zatím nižší počet žádostí ovlivněn jednak skladbou zájemců o úvěr, jednak "aktuální situací v bankovním sektoru“.

Maximální výše „státní hypotéky“ totiž dosahuje jen 600 tisíc korun a zároveň může jít nejvýše o polovinu celkových výdajů na nové bydlení. „Jenže zatím jsou žadateli převážně mladí lidé hledající vlastní bydlení ve velkých městech, kde je cena bydlení vyšší, a náš limitní úvěr jim nestačí,“ vysvětluje Vároši.

Ministerstvo nicméně ujišťuje, že se startem a administrativou nového programu nemělo žádné nové výdaje. „Náklady Státního fondu rozvoje bydlení ani MMR se nezvýšily. Administrace Programu 600 je zajištěna stávajícími pracovníky, personální stav nebyl navýšen,“ říká mluvčí.

Fond počítá s pokračováním programu i v následujícím roce, rozpočet zatím není stanoven. „Po roce fungování programu proběhne první vyhodnocení, a pokud bude potřeba provést změnu podmínek, budou řešeny na úrovni vlády. Aktuální situace na trhu hypoték bude samozřejmě brána v úvahu,“ dodává Vároši.

Kritici programu upozorňovali na to, že státní podpora přichází v době, kdy jsou tržní sazby bankovních hypoték rekordně nízké. "Kvůli omezeným rodinným příjmům mohou mít mladí lidé s dětmi ztížený přístup k úvěrům na komerčním trhu," obhajoval to však na jaře ředitel fondu František Hadáček.

Výše státního úvěru na nové bydlení se odvíjí od základní referenční sazby EU pro Českou republiku (nyní 0,46 procenta), zvýšenou o jeden až dva procentní body. Průměrná tržní sazba hypoték v červnu klesla na rekordních 1,87 procenta.

Úvěr od státu mohou lidé splácet nejvýše patnáct let. V mimořádných případech − pokud se jim například narodí další dítě nebo přijdou o práci − se může lhůta až o šest let prodloužit nebo přerušit splácení úvěru až na dva roky.

O "státních hypotékách" měla pochybnosti i Česká národní banka. V připomínkách k vládnímu nařízení upozorňuje na to, že komerční banky a spořitelny dnes nabízejí dostatek výhodných úvěrů na bydlení. Díky silné konkurenci na ně zájemce v praxi nedosáhne jen tehdy, pokud nemá dostatečný příjem na splátky úvěru.

S tím, že trh díky silné konkurenci funguje v zásadě dobře, souhlasí také ministerstvo pro místní rozvoj. Výhodou úvěrů od státního fondu by přesto kromě nižších úrokových sazeb měla být i možnost odložení a přerušení splácení za příznivějších podmínek, než jaké v současné době nabízejí banky. Na průměrnou tržní sazbu totiž podle Šlechtové obtížněji dosáhnou právě mladí lidé s dětmi.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 38 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 56 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy