O "státní hypotéky" je zatím minimální zájem. Zájemci narážejí na nízký limit

Petr Kučera Petr Kučera
15. 9. 2016 16:00
Státní fond dostal od 21. dubna jen patnáct žádostí o úvěry na nové bydlení pro mladé, z toho se čtyřmi zájemci už uzavřel smlouvu. Vedle faktu, že tržní úroky v bankách dál klesají, lidem nestačí úvěr limitovaný 600 tisíci korunami.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – O speciální úvěry na nové bydlení je zatím minimální zájem. "Státní hypotéky“ pro lidi mladší 36 let, kteří se starají o malé dítě do šesti let věku, schválila vláda na začátku března.

Státní fond rozvoje bydlení dostal od 21. dubna jen patnáct žádostí, z toho se čtyřmi zájemci už uzavřel smlouvu. Na nový dům či byt zatím fond půjčil v součtu 2,4 milionu korun. V rozpočtu přitom pro letošní rok počítal s částkou až 100 milionů.

„Zájem je co do počtu přijatých žádostí zatím nižší, než jsme očekávali,“ říká Veronika Vároši, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, pod které podpora bydlení patří. „Na druhé straně ale dostáváme na podmínky programu opravdu velký počet dotazů, takže počet žádostí ještě může narůst,“ dodává mluvčí.

"Podle našich analýz by měl být roční zájem o zhruba 900 úvěrů, přičemž fond je schopen ročně uspokojit 1800 žadatelů," předpokládala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), když záměr ve vládě prosazovala.

Mluvčí ministerstva nyní říká, že podle nových poznatků je zatím nižší počet žádostí ovlivněn jednak skladbou zájemců o úvěr, jednak "aktuální situací v bankovním sektoru“.

Maximální výše „státní hypotéky“ totiž dosahuje jen 600 tisíc korun a zároveň může jít nejvýše o polovinu celkových výdajů na nové bydlení. „Jenže zatím jsou žadateli převážně mladí lidé hledající vlastní bydlení ve velkých městech, kde je cena bydlení vyšší, a náš limitní úvěr jim nestačí,“ vysvětluje Vároši.

Ministerstvo nicméně ujišťuje, že se startem a administrativou nového programu nemělo žádné nové výdaje. „Náklady Státního fondu rozvoje bydlení ani MMR se nezvýšily. Administrace Programu 600 je zajištěna stávajícími pracovníky, personální stav nebyl navýšen,“ říká mluvčí.

Fond počítá s pokračováním programu i v následujícím roce, rozpočet zatím není stanoven. „Po roce fungování programu proběhne první vyhodnocení, a pokud bude potřeba provést změnu podmínek, budou řešeny na úrovni vlády. Aktuální situace na trhu hypoték bude samozřejmě brána v úvahu,“ dodává Vároši.

Kritici programu upozorňovali na to, že státní podpora přichází v době, kdy jsou tržní sazby bankovních hypoték rekordně nízké. "Kvůli omezeným rodinným příjmům mohou mít mladí lidé s dětmi ztížený přístup k úvěrům na komerčním trhu," obhajoval to však na jaře ředitel fondu František Hadáček.

Výše státního úvěru na nové bydlení se odvíjí od základní referenční sazby EU pro Českou republiku (nyní 0,46 procenta), zvýšenou o jeden až dva procentní body. Průměrná tržní sazba hypoték v červnu klesla na rekordních 1,87 procenta.

Úvěr od státu mohou lidé splácet nejvýše patnáct let. V mimořádných případech − pokud se jim například narodí další dítě nebo přijdou o práci − se může lhůta až o šest let prodloužit nebo přerušit splácení úvěru až na dva roky.

O "státních hypotékách" měla pochybnosti i Česká národní banka. V připomínkách k vládnímu nařízení upozorňuje na to, že komerční banky a spořitelny dnes nabízejí dostatek výhodných úvěrů na bydlení. Díky silné konkurenci na ně zájemce v praxi nedosáhne jen tehdy, pokud nemá dostatečný příjem na splátky úvěru.

S tím, že trh díky silné konkurenci funguje v zásadě dobře, souhlasí také ministerstvo pro místní rozvoj. Výhodou úvěrů od státního fondu by přesto kromě nižších úrokových sazeb měla být i možnost odložení a přerušení splácení za příznivějších podmínek, než jaké v současné době nabízejí banky. Na průměrnou tržní sazbu totiž podle Šlechtové obtížněji dosáhnou právě mladí lidé s dětmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy