Životní pojištění a termínované vklady
U životního pojištění je třeba zjistit, jakou smlouvu jste si založili. Pokud jde o rezervotvornou pojistku, lze provést částečný odkup a nějaké peníze získat, pokud tam však vůbec jsou. Řada pojistek už je bez spořící složky, a tak jediné, co klient zrušením získá, je, že nebude muset platit každý měsíc stanovenou platbu.
U životního pojištění totiž nelze na pár měsíců přerušit pravidelné zálohy. Platba za pojistnou smlouvu je ze zákona vymahatelná. Proto je lepší podle odborníků upravit parametry smlouvy a snížit tak na určitou dobu měsíční platby a později je třeba zase navýšit.
"Zachoval bych nejdůležitější části pojištění a to zbytečné zrušil. Tímto způsobem lze náklady na pojištění snížit. Stále jsme v době, kdy 8 z 10 pojistek je nastaveno nesprávně. Pravděpodobnost pro úspěch je tedy veliká," říká Lukáš Urbánek z Partners.
Problém u životního pojištění je v tom, že pokud jste si pojistné odečítali z daňového základu, budete muset peníze dodanit, a to za předchozích 10 let.
Termínované vklady
"Zde se musí čekat také na výpovědní lhůtu. Porušení této lhůty je mnohdy drahé, banky si účtují sankční poplatky a měla by to být až ta poslední možnost," říká finanční poradce Urbánek.
"V případě žádosti o předčasný výběr z termínovaných vkladů jsou pro klienty banky peníze k dispozici hned, v případě přeposlání na jiný peněžní ústav je pak vypořádání do druhého dne. Standardní poplatek je 1 % z vybírané částky," říká například Patrik Madle, mluvčí ČSOB.
Některé banky umožňují i částečný výběr z vkladů bez sankce, je třeba zjistit, jaké jsou podmínky u vaší banky. Z úroku z vkladu musíte zaplatit 15% daň.