Ve třetí emisi státních Dluhopisů Republiky nabízí ministerstvo financí reinvestiční dluhopis s průměrným úrokem 1,91 procenta za šest let. Není úplným ternem. Vzhledem k inflaci se obligace v čase příliš nezhodnotí, jestli vůbec.
A zároveň ministerstvo nabídlo i novinku - protiinflační dluhopis, který považuje řada ekonomů za finančně výhodný a majetnější investoři na něm mohou vydělat slušné peníze. Nabízí totiž pohyblivý úrok, který bude přesně kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně. "V současné době nejsou na trhu produkty, které by nabídly podobný výnos při srovnatelné míře rizika a likvidity," říká například Aleš Prandstetter, investiční stratég a manažer digitální platformy Frank.
Lidé projeví pochopitelně větší zájem o ten druhý, výhodnější. Jenže jak zjistil on-line deník Aktuálně.cz, čeká na ně několik překážek. Pokud se jedná o takzvané "prvoinvestory", tedy zájemce, jenž od roku 2011 nevlastnili žádný jiný státní dluhopis a nemají zřízený majetkový účet, budou si muset koupit nejprve nevýhodný dluhopis, aby si později mohli přikoupit ten výhodný. Těch bude přitom většina, neboť majetkových účtů je lehce přes sto tisíc.
"V rámci testovací fáze projektu pro občany byl tento způsob identifikace zvolen namísto uplatnění administrativního poplatku s tím spojeným," vysvětluje neobvyklý požadavek Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva financí.
Do pobočky banky a rychle zaplatit
Není to přitom jediné úskalí, které zájemce o státem zajištěný výnos čeká. Celý proces zakoupení cenného papíru je totiž navíc hodně komplikovaný.
Konkrétní postup je následující: Zájemci o protiinflační dluhopis musí nejprve na jednu ze 47 poboček ČSOB, kde podají žádost o úpis nejprve nevýhodného reinvestičního státního dluhopisu v minimální hodnotě 1000 Kč. Tím zároveň automaticky požádají o zřízení majetkového účtu. Sepíše se také komisionářská smlouva o obstarání úpisu spořicích státních dluhopisů. Je třeba počítat se zhruba hodinou na vyřízení.
Z banky odejdou zájemci se smlouvami v ruce, ale ještě stále ne s aktivním majetkovým účtem. V první řadě musí poslat peníze za nevýhodné reinvestiční dluhopisy. Pokud si objednali tisíc kusů dluhopisů, což je minimum, tak jeden tisíc korun. Možná ještě ten den nebo následující jim do SMS zprávy přijde ověřovací kód. Do týdne, dvou, pak přijde poštou na adresu PIN kód.
Oba údaje pak umožní vstup do zřízeného majetkového účtu. "Je to zabezpečené prostředí, ve kterém lze podávat žádosti o úpis a provádět další úkony spojené se státními dluhopisy," říká Fuksová z ministerstva. Až v tuto chvíli je možné nakoupit i výhodné protiinflační dluhopisy.
Aby dluhopis "něco" vydělal, doporučují odborníci investovat v řádech stovek tisíc korun. "Našim klientům doporučujeme částku 200 tisíc a víc, aby se vyplatilo úsilí. Pokud bychom přijali tezi, že budou ještě další zajímavé emise, a že tedy elektronický přístup použiji v budoucnu znovu, pak by se těch 200 tisíc korun dalo zobecnit na celkovou výši zamýšlených investic," říká Aleš Prandstetter.
Zároveň vypočítává, kolik výhodný dluhopis vynese. "Čistý výnos očekáváme 2,1 % p.a., pokryje tedy v zásadě inflaci, těch 0,5 % navíc při daném scénáři (inflace okolo 2 %) téměř celé vezme daň. Přesto jde při zhodnocení riziko/výnos o jednu z nejlepších příležitostí na trhu. Pro investici v hodnotě 200 tisíc je tedy absolutní výnos 4 200 korun ročně, respektive 25 200 korun za dobu trvání dluhopisu."
Návštěvy kamenné pobočky se zájemce nevyhne
Investoři, kteří hodlají do dluhopisů investovat vyšší částky ale čeká další překvapení. V případě, že je upisovaný počet kusů dluhopisů vyšší než za 300 000 Kč, je nutné vyplnit čestné prohlášení o původu peněz. Originál je třeba zaslat na odbor Řízení státního dluhu a finančního majetku ministerstva financí.
Řada investorů také nechce osobně navštívit pobočku ČSOB. V takovém případě mohou vystavit plnou moc přímo na nákup státních dluhopisů. "Plná moc musí vždy obsahovat přesné úkony, které je oprávněna dělat osoba zplnomocněná skutečným majitelem. Plná moc musí být notářsky ověřena," říká tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle.
Postup nákupu vyžaduje více administrativy, než by bylo optimální, hodnotí investiční stratég Prandstetter. Na druhou stranu ale jsou podle něj podmínky protiinflačního dluhopisu vstřícné pro občany.
Nevýhodného dluhopisu se lidé mohou po čase zbavit. A to podáním žádosti o předčasné splacení podle emisních podmínek vždy v určitém období jednou ročně. U této třetí emise je termín podání žádosti stanoven od 4. do 29. května 2020.
Zájem o reinvestiční dluhopisy není velký a oproti první emisi dokonce klesl. V ní si lidé objednali státní dluhopisy za 3,07 miliardy korun, počet objednávek činil 7 131. Ve druhé emisi si lidé objednali dluhopisy už jen za 942,7 milionu korun. Počet objednávek činil 2 193. Protiinflační dluhopis tyto počty zřejmě výrazně zvedne.
Aktuální třetí emise jsou stejně jako u minulých emisí korunové dluhopisy a minimální výše objednávky činí 1000 kusů dluhopisů, tedy minimální investice je 1000 Kč. Maximální je pět milionů. Výnos je reinvestován jednou ročně do dalších dluhopisů. To platí u obou nyní nabízených typů. Peníze za třetí emisi dluhopisů musí být na účtu nejpozději 17. června, samotné dluhopisy získá zájemce až 1. července.