Po konci alternativního dodavatele energií Bohemia Energy v polovině října, a později i dalších menších dodavatelů, skončilo bezmála milion českých odběratelů automaticky v režimu DPI.
Jenže u "nouzových dodavatelů" mohou klienti zůstat maximálně půl roku, a to i přesto, že řádně platí účty. Odpojení od dodávek energií tak některým hrozí už v polovině dubna v případě, že ještě nemají uzavřenou standardní smlouvu o odběru elektřiny či plynu.
"Je to mimořádný krok, který si vyžádala mimořádná doba. Sociální pracovníci z Úřadu práce půjdou do terénu přímo k lidem, kterým hrozí odpojení. Jde nám o ty nezranitelnější, například osoby se zdravotním postižením, dlouhodobě nemocné, seniory nebo jinak znevýhodněné spoluobčany," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Úřednice podle něj začnou primárně kontaktovat odběratele zemního plynu, kteří zůstávají u DPI a právě v polovině dubna jim hrozí odpojení.
"Úřad práce je připraven udělat v tomto ohledu maximum, aby podchytil co největší počet těch, kteří se mohou v důsledku odpojení od energií ocitnout v hmotné nouzi," potvrdil generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon.
Dodal, že řada odběratelů v DPI si neumí v dané situaci poradit nebo vůbec netuší, že se mohou svou nečinností dostat do problémů. "Cílem je citlivě oslovit klienta, informovat ho o tom, co může následovat, když nebude konat, a nasměrovat ho na kontaktní osobu z DPI," upřesnil Najmon.
Odstřižení od dodávek zemního plynu přitom není podle expertů snadno řešitelný problém. Obnovení odběru totiž může trvat týdny a může být spojené s nutností revize veškerých zařízení. "Což je i finančně náročné," podotkl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Odběratelů plynu v režimu DPI je v Česku momentálně přibližně šest tisíc, nejvíce v Praze.