Vánoce na dluh. Půjček u bank výrazně přibylo, předkrizovou úroveň ale nepřekonaly

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 12. 2015 7:04
Díky ekonomickému oživení a optimismu jsou lidé připraveni více utrácet. Banky hlásí meziroční nárůst objemu nových spotřebitelských půjček o desítky procent. Podle průzkumu Exekutorské komory si však půjčují i lidé v exekucích, kteří se tak dostávají do dluhové pasti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Objem spotřebitelských půjček poskytnutých bankami před letošními Vánocemi stoupl o desítky procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Lidé jsou ochotni více utrácet úměrně tomu, jak se daří české ekonomice a v mnoha firmách rostou výdělky.

"Obecně platí, že před Vánoci je vždy větší zájem o úvěry, pozorujeme navýšení oproti letnímu období v průměru zhruba o 10 až 20 procent. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos," říká Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny. Spořitelna, která je lídrem na trhu půjček, odhaduje, že lidé si v bankách letos v prosinci vezmou spotřebitelské úvěry za zhruba osm miliard korun.

V listopadu poskytla Česká spořitelna půjčky v objemu o dvacet procent vyšším než před rokem. Lidé jsou však stále zdrženlivější, než byli před finanční krizí. "Oživení poptávky po spotřebitelských úvěrech rozhodně zaznamenáváme, ale hodnot z roku 2008 ještě nedosáhla. Důvěra spotřebitelů sice roste, ale poptávka má obvykle delší náběhovou křivku, výrazné oživení v oblasti těchto úvěrů očekáváme v příštím roce," dodává Pačesová.

Nárůst v řádech desítek procent potvrzují i další banky. "Meziročně zaznamenáváme v předvánočním období zhruba patnáctiprocentní růst zájmu o půjčky," říká například Lucie Policarová z GE Money Bank.

Podle průzkumu Exekutorské komory si letos na Vánoce hodlá půjčit až 1,3 milionu Čechů, což je pětina dospělé populace. "Zarazilo nás, že nějakých 265 tisíc z nich bylo nebo je v současné době v exekuci. Dokonce jsme zaznamenali i případy, kdy o půjčce na vánoční svátky uvažuje člověk s více než deseti exekucemi," říká mluvčí komory David Sahula.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

Vánoce se tak pro mnohé lidi stávají dluhovou pastí. Týká se to přitom hlavně těch, kteří své dluhy nezvládají a musí si půjčovat u "neznačkových" a rizikových úvěrových společností. Banky a prověřené úvěrové společnosti už jim totiž nepůjčí.

Banky nicméně upozorňují, že ne všechny půjčky v předvánočním období lidé použijí na vánoční dary. "Je velmi těžké definovat, kdy a čím začíná vánoční sezona, a také jestli nákupy na splátky míří opravdu na vánoční dárky, nebo na zboží, které by lidé nakupovali kdykoli jindy. Typický příklad je nákup lednice, která se rozbije v listopadu či prosinci, a lidé koupí novou na splátky. Nákup by uskutečnili, i kdyby Vánoce nebyly," říká Zuzana Bienvenu, mluvčí Home Creditu.

Průzkum mezi klienty České spořitelny pak ukazuje, že vánoční přání nejsou většinou skromná. "Nejčastěji si lidé pod stromeček přejí dovolenou či wellness pobyt, auto, notebook, fotoaparát, knížku nebo šperk," vyjmenovává Pačesová. Právě dovolená přitom patří mezi typický příklad toho, co by si lidé neměli pořizovat na úvěr. Životnost takto pořizovaných věcí má být totiž delší než délka splácení půjčky.

Jsou ale i půjčky, které jsou rozumné a o Vánocích s nimi lze udělat radost. "Klienti v tomto období často řeší třeba i vylepšování bydlení," říká Pavla Hávová z ČSOB. Lidé si podle ní v bankách před Vánoci půjčují částky do 100 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy