Vánoce na dluh. Půjček u bank výrazně přibylo, předkrizovou úroveň ale nepřekonaly

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 12. 2015 7:04
Díky ekonomickému oživení a optimismu jsou lidé připraveni více utrácet. Banky hlásí meziroční nárůst objemu nových spotřebitelských půjček o desítky procent. Podle průzkumu Exekutorské komory si však půjčují i lidé v exekucích, kteří se tak dostávají do dluhové pasti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Objem spotřebitelských půjček poskytnutých bankami před letošními Vánocemi stoupl o desítky procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Lidé jsou ochotni více utrácet úměrně tomu, jak se daří české ekonomice a v mnoha firmách rostou výdělky.

"Obecně platí, že před Vánoci je vždy větší zájem o úvěry, pozorujeme navýšení oproti letnímu období v průměru zhruba o 10 až 20 procent. Očekáváme, že k podobnému nárůstu dojde i letos," říká Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny. Spořitelna, která je lídrem na trhu půjček, odhaduje, že lidé si v bankách letos v prosinci vezmou spotřebitelské úvěry za zhruba osm miliard korun.

V listopadu poskytla Česká spořitelna půjčky v objemu o dvacet procent vyšším než před rokem. Lidé jsou však stále zdrženlivější, než byli před finanční krizí. "Oživení poptávky po spotřebitelských úvěrech rozhodně zaznamenáváme, ale hodnot z roku 2008 ještě nedosáhla. Důvěra spotřebitelů sice roste, ale poptávka má obvykle delší náběhovou křivku, výrazné oživení v oblasti těchto úvěrů očekáváme v příštím roce," dodává Pačesová.

Nárůst v řádech desítek procent potvrzují i další banky. "Meziročně zaznamenáváme v předvánočním období zhruba patnáctiprocentní růst zájmu o půjčky," říká například Lucie Policarová z GE Money Bank.

Podle průzkumu Exekutorské komory si letos na Vánoce hodlá půjčit až 1,3 milionu Čechů, což je pětina dospělé populace. "Zarazilo nás, že nějakých 265 tisíc z nich bylo nebo je v současné době v exekuci. Dokonce jsme zaznamenali i případy, kdy o půjčce na vánoční svátky uvažuje člověk s více než deseti exekucemi," říká mluvčí komory David Sahula.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

Vánoce se tak pro mnohé lidi stávají dluhovou pastí. Týká se to přitom hlavně těch, kteří své dluhy nezvládají a musí si půjčovat u "neznačkových" a rizikových úvěrových společností. Banky a prověřené úvěrové společnosti už jim totiž nepůjčí.

Banky nicméně upozorňují, že ne všechny půjčky v předvánočním období lidé použijí na vánoční dary. "Je velmi těžké definovat, kdy a čím začíná vánoční sezona, a také jestli nákupy na splátky míří opravdu na vánoční dárky, nebo na zboží, které by lidé nakupovali kdykoli jindy. Typický příklad je nákup lednice, která se rozbije v listopadu či prosinci, a lidé koupí novou na splátky. Nákup by uskutečnili, i kdyby Vánoce nebyly," říká Zuzana Bienvenu, mluvčí Home Creditu.

Průzkum mezi klienty České spořitelny pak ukazuje, že vánoční přání nejsou většinou skromná. "Nejčastěji si lidé pod stromeček přejí dovolenou či wellness pobyt, auto, notebook, fotoaparát, knížku nebo šperk," vyjmenovává Pačesová. Právě dovolená přitom patří mezi typický příklad toho, co by si lidé neměli pořizovat na úvěr. Životnost takto pořizovaných věcí má být totiž delší než délka splácení půjčky.

Jsou ale i půjčky, které jsou rozumné a o Vánocích s nimi lze udělat radost. "Klienti v tomto období často řeší třeba i vylepšování bydlení," říká Pavla Hávová z ČSOB. Lidé si podle ní v bankách před Vánoci půjčují částky do 100 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy