Test ukázal, jak na půjčky. Zapomeňte na reklamu a buďte puntičkář

Ekonomika Ekonomika
6. 12. 2015 17:14
Poctivý sběr nabídek může znamenat u stotisícové půjčky úsporu až dvacet tisíc korun. Orientovat se přitom podle reklamy nedává smysl. Vyplývá to z výzkumu trhu, který provedl server Finaparáda.cz.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Při výběru spotřebitelského úvěru se vyplatí být puntičkář. Poctivý sběr nabídek může znamenat u stotisícové půjčky úsporu až dvacet tisíc korun. Orientovat se přitom podle reklamy nedává smysl. Vyplývá to z výzkumu trhu, který provedl server Finparáda.cz.

Výzkum porovnal inzerované sazby s parametry zjištěnými z úvěrové kalkulačky umístěné na webových stránkách či s parametry získanými přímým dotazem v bance.

Největší rozdíl mezi marketingově komunikovanou úrokovou sazbou a sazbou poskytnutou bankou na základě modelového příkladu byl sedm procentních bodů (4,9 % versus 11,9 %) v případě UniCredit Bank.

Modelový klient využitý v průzkumu

Ženatý muž ve věku 40 let s čistým příjmem 25 tisíc korun, má dvě děti ve věku 5 a 10 let, čistý příjem manželky činí 16 tisíc korun, žije v Praze. Muž žádal o neúčelový úvěr ve výši 100 tisíc korun se splatností 5 let, bez pojištění. Nebyl klientem banky, u které o úvěr žádal.

Úrokové sazby, které jednotlivé společnosti byly ochotny modelovému žadateli v zaslaných propočtech nabídnout, se velmi liší. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší nabídkou činil více jak osm procentních bodů. "Mezi poskytovateli jsou velké rozdíly a více jak dvacetitisícový rozdíl v celkově zaplacené částce stojí za trochu snažení," shrnuje Zdeněk Bubák, šéfredaktor serveru Finparáda.cz.

Průměrná roční úroková sazba, které banky při výzkumu nabídly, byla 9,08 procenta. Je to výrazně méně než je průměrná sazba, za kterou banky v Česku poskytují spotřebitelské úvěry - 11,89 procenta (podle říjnových údajů ČNB).

Výzkum také ukázal, že šest ze čtrnácti oslovených bank poskytuje úvěr zcela bez poplatků za poskytnutí, vedení a předčasné splacení – jde o Air Bank, Equa bank, Poštovní spořitelnu, mBank, Raiffeisenbank a Sberbank. Polovina bank pak nabízí odměnu za řádné splácení úvěru – buď ve formě odpuštění několika posledních splátek, nebo získáním finančního bonusu, či nulové sazby v druhé polovině splácení úvěru.

"Při realizaci průzkumu jsme se chtěli přiblížit reálným možnostem běžného klienta. Byli jsme si vědomi toho, že většina lidí nemůže z časových důvodů testovat nabídku všech bank tak, že by s každou bankou uzavírali půjčku na nečisto, aby zjistili parametry své individuální půjčky a pak uzavřeli půjčku s tou bankou, která nabídla nejlepší parametry. Proto jsme informace o půjčkách získávali z běžně dostupných zdrojů, a to v první linii z internetových stránek bank, v druhé linii z webových úvěrových kalkulaček a ve třetí linii přímým dotazem v bance s uvedením parametrů žadatele," vysvětluje principy výzkumu Bubák.

Podrobné výsledky jednotlivých bank najdete na Finparáda.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy