Švejnar: Nové penzijní fondy se vyplatí polovině mužů

Ekonomika Petr Kučera ČTK Ekonomika, Petr Kučera, ČTK
19. 10. 2012 11:25
Nejvíce si přechodem polepší mladší muži s nejvyššími příjmy. Polepší si i třetina žen
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vstup do druhého pilíře důchodového systému se od příštího roku vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Vyplývá to ze studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí pod vedením Jana Švejnara při institutu CERGE-EI. Výhodnější je do nového systému podle studie přestup pro bohatší.

Studie uvádí, že vyvedení části peněz ze státního systému by poskytlo možnost část prostředků zhodnotit lépe. "Efekt je nejcitelnější u vyšších příjmových skupin a u mladších ročníků. Nicméně navrhovaná reforma je natolik opatrná, že nelze očekávat podstatné zlepšení příjmové situace budoucích důchodců," uvádí studie.

Nejvíce si přechodem polepší mladší muži s nejvyššími příjmy. Podle studie je i tak přínos případného přestupu poměrně nízký a pohyboval by se na úrovni jedné poloviny ročního příjmu.

Přínos přestupu by tak byl podle studie pro většinu příjmových skupin nízký. "Lze proto očekávat, že skutečný zájem bude nižší," uvádí materiál.

Čtěte také:
Kdo vám prodá penzijní reformu? Když teď, tak kdokoliv
Účet za penzijní reformu? Lidé "vyvedou" 45 miliard
Důchodová reforma má chybu, živnostníci mohou ušetřit

IDEA připravuje kalkulačku, která by na základě současného příjmu měla poradit, zda je výhodné vstoupit do nového pilíře důchodového systému. Představitelé IDEA uvádí, že kalkulačka bude detailnější než ta, kterou nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výhody jen pro bohaté?

Druhý pilíř je fakticky nové dobrovolné spoření na důchod, který vznikne na začátku příštího roku. Zapojit se do něj bude moci každý občan mladší 35 let. Starší lidé budou mít na přestup do systému čas do konce července 2013. Ze druhého pilíře již nejde vystoupit.

Druhý pilíř je součástí už schválené důchodové reformy. Ta má umožnit lidem přesměrovat tři procenta z odvodů na penze do vlastního spoření u některého z fondů. K tomu by si museli šetřit ještě částku ve výši dvou procent odvodů ze svého.

Opozice a odbory reformu dlouhodobě kritizují. Podle odborářů by kvůli ní mohly chybět ve veřejném důchodovém systému desítky miliard na nynější penze. ČSSD v pátek oznámila, že ve sněmovně znovu navrhne odklad reformy o dva roky.

Čtěte také:
Dříve do penze? Kdo si naspoří, může, souhlasí poslanci
Který penzijní fond je nejlepší? Tady je porovnání
Dvě třetiny lidí se v penzijní reformě vůbec nevyznají

"O zavedení sporného druhého penzijního pilíře musejí rozhodnout obyvatelé v parlamentních volbách," říká předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc. Odklad reformy prosazovala ČSSD i dříve, neúspěšně.

Sociální demokraté zavedení druhého pilíře dlouhodobě kritizují, jde podle nich prakticky o privatizaci části průběžného státního pilíře. "Výhody přináší pouze nejbohatší skupině občanů a soukromým penzijním fondům," domnívá se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nejistý start

Start reformy v praxi ale ohrozil prezident republiky Václav Klaus, proti její současné podobě jsou i někteří "rebelující" poslanci ODS.

Klaus totiž vetoval poslední nutný zákon k tomu, aby reforma odstartovala podle plánu už od ledna 2013. Jde nicméně jen o "technické" dokončením reformy, jejíž hlavní část už byla - bez Klausova veta, ale i podpisu - schválena dříve.

Bez vetovaného zákona by neexistovala nutná individualizace plateb daní a veřejného pojistného a důchodová reforma by tak musela být přesunuta nejméně o rok. Pokud poslanci do konce letošního roku prezidentské veto nepřehlasují, nebude moci důchodová reforma odstartovat už příští rok, ale posune se minimálně na začátek roku 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy