Který penzijní fond je nejlepší? Tady je porovnání

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 9. 2012 12:35
Soutěž Zlaté euro 2012 se pokouší o objektivní srovnání podle měřitelných hodnot

Praha - Úspory na penzijním připojištění v posledních letech nejvíce zhodnocuje penzijní fond od Allianz, který nyní získal také cenu pro nejlepší český penzijní fond v soutěži Zlaté euro 2012.

„Poslední tři roky vždy připsal klientům nejvyšší zhodnocení na trhu a i přes nárůst klientů si zachoval podprůměrnou nákladovost (1,3 %) a druhou nejvyšší kapitálovou přiměřenost (7,8 %). Nově od září 2012 nabízí i on-line náhled na stav účtu," říká k prvenství fondu Allianz David Vondrák, vedoucí organizačního týmu soutěže Zlaté euro.

Penzijní fond Allianz obhájil své prvenství z minulého roku. Nezměnilo se ani pořadí na druhém místě, které obsadil Penzijní fond České spořitelny.

"Nadprůměrný výnos (1,84 %) za posledních pět let je nejvyšší mezi velkými penzijními fondy. Penzijní fond ČS má naopak ze všech penzijních fondů nejnižší náklady příštích období (0,3 %) a druhou nejnižší nákladovost (1,1 % ročně)," říká Vondrák.

Minulý rok čtvrtý, nyní třetí - to je umístění Penzijního fondu České pojišťovny. Důvod? Dosahuje vyrovnaných výsledků ve všech kategoriích, a nabízí široký rozsah služeb. "V průběhu posledního roku spustil on-line náhled na stav účtu pod názvem Klientský portál. Šanci na ještě lepší umístění v soutěži fondu kazí poněkud vyšší nákladovost, naopak v nabídce služeb hraje mezi všemi fondy jednoznačně prim," doplňuje Vondrák.

Tabulka ukazuje letošní pořadí od 1. do 9. místa včetně počtu získaných bodů.

Pro každý penzijní fond jsou spočítány hlavní ukazatele, zejména nákladovost penzijního připojištění, vyplacené provize, které ještě nebyly účetně vykázány v nákladech (tzv. náklady příštích období), výše kapitálové přiměřenosti, průměrné historické výnosy a služby nabízené penzijním fondem. Jednotlivé ukazatele mají různou váhu, každý penzijní fond může získat 0 až 100 bodů.

Pro úplnost ještě přidáváme tabulku, která ukazuje, jak si penzijní fondy vedou od doby, kdy vstoupily na trh. Tabulka ukazuje, jak se fondům daří zhodnocením zdolávat inflaci a reálně tak tedy alespoň zachovávat hodnotu ukládaných peněz. Platí, že u penzijního spoření se o zhodnocení starají především státní příspěvky.

* na trhu od roku 1997
** na trhu od roku 2007

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Jak je na tom váš penzijní fond? Nezáleží jen na výnosu
Čtyři penzijní fondy nad inflací. Víme, jak dopadl váš
Změny v penzijním připojištění: Spořte víc, chce vláda

 

Právě se děje

před 19 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy