Praha - Ceny elektrické energie se od 1. ledna 2010 sníží pro všechny kategorie odběratelů. Oznámil to předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.
Domácnosti zaplatí za dodávku elektřiny v průměru o 3,6 procenta méně než letos. "Regulovaná složka ceny sice vzroste v průměru o 11,72 procenta, neregulovaná cena silové elektřiny včetně obchodní marže však klesne v průměru o 14,8 procenta," upřesnil Fiřt.
Průměrná domácnost tak ušetří řádově stokoruny ročně. Jestliže používá elektřinu pouze k vaření, zaplatí oproti letošku zhruba o 320 korun méně. Pokud ji využívá i pro ohřev vody, ušetří 1100 korun, a pokud i k elektrickému vytápění, ušetří kolem 3000 korun. Konkrétní ceny se liší nejen podle spotřeby, ale také podle dodavatele, regionu a zvolené sazby.
Zákazníci ČEZ zaplatí v průměru o 3,55 procenta méně než letos, klienti Pražské energetiky 3,21 o procenta. Lidé na jihu Čech, na Vysočině a na jihu Moravy, odebírající elektřinu od společnosti E.ON, zaplatí meziročně o 3,92 procenta méně.
Pro malé podnikatele klesne cena v průměru o 4,21 procenta.
Cena za elektřinu se od roku 2006 podle energetického zákona skládá ze dvou částí: regulované platby za dopravu elektřiny elektrickou sítí (tedy poplatky za použití energetické sítě) a platby za vlastní odebranou elektřinu (takzvaná "silová elektřina").
Výše regulovaných plateb je každý rok určována Energetickým regulačním úřadem, cena silové elektřiny je tržní a v současnosti klesá. ČEZ už před několika týdny oznámil, že od 1. ledna se sníží o 15 procent.
Čtěte také: Stát brzdí podporu sluneční energie, cena klesne ČEZ sleví domácnostem 15 % ze základu ceny elektřiny Praha se dočká levnějšího proudu. PRE zlevňuje |
Spotřeba klesla o desetinu
"Kvůli ekonomické krizi klesá celková spotřeba elektřiny v Česku o zhruba 9,1 procenta," říká Fiřt. To na jednu stranu vedlo k výraznému zlevnění neregulované části ceny, odvíjející se od ceny silové elektřiny na velkoobchodním trhu (za posledních dvanáct měsíců o 18 procent).
Paradoxně ale kvůli tomu roste regulovaná část ceny. "Finanční prostředky, které regulovaným společnostem náleží pro výkon jejich činnosti, se rozpouští na menší objem technických jednotek spotřeby," vysvětluje Fiřt.
Regulovaná složka zdražuje také kvůli prudkému nárůstu podpory fotovoltaických elektráren. Stát plánuje, že v roce 2010 vybere od zákazníků na podporu ekologické energie celkem 9,1 miliardy korun.
Výkup ze Slunce méně výhodný
Už ve středu Energetický regulační úřad oznámil, že sníží od 1. ledna výkupní cenu elektřiny vyrobenou ze Slunce - přibližně o pět procent. Stát tak odstartoval postupné snižování podpory této energie.
Zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun, regulačním úřadem nařízená výkupní cena je skoro 13 korun za kilowathodinu. Od nového roku klesne na 12,25 koruny u malých elektráren, u větších zařízení na 12,15 koruny.
Fischerova vláda minulý týden schválila novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Zákon počítá s tím, že až do roku 2011 bude výkupní cena klesat dál, a to i o více než pět procent.
Čtěte také: Stát brzdí podporu sluneční energie, cena klesne ČEZ sleví domácnostem 15 % ze základu ceny elektřiny Praha se dočká levnějšího proudu. PRE zlevňuje |