Stát spouští další vlnu prodeje dluhopisů. Protiinflační varianta má úspěch

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
21. 6. 2021 10:34
Ministerstvo financí v pondělí zahájilo již 12. emisi dluhopisů, dluhopisy je možné objednat do pátku 17. září. V předchozí emisi si přitom lidé objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 4,54 miliardy korun. Počet objednávek činil 5871. Během 11 upisovacích období tak zájem o spořicí dluhopisy činil zhruba 33,2 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Největší zájem byl zatím podle úřadu o takzvaný protiinflační dluhopis, který nabídlo MF od třetí emise. 

Ministerstvo financí nabízí v nové emisi opět dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů.

Reinvestiční spořicí dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u nové emise na 1,5 procenta, tedy stejně jako u předchozí.

"Výnosy reinvestičního dluhopisu jsou předem pevně nastavené a každým rokem stoupají z 0,50 procenta v prvním výnosovém období až na 2,75 procenta ročně v posledním výnosovém období. Za první výnosové období bude vlastníkům dluhopisů připsán výnos, který již po prvním roce držby představuje vyšší zhodnocení, než v současné době nabízí většina spořicích účtů, jejichž výnosy jsou navíc oproti výnosům státních dluhopisů zdaňovány," uvedlo MF.

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanovený podle vývoje spotřebitelských cen. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období je stanovená na nula procent ročně. V případě deflace tak zůstane podle MF jmenovitá hodnota držených dluhopisů zachovaná, zatímco jejich reálná hodnota stoupne.

Všechny nabízené dluhopisy, tedy reinvestiční a protiinflační, je možné pořídit prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo také na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB.

Úřad upozornil, že lidé si mohou nově pořídit státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby plně elektronicky bez nutnosti návštěvy kamenných poboček vybraných bank České spořitelny a ČSOB.

Využít k tomu mohou rozhraní eidentita.cz s využitím eObčanky. To je občanský průkaz s aktivovaným kontaktním čipem, které stát vydává od 1. července 2018. Vlastníci již dříve vydaných dluhopisů navíc mohou stránky eidentita.cz používat jako alternativní přístup ke kompletní obsluze svého účtu.

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanovený na 50 milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Emise *Objem (mld. Kč)
Pilotní - podzim 2011 20,4
Jarní 2012 15,3
Vánoční 2012 30
Jarní 2013 17,5
Vánoční 2013 21,3
Dluhopis - 1. emise 2,92
Dluhopis - 2. emise 0,9
Dluhopis - 3. emise 5,38
Dluhopis - 4. emise 1,2
Dluhopis - 5. emise 1,7
Dluhopis - 6. emise 2,1
Dluhopis - 7. emise 2,3
Dluhopis - 8. emise 4,02
Dluhopis - 9. emise 5
Dluhopis - 10. emise 3,2
Dluhopis - 11. emise 4,5*

* objem objednávek

Zdroj: MF

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy