Sedm rad, jak nakládat s penězi, když jich máte dost

Andrej Rády
23. 12. 2009 9:36
Poučení z krizového vývoje. Tentokrát o penězích
Foto: Ludvík Hradilek

Přečtěte si sedm nových zásad, které by měli podle finančních expertů dodržovat investoři v roce po velké krizi.

1. Akcie už nejsou jasnou jedničkou

Komentátoři se přou, zda je letošní rally na akciových trzích podložená, nebo jde jen o hysterické nákupy po prudkém propadu. Je jisté, že hodnoty Dow okolo 6 500 z letošního března signalizovaly větší katastrofu, než jaká v reálu přišla, i kdyby jen díky masivní vládní podpoře. Posílení trhů má logiku i proto, že řada sektorů ekonomiky zaznamenala výrazné zlepšení oproti nejhorším týdnům krize.

Ovšem vývoj za uplynulé dva roky ukázal, že už neplatí, že dobře diverzifikované akciové portfolio dlouhodobě hravě překoná mix akcií a dluhopisů nebo samotné dluhopisy. A to přesto, že akcie jsou ze své povahy rizikovější než cenné papíry s pevným výnosem, takže by měly logicky i více vynášet.

Čtěte také:
Útok na karty: Expert radí, jak chránit své peníze
Zneužití platebních karet při online nákupech přibývá

Proč už to neplatí? Mimo jiné i proto, že je pryč doba, kdy akcionáři byli uvědomělí a loajální se společnostmi, v nichž drželi podíly. Dnes řada investorů nakupuje a prodává obrovské balíky akcií na základě jedné zprávy na internetu, která se šíří jako blesk. Tato rychlá taktika poměrně dost omezuje dřívější pravidla oceňování akcií na základě ziskovosti a daných výhledů, případně oznámených dividend. A protože se lidé více bojí ztrát, než se radují ze zisků, dá se očekávat stále vyšší poptávka po aktivech, které budou lépe chránit před inflací, deflací, změnami úrokových sazeb a úvěrovými krizemi, tedy vším, co může pohřbít akciové portfolio.

2. Diverzifikace funguje, ale trochu jinak

S propadem akciového trhu se dá bojovat investicemi do realit, dividendových titulů nebo do zahraničních titulů. V letech 2000 až 2001 se například dařilo řadě menších firem a zahraničních firem, a to v době, kdy velké akciové indexy ve Spojených státech padaly dolů. V letech 2007 až 2009 spadly snad všechny typy investic kromě státních dluhopisů. Podle mnoha expertů to znamená, že diverzifikace nefunguje.

Není to tak úplně pravda. Je pouze potřeba změnit přístup. Namísto zajišťování se menšími společnostmi v době, kdy investujeme do největších firem, je vhodnější nakoupit fondy cizích měn, mezinárodní dluhopisy, komodity, vodu, lesní půdu, reality, zkrátka cokoli, co je přijatelně likvidní a je možné to prodat bez nějakých přehnaných poplatků. Proto se bude dařit širokým investičním fondům jako je Pimco Global Multi-Asset Fund.

3. Hotovost už nikdo nepodceňuje

Peníze v hotovosti, na spořících účtech nebo ve fondech peněžního trhu už vůbec nejsou pro smích. Výnosy půjdou nahoru, jakmile Fed omezí svoji štědrou monetární politiku. Ale i kdyby pak hotovost vynášela třeba jen 2 procenta, bankovkami už si nikdo boty čistit nebude.

Čtěte také:
Připravte si peněženky. Teplo pro domácnosti zas zdraží
Senát v režii lobbistů přihrál miliardy teplárnám
Lidé ušetří za plyn tisíce, RWE zlevní o 0,6 procenta

Peníze v hotovosti totiž umožňují nakupovat ve chvíli, kdy trh nabízí některé výjimečně výhodné investice. A to se na iracionálním trhu děje poměrně často. Navíc peníze v hotovosti mohou řešit spoustu problémů - vytopený sklep, spadlý strom na vašem autě, finanční spoluúčast ve zdravotnictví, atd. V neposlední řadě si můžete peníze zkrátka užít, což taky není k zahození.

4. Regulace? Větší a větší

Dozor nad trhy se bude zvětšovat. A nepůjde jen o platy manažerů a finanční výsledky bank. Ve Spojených státech je v plánu založení finanční agentury, která bude chránit spotřebitele, zvýší regulaci hedgeových fondů a investorů do private equity, a která bude celkově usilovat o omezení riskantního chování na finančních trzích. Dost bylo Madoffů a Enronů.
Ale větší regulace nezabrání propadům trhů. Ty totiž často klesají proto, že předtím prudce narostly. A za to mohou většinou emoce v investorských rozhodnutích jednotlivých hráčů na trhu. Těm nezabrání žádná regulace. A navíc, co když se další tržní kolaps narodí mimo Spojené státy, třeba v Číně, Rusku nebo Brazílii?

5. Povodně a další katastrofy nečekají 100 let

Někteří přirovnávají současnou krizi ke stoleté vodě, která se zase dlouho nebude opakovat. Klišé o povodni jednou za sto let má ale jeden háček - neplatí. A v současné situaci se na něj odvolávat, to je do nebe volající.

Čtěte také:
Devět rad, jak rozeznat finačního poradce od podvodníka
Stát chce zpřísnit pravidla pro "finanční poradce"

Kniha This Time is Different od Carmen Reinhart a Kennetha Rogoffa se zabývá historií finančních krizí. Shrnuje, jak selhávaly banky, kolabovaly akciové trhy a vlády navyšovaly své dluhy. Tyto věci se stále opakují. Celosvětové zadlužení je na nejvyšší úrovni ve srovnání s HDP, a tak jsou autoři knihy hodně pesimističtí, pokud jde o řešení této otázky. Nesplatitelné dluhy jsou téměř vždy signálem toho, že akciová trh, měna nebo celá ekonomika stojí před závažným problémem.

6. Komodity budou dosažitelnější a budou více ovlivňovat výnosy

Zlato není jediným hmatatelným aktivem, které si v roce 2009 připsalo velké zisky. Kakao, káva nebo měď, to jsou jen příklady dalších komoditních rally letošního roku. Množství rostoucích komodit vede investory k tomu, že budou pravděpodobně dávat větší prostor komoditám na úkor akcií, a to nehledě na to, zda chtějí redukovat riziko v portfoliu, nebo zvýšit zisk.
To neznamená, že by ceny komodit byly lépe predikovatelné než v minulosti. Mohou být ovlivněny počasím, politicky nebo pohybem měnových kurzů. Ale protože je snazší investovat do nich, budou hrát stále větší roli.

Jednoduchou možností investic do komodit jsou ETF. Například PowerShares DB Agriculture zjednodušuje investice do kukuřice a sójových bobů. PowerShares DB Commodity Index Tracking Fund pokrývá 14 komodit. Vyplatí se sledovat tyto fondy, které jsou obchodované na burzách. Díky nim se investování do komodit stává stejně běžným jako například investice do realitního sektoru nebo zahraničních akcií.

7. Dluhopisy budou více tvořit jádro portfolií

Díky tomu by měly být dluhopisy méně volatilní. Zní to zvláštně, když přece rostoucí úrokové sazby sníží hodnotu současných dluhopisů tím, že zvýší poptávku po nových, s vyšším výnosem. A sazby nemohou než růst. To znamená, že držet dluhopisy s dlouhou splatností není žádný zajímavý byznys.

Jenomže bondy dokáží lépe směrovat peníze ke svým majitelům než třeba akcie, bankovní účty nebo cokoli jiného. Stále více individuálních investorů kupuje dluhopisy přímo, nabídka brokerů a dostupnost informací se stále zlepšují.

Dalším důvodem rostoucí obliby dluhopisů je to, že někteří zkušenější investoři stále méně rádi podstupují riziko. Cena dluhopisů sice kolísá, ale dokud jejich emitent nezkrachuje, můžete vždycky počkat do konce splatnosti a vybrat si minimálně vloženou částku. Co by za to dali všichni ti majitelé akcií, kteří nakupovali v létě 2007?

 

Právě se děje

Další zprávy