Útok na karty: Expert radí, jak chránit své peníze

Petr Kučera Petr Kučera, pek
20. 11. 2009 11:10
Šéf Sdružení pro bankovní karty František Jungr odpovídal online

Online rozhovor - Tuzemské banky mají poplach, jaký v tomto rozsahu ještě nezažily. Jsou ohroženy platební karty teoreticky až 100 tisíc Čechů, kteří letos platili ve Španělsku. U několika klientů už skutečně došlo k pokusu o zneužití dat. Tisíce dalších čekala nebo čeká blokace karty a nutnost její výměny.

Proč je nyní ohroženo větší množství karet, než tomu bývá v obdobných případech? Lze se podobným rizikům bránit? Jsou čipové karty bezpečnější? Kdo zaplatí případnou škodu?

Na tyto i další otázky kolem platebních karet a jejich bezpečnosti odpovídal František Jungr, šéf Sdružení pro bankovní karty, které sdružuje jejich tuzemské vydavatele.

Foto: MasterCard
Čtěte také:
Karty 100 tisíc Čechů jsou ohroženy. Banky mají poplach
Máte blokovanou kartu? Počkáte si. Bankám chybí PINy
Banky už hlásí skutečné pokusy o zneužití karet
 

Právě se děje

před 39 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy