Útok na karty: Expert radí, jak chránit své peníze

Petr Kučera Petr Kučera, pek
20. 11. 2009 11:10
Šéf Sdružení pro bankovní karty František Jungr odpovídal online

Online rozhovor - Tuzemské banky mají poplach, jaký v tomto rozsahu ještě nezažily. Jsou ohroženy platební karty teoreticky až 100 tisíc Čechů, kteří letos platili ve Španělsku. U několika klientů už skutečně došlo k pokusu o zneužití dat. Tisíce dalších čekala nebo čeká blokace karty a nutnost její výměny.

Proč je nyní ohroženo větší množství karet, než tomu bývá v obdobných případech? Lze se podobným rizikům bránit? Jsou čipové karty bezpečnější? Kdo zaplatí případnou škodu?

Na tyto i další otázky kolem platebních karet a jejich bezpečnosti odpovídal František Jungr, šéf Sdružení pro bankovní karty, které sdružuje jejich tuzemské vydavatele.

Foto: MasterCard
Čtěte také:
Karty 100 tisíc Čechů jsou ohroženy. Banky mají poplach
Máte blokovanou kartu? Počkáte si. Bankám chybí PINy
Banky už hlásí skutečné pokusy o zneužití karet
 

Právě se děje

před 8 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy