Stát chce zpřísnit pravidla pro "finanční poradce"

Petr Zámečník, Investujeme.cz
3. 11. 2009 11:05
Kdo je poradce a kdo jen zprostředkovatel? Chystaná změna má sjednotit pravidla napříč všemi oblastmi trhu

Praha - Podmínky pro zprostředkování finančních produktů zpřísní. Pracovní skupina vedená ministerstvem financí zveřejnila závěry dosavadních jednání. Hlavním cílem je sjednotit pravidla pro distribuci finančních produktů napříč všemi oblastmi trhu.

V současné době panují zcela rozdílné podmínky pro zprostředkování pojištění, investic a dalších produktů, jako jsou hypotéky či penzijní připojištění. Zatímco v oblasti investic jsou poměrně tvrdé informační povinnosti a po zakomponování evropské směrnice MiFID do českého právního systému také o poznání náročnější podmínky pro působení zprostředkovatelů, prodávat hypotéky či penzijní připojištění může kdokoli pouze s živnostenským oprávněním. Všichni si navíc mohou říkat „finanční poradci".

Nepřehlednou situaci má zjednodušit zavedení dvou skupin zprostředkovatelů, které by byly shodné napříč finančním trhem - samostatní zprostředkovatelé a vázaní zástupci. Mají mít jasně vymezenou zodpovědnost vůči klientovi.

Samostatný zprostředkovatel

Samostatný zprostředkovatel by distribuoval finanční produkty na vlastní zodpovědnost. Ke své práci může využívat buď sám sebe v případě fyzických osob, nebo zaměstnance či vázané zástupce. Má být vázán pouze na poskytovatele finančních produktů (banky, pojišťovny, investiční společnosti, penzijní fondy či společnosti, stavební spořitelny apod.) a nemohl by být ve smluvním vztahu s jiným samostatným zprostředkovatelem - s jedinou výjimkou, takzvaným „broker poolem".

Nadále by tedy mohl působit broker pool čili společnost, která má uzavřené smlouvy s poskytovateli finančních produktů, jež pak dále zprostředkovává samostatným zprostředkovatelům (v dnešní době jak firmám, tak jednotlivcům, kteří tímto snižují náklady na správu provizí a zajištění smluvních vztahů s finančními institucemi). Samostatný zprostředkovatel by ovšem nesměl využívat značku poolu, musel by působit pouze pod vlastním jménem a nesl by plnou zodpovědnost před klientem.

Obdobným případem jako broker pool je franšíza. U ní využívá samostatný zástupce know-how i značku franšízora, jehož jménem před klienty vystupuje. Proto bude před klientem vystupovat franšízor jako samostatný zprostředkovatel a franšízant jako vázaný zástupce bez ohledu na vnitřní strukturu firmy. Odpovědnost padá v takovém případě na franšízora (společnost, jejíž značka je užívána).

Vázaný zástupce

Vázaný zástupce má být vždy vázaný na jeden konkrétní subjekt, jehož produkty by mohl distribuovat. Pokud by se navázal na samostatného zprostředkovatele, mohl by nabízet celé produktové portfolio daného zprostředkovatele, nemohl by ale pracovat například pro dvě stavební spořitelny.

Za vázaného zástupce plně přebírá zodpovědnost samostatný zprostředkovatel nebo finanční instituce, na kterou je navázaný.

Odborné znalosti

Na finančním trhu zůstanou i „tipaři", pokud jejich činnost bude důsledně oddělena od zprostředkování. „Důvodem je, že regulatorní rizika spojená s jejich činností jsou minimální a ve vztahu ke klientovi dochází vždy k další komunikaci ze strany řádně registrovaného distributora nebo regulovaného poskytovatele," uvádí zpráva pracovní skupiny při ministerstvu financí.

Rozlišovat by se mělo též zprostředkování od poradenství. Jednou z podmínek působení na finančním trhu bude prokázání odborných znalostí. Diskutovaných způsobů je několik - od zkoušky u akreditované instituce po prokázání odbornosti libovolným způsobem.

Zbytek článku najdete na Investujeme.cz

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Spočítejte si, kdy se vyplatí refinancování hypotéky
Zlevňování hypoték pokračuje, s dalším přišla KB
Polovina Čechů pravidelně spoří. Sází přitom na jistotu
 

Právě se děje

Další zprávy