Zneužití platebních karet při online nákupech přibývá

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 8. 2009 11:20
Data mizí díky hackerům i chytrákům s tužkou a papírem

Brno - Platební karta jako past na peníze? Může se jí stát, i když svůj PIN nosíte pouze v hlavě. Tedy v případě, že máte kartu odblokovanou pro platby na internetu. Internetové obchody hlásí v poslední době nárůst případů, kdy se někdo pokusil zaplatit ukradenou kreditní kartou nebo údaji, které z ní získal.

„Se vzrůstající oblibou online nákupů v České republice dochází během letních měsíců až k dvojnásobnému navýšení počtu pokusů o zneužití platební karty. Dochází k nim zejména poté, kdy banky zaznamenají phishingový útok na uživatele internetového obchodu či internetového bankovnictví," uvedl Ivan Pechánek z Raiffeisenbank. Banka kvůli nárůstu podezřelých objednávek na internetu už zřídila nové monitorovací oddělení.

Internetové obchody stále častěji využívají bezpečnostní systém 3D-secure, při němž údaje o kartě neputují k obchodníkovi, ale přímo do banky. O podezřelých transakcích pak banka obchod informuje.

„Přestože od dubna evidujeme podezřelé objednávky v celkové hodnotě 350 000 korun, všechny nám dosud známé pokusy o podvod skončily bez finančních ztrát. Nejčastěji tento problém řešíme u dražších parfémů a hodinek, cena u podezřelých transakcí však začíná v poslední době klesat," poznamenala Viera Trumhova, finanční ředitelka společnosti Vivantis, která provozuje několik internetových obchodů.

Data není třeba krást přes internet

Zloděj vůbec nemusí být tak zdatný v oblasti internetové kriminality, aby dokázal data u karty získat internetovým útokem. V případě rychlého jednání může stihnout objednat zboží krátce po krádeži karty. Ani ta ale není k podvodu nutná.

„V poslední době se množí případy, kdy se zloděj pouze dostane na pár minut k platební kartě, opíše si potřebné údaje, kartu vrátí na její místo a zakrátko už objednává zboží. Těchto případů přibývá zvlášť od začátku hospodářské krize," poznamenal Lukáš Pospíšil, ředitel prodeje internetového obchodu Alza.cz.

Před takovým postupem se lze zneužití karty bránit jediným způsobem - zablokovat její využití pro platby na internetu.

„Je to jediný způsob jak zneužití údajů bezpečně zabránit. A pokud majitel platební karty přesto chce nakupovat v e-shopech, může místo platební karty používat takzvanou virtuální kartu, kterou nabízí řada bank. Ta je určená pro platbu na internetu a klient sám rozhoduje, kolik peněz na ní bude pro tento způsob nákupu k dispozici," přiblížil Jan Strnad, sales engineer společnosti McAfee pro Českou republiku a Slovensko.

Starat se musí i obchodníci

Že počet pokusů o zneužití platebních karet stoupá, potvrzuje i stoupající počet jejich odhalení. Důležitá však je obezřetnost samotných obchodníků, kteří podezřelé případy ohlásí příslušné bance.

„Odhalit podobné podvodné pokusy se nám velmi daří ve spolupráci s našimi smluvními obchodníky, kteří s námi konzultují jim podezřelé transakce. Počty odhalených případů ovšem považujeme za informaci interního charakteru," podotkla mluvčí České spořitelny Kristýna Havlingerová. Doplnila však, že častější než zneužití ukradené karty je i nadále zneužití odcizených údajů o ní.

Banky doporučují svým klientům, aby kartami platili jen v takových internetových obchodech, které mají na stránkách umístěné potvrzení o kódování dat, které do banky odcházejí nebo využívají 3D-Secure protokol.

Ani když se ale zlodějům podaří nákup v internetovém obchodě uskutečnit, není vše ztraceno.

„Oznámení o platbě, kterou klient označí jako jím neprovedenou, banka pečlivě prošetří. Obchodního partnera, u kterého byla platba provedena, požádá prostřednictvím jeho banky o předložení písemných dokumentů a dokladů o platbě. Po přijetí tyto dokumenty vyhodnotí: pokud se prokáže, že platbu skutečně nerealizoval držitel karty, banka provede tzv. chargeback a finanční prostředky vrátí zpět na účet držitele karty," vysvětlila Havlingerová.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Pozor na novou fintu u bankomatů, varuje e-mail
Webové obchody přestřelily, mizí malí i velcí hráči
Zájem o MP3 z internetu roste, ale pirátů je stále víc
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy