Připravte si peněženky. Teplo pro domácnosti zas zdraží

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 10. 2009 13:41
Čtvrtina odběratelů ale letos ušetří tisíce korun
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Téměř polovina velkých teplárenských společností chce v příštím roce zvýšit ceny tepla pro domácnosti. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Teplárenského sdružení, kterého se zúčastnilo 33 společností, dodávajících teplo do celkem 1,1 milionu domácností.

Zvýšení cen do pěti procent oproti letošnímu roku předpokládá 46 procent tepláren. O více než pět procent plánuje zdražit 15 procent společností. Zhruba pětina (21 procent) firem chce nechat ceny na letošní úrovni. Necelá desetina tepláren naopak plánuje pokles cen až o pět procent.

O řádově desetikoruny na 1 GJ zdraží hlavně uhelné teplárny. Důvodem je růst cen paliva, vody, vyšší sazba DPH, ekologické investice a další výdaje.

Oproti tomu plynové teplárny zatím cenu nedokážou přesněji odhadnout, protože závisí na aktuálním vývoji ceny plynu. Pokud zůstane stejná nebo mírně klesne, teplárny přesto mírně zdraží kvůli zvýšení DPH a zdražení dalších vstupů. Zlevnění tak lze čekat jen při výraznějším poklesu cen samotného plynu.

Z ankety také vyplynulo, že v letošním roce - až na jednu výjimku - žádná z oslovených tepláren nezdražila. Naopak, téměř čtvrtina zlevnila. „Při průměrné spotřebě tepla okolo 40 GJ tak domácnosti mohou za letošní rok ušetřit i několik tisíc korun," říká mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zemní plyn zlevňuje, domácnosti prý ušetří tisíce ročně
Plynárenské firmy nabízejí šrotovné na kotel i sporák
Kdyby došel plyn, stát vás nezachrání. Všechno prodal

Energetický regulační úřad očekává, že cena tepla z uhlí vzroste v průměru o 11 korun za GJ na 447 Kč/GJ (při předpokladu nárůstu cen uhlí v průběhu roku 2010 přibližně o čtyři procenta). Teplo z plynu zdraží v průměru o pět korun za GJ na 585 Kč/GJ při předpokladu stagnace cen zemního plynu.

Teplo ze zemního plynu zůstává dražší než z uhlí. V prvním případě začínaly ceny na začátku letošní topné sezony na 550 korunách za GJ, průměrně se pohybovaly nad 600 korunami. Ceny tepla z uhlí se letos pohybovaly v rozmezí od 320 do 450 korun za GJ v závislosti na stáří tepláren a jejich technickém vybavení.

Členové Teplárenského sdružení ČR dodávají teplo pro vytápění či ohřev vody více než 1,2 milionu domácností. Celkově odebírá teplo z tepláren nebo blokových kotelen kolem 1,6 milionu domácností.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy