Připravte si peněženky. Teplo pro domácnosti zas zdraží

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 10. 2009 13:41
Čtvrtina odběratelů ale letos ušetří tisíce korun
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Téměř polovina velkých teplárenských společností chce v příštím roce zvýšit ceny tepla pro domácnosti. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Teplárenského sdružení, kterého se zúčastnilo 33 společností, dodávajících teplo do celkem 1,1 milionu domácností.

Zvýšení cen do pěti procent oproti letošnímu roku předpokládá 46 procent tepláren. O více než pět procent plánuje zdražit 15 procent společností. Zhruba pětina (21 procent) firem chce nechat ceny na letošní úrovni. Necelá desetina tepláren naopak plánuje pokles cen až o pět procent.

O řádově desetikoruny na 1 GJ zdraží hlavně uhelné teplárny. Důvodem je růst cen paliva, vody, vyšší sazba DPH, ekologické investice a další výdaje.

Oproti tomu plynové teplárny zatím cenu nedokážou přesněji odhadnout, protože závisí na aktuálním vývoji ceny plynu. Pokud zůstane stejná nebo mírně klesne, teplárny přesto mírně zdraží kvůli zvýšení DPH a zdražení dalších vstupů. Zlevnění tak lze čekat jen při výraznějším poklesu cen samotného plynu.

Z ankety také vyplynulo, že v letošním roce - až na jednu výjimku - žádná z oslovených tepláren nezdražila. Naopak, téměř čtvrtina zlevnila. „Při průměrné spotřebě tepla okolo 40 GJ tak domácnosti mohou za letošní rok ušetřit i několik tisíc korun," říká mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zemní plyn zlevňuje, domácnosti prý ušetří tisíce ročně
Plynárenské firmy nabízejí šrotovné na kotel i sporák
Kdyby došel plyn, stát vás nezachrání. Všechno prodal

Energetický regulační úřad očekává, že cena tepla z uhlí vzroste v průměru o 11 korun za GJ na 447 Kč/GJ (při předpokladu nárůstu cen uhlí v průběhu roku 2010 přibližně o čtyři procenta). Teplo z plynu zdraží v průměru o pět korun za GJ na 585 Kč/GJ při předpokladu stagnace cen zemního plynu.

Teplo ze zemního plynu zůstává dražší než z uhlí. V prvním případě začínaly ceny na začátku letošní topné sezony na 550 korunách za GJ, průměrně se pohybovaly nad 600 korunami. Ceny tepla z uhlí se letos pohybovaly v rozmezí od 320 do 450 korun za GJ v závislosti na stáří tepláren a jejich technickém vybavení.

Členové Teplárenského sdružení ČR dodávají teplo pro vytápění či ohřev vody více než 1,2 milionu domácností. Celkově odebírá teplo z tepláren nebo blokových kotelen kolem 1,6 milionu domácností.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy