Připravte si peněženky. Teplo pro domácnosti zas zdraží

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 10. 2009 13:41
Čtvrtina odběratelů ale letos ušetří tisíce korun
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Téměř polovina velkých teplárenských společností chce v příštím roce zvýšit ceny tepla pro domácnosti. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Teplárenského sdružení, kterého se zúčastnilo 33 společností, dodávajících teplo do celkem 1,1 milionu domácností.

Zvýšení cen do pěti procent oproti letošnímu roku předpokládá 46 procent tepláren. O více než pět procent plánuje zdražit 15 procent společností. Zhruba pětina (21 procent) firem chce nechat ceny na letošní úrovni. Necelá desetina tepláren naopak plánuje pokles cen až o pět procent.

O řádově desetikoruny na 1 GJ zdraží hlavně uhelné teplárny. Důvodem je růst cen paliva, vody, vyšší sazba DPH, ekologické investice a další výdaje.

Oproti tomu plynové teplárny zatím cenu nedokážou přesněji odhadnout, protože závisí na aktuálním vývoji ceny plynu. Pokud zůstane stejná nebo mírně klesne, teplárny přesto mírně zdraží kvůli zvýšení DPH a zdražení dalších vstupů. Zlevnění tak lze čekat jen při výraznějším poklesu cen samotného plynu.

Z ankety také vyplynulo, že v letošním roce - až na jednu výjimku - žádná z oslovených tepláren nezdražila. Naopak, téměř čtvrtina zlevnila. „Při průměrné spotřebě tepla okolo 40 GJ tak domácnosti mohou za letošní rok ušetřit i několik tisíc korun," říká mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zemní plyn zlevňuje, domácnosti prý ušetří tisíce ročně
Plynárenské firmy nabízejí šrotovné na kotel i sporák
Kdyby došel plyn, stát vás nezachrání. Všechno prodal

Energetický regulační úřad očekává, že cena tepla z uhlí vzroste v průměru o 11 korun za GJ na 447 Kč/GJ (při předpokladu nárůstu cen uhlí v průběhu roku 2010 přibližně o čtyři procenta). Teplo z plynu zdraží v průměru o pět korun za GJ na 585 Kč/GJ při předpokladu stagnace cen zemního plynu.

Teplo ze zemního plynu zůstává dražší než z uhlí. V prvním případě začínaly ceny na začátku letošní topné sezony na 550 korunách za GJ, průměrně se pohybovaly nad 600 korunami. Ceny tepla z uhlí se letos pohybovaly v rozmezí od 320 do 450 korun za GJ v závislosti na stáří tepláren a jejich technickém vybavení.

Členové Teplárenského sdružení ČR dodávají teplo pro vytápění či ohřev vody více než 1,2 milionu domácností. Celkově odebírá teplo z tepláren nebo blokových kotelen kolem 1,6 milionu domácností.

 

Právě se děje

Další zprávy