Sedm Čechů ze sta nemá kartu. Se vzděláním roste počet plateb, ukázal průzkum

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 11. 2015 20:00
Bezkontaktní platby, které se v Česku velmi rychle uchytily, preferuje 63 procent lidí. Jednou nebo vícekrát týdně kartou v obchodech platí 87 procent absolventů vysokých škol. Oproti tomu u lidí se základním vzděláním je to jenom 39 procent. Během příštích dvou let bude mít bezkontaktní funkci drtivá většina karet v Česku.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Visa

Praha – Přestože je v Česku více aktivních bankovních karet než obyvatel, sedm procent Čechů nemá kartu žádnou. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro Raiffeisenbank realizovala agentura NMS Market Research.

Alespoň jednu kartu má tedy 93 procent Čechů, kartu s bezkontaktní funkcí pak vlastní už 80 procent lidí v Česku. Bezkontaktní karty už vydává většina bank v Česku. Z velkých bank je jako poslední začala v červenci vydávat UniCredit Bank. V nabídce je stále nemá jen pár bank, například Sberbank (text jsme v toto bodě aktualizovali; původně zde bylo uvedeno, že bezkontaktní karty nevydává také Oberbank, tato informace ale nebyla pravdivá, banka bezkontaktní karty vydává).

Bezkontaktní platby nyní preferuje 63 procent lidí. "Výhodou je jejich rychlost. Zejména u malých částek do 500 korun, kdy není nutné zadávat PIN, je zaplacení otázkou několika vteřin," říká Romana Lantorová, produktová manažerka Raiffeisenbank.

Větší oblibě se bezkontaktní platby těší u mladých lidí ve věku 18 až 24 let (přednost jim dává 70 procent dotázaných) a u lidí s vyššími příjmy (75 procent).

Alespoň někdy platí kartou v obchodech 94 procent dotázaných lidí. Jednou nebo vícekrát týdně je to pak 68 procent lidí. Tento podíl se ale snižuje s rostoucím věkem - u lidí ve věku 55 až 64 let je to jen polovina.

Frekvence plateb kartou v obchodech roste spolu s dosaženým vzděláním. Jednou nebo vícekrát týdně takto platí 87 procent absolventů vysokých škol. Oproti tomu u lidí se základním vzděláním je to jenom 39 procent.

"Lidé s vyšším vzděláním ve své profesi méně pracují s hotovostí, výdělek inkasují na svůj účet a také své výdaje na bydlení a služby řeší bezhotovostně. Je pro ně proto přirozenější použít i pro další výdaje platební kartu místo hotovosti," říká Lantorová.

Placení kartou v obchodech je také oblíbenější ve větších městech, což je logické, protože zde také více obchodů karty přijímá. Ve městech nad 100 tisíc obyvatel dokonce 14 procent lidí platí kartou každý den.

Sto miliard bezkontaktně

Bezkontaktní platby se v Česku začaly prosazovat v roce 2011, kdy je začaly prodávat Česká spořitelna a Citibank. Podle statistik karetních společností Češi používají bezkontaktní platby nejčastěji v Evropě, banky a obchodníci je zde také velmi rychle rozšířili. Zatímco ještě na konci prvního pololetí roku 2014 s nimi šlo platit na zhruba 37 tisících obchodních místech, na konci letošního prvního pololetí jich bylo o 60 tisíc více.

Jak rychle bezkontaktní platby v Česku rostou, ukazuje i další statistika. Za celý loňský rok Češi poprvé bezkontaktně utratili více jak 100 miliard korun, konkrétně 108,3 miliardy. Za první půlku letošního roku toto číslo už skoro vyrovnali, když bezkontaktně utratili 93,3 miliardy korun.

Celkově bylo v tuzemsku na konci prvního pololetí letošního roku 11,14 milionu aktivních platebních karet, bezkontaktní funkci z nich mělo 7,37 milionu karet. Během příštích dvou let bude mít bezkontaktní funkci drtivá většina karet v Česku. Banky totiž karty obnovují každé tři roky, a pokud klienti neřeknou jinak, posílají nové karty s bezkontaktní funkcí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy