Zlom při placení. Polovina úhrad kartou už je bez kontaktu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
14. 8. 2015 7:00
Češi ve druhém čtvrtletí uhradili platebními kartami nákupy za 104,85 miliardy korun, z toho bezkontaktně už za 52,21 miliardy korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Bezkontaktní platby v Česku dosáhly na další milník. Pouhým přiblížením k terminálu zaplatili lidé ve druhém čtvrtletí polovinu z celkových útrat kartou. Ukazuje to statistika Sdružení pro bankovní karty.

Některou z karet vydaných tuzemskými bankami zaplatili lidé od dubna do června celkem 104,85 miliardy korun, z toho bezkontaktně 52,21 miliardy korun.

Právě bezkontaktní karty nadále táhnou růst "kartového byznysu". Lidé celkově zaplatili kartami v druhém čtvrtletí o 11,81 miliardy více než v předchozím čtvrtletí, přičemž objem bezkontaktních plateb vzrostl o 11,16 miliardy. Těší to hlavně karetní společnosti a banky, které z plateb získávají poplatky - vydavatelská banka má z každé transakce zhruba procento.

MasterCard nižšími poplatky za výběry drtivě válcuje Visu

Prémiové platební karty MasreCard 2

Na trhu platebních karet se otočila pozice: někdejší jedničku Visu vystřídal na pozici lídra MasterCard. Za rok a půl nabral MasterCard 1,5 milionu karet, Visa 500 tisíc ztratila. MasterCard uspěl hlavně díky nižším poplatkům za výběry z bankomatů, které bankám nabídl.

Podrobnosti čtěte na webu Hospodářských novin.

Dvě ze tří plateb kartou už jsou bezkontaktní. Celkový počet transakcí se mezičtvrtletně zvýšil o 13 procent na 145,8 milionu, bezkontaktních z toho bylo 95,6 transakcí.

Bezkontaktní platby získávají v celkových statistikách převahu i přes to, že zhruba třetina v Česku používaných karet stále bezkontaktní funkci nemá. Celkově bylo v tuzemsku ve druhém čtvrtletí 11,14 milionu aktivních platebních karet, bezkontaktní funkci z nich mělo 7,37 milionu karet.

Bezkontaktní karty začala v červenci vydávat i poslední z větších bank, která je zatím v nabídce neměla - UniCredit Bank. Během příštích dvou let bude mít bezkontaktní funkci drtivá většina karet v Česku. Banky totiž karty obnovují každé tři roky, a pokud klienti neřeknou jinak, posílají nové karty s bezkontaktní funkcí.

Bezkontaktní platby se v Česku začaly prosazovat v roce 2011, kdy je začaly prodávat Česká spořitelna a Citibank. Podle statistik karetních společností Češi používají bezkontaktní platby nejčastěji v Evropě, banky a obchodníci je zde také velmi rychle rozšířili. Zatímco ještě na konci prvního pololetí roku 2014 s nimi šlo platit na zhruba 37 tisících obchodních místech, na konci letošního prvního pololetí je jich o 60 tisíc více.

Jak rychle bezkontaktní platby v Česku rostou, ukazuje i další statistika. Za celý loňský rok Češi poprvé bezkontaktně utratili více jak 100 miliard korun, konkrétně 108,3 miliardy. Za první půlku letošního roku toto číslo už skoro vyrovnali, když bezkontaktně utratili 93,3 miliardy korun.

Bezkontaktní platba probíhá pouhým přiblížením k terminálu. Platby do výše 500 korun se v takovém případně v českých obchodech nepotvrzují PIN kódem. Platby kartou jsou tak při využití bezkontaktní funkce výrazně rychlejší. Pro případ krádeže je nastaven mechanismus, kdy je omezen počet transakcí, které lze bez zadání PIN kódu v krátké době provést. Banky také garantují, že peníze v případě zneužití bezkontaktní funkce klientům vrátí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nejvyšší soud se zastal Somálky v kauze s hidžábem. Zákaz neměl legitimní cíl

Nejvyšší soud se zastal somálské dívky, která chtěla na střední zdravotnické škole v Česku nosit hidžáb. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl. Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt je dostupný na elektronické úřední desce.

Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý byly domluvené na tom, že šátek bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi.

Dívka se prostřednictvím žaloby domáhala omluvy a 60 tisíc korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nyní se musí obvodní soud případem zabývat znovu, bude vázaný právním názorem Nejvyššího soudu.

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy