Placení mobilem dostane nový impuls. Banky vypustí operátory

Jiří Hovorka David Kořínek, Jiří Hovorka
2. 9. 2015 15:08
Kartové společnosti Visa a MasterCard pro banky připravily systémy, které nebudou závislé na dohodách s mobilními operátory. Lidé si tak už nebudou muset pořizovat speciální SIM karty. Komerční banka mluví o revolučním řešení. Dosud jsou bezkontaktní platby v mobilech za očekáváním - to se má postupně změnit.
Platba mobilem na bezkontaktním terminálu.
Platba mobilem na bezkontaktním terminálu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Zatímco placení bezkontaktní kartou přiložením k terminálu se v Česku rychle uchytilo, o stejný způsob placení přes chytré mobily zatím lidé zájem nemají. Většina bank ho ani nenabízí. To se má nyní změnit.

Kartové asociace Visa a MasterCard totiž pro banky připravily systémy, které nebudou závislé na dohodách s telekomunikačními operátory. Dosud totiž banky měly k dispozici jen řešení, kdy se platební karta nahrála na SIM kartu v telefonu. Složité dohadování se třemi různými operátory a dělení se o případné zisky z plateb mobilem nyní odpadnou.

Nové řešení je takzvaně cloudové, je založeno na technologii HCE (Host Card Emulation), tedy schopnosti naskenovat běžnou platební kartu na dálku do úložiště, které spravuje přímo banka. "Velkou výhodou je, že zájemce o mobilní placení nemusí žádat o novou NFC SIM kartu od mobilního operátora nebo dokupovat jakákoliv přídavná zařízení k mobilnímu telefonu," vysvětluje David Brendl, manažer pro inovace asociace Visa Europe.

Následná platba mobilem je pak založená na stejné technologii (NFC) jako platba bezkontaktní kartou. Díky tomu lze platit na všech existujících bezkontaktních terminálech, které už jsou v Česku běžné. K dispozici jsou už telefony vybavené funkcí NFC. Ze zhruba 13 milionů mobilů, které Češi momentálně používají, je na bezkontaktní platby připraveno zhruba 1,1 milionu přístrojů. V prodeji je pak zhruba 60 chytrých mobilů s NFC funkcí.

Neúspěch s operátory

Visa v nadcházejících měsících plánuje představit bezkontaktní platby pomocí telefonu pro systém Android ve spolupráci s Komerční bankou. "Zavedením této služby společně s Visa Europe a společností Worldline, která zajišťuje technickou část, investujeme do revolučního řešení, které umožňuje rychlé komerční spuštění mobilních plateb," říká Radek Basár, zástupce výkonného ředitele pro marketing a komunikaci Komerční banky.

MasterCard připravuje řešení napříč mobilními operačními systémy, o využití novinky jedná s několika bankami. Hlásí se k němu zatím jediná - GE Money Bank. "V současné době připravujeme bezkontaktní placení mobilem na technologii HCE ve spolupráci se společností MasterCard," říká mluvčí banky Milada Franek.

Právě GE Money Bank je lídrem na českém trhu v zavádění bezkontaktních plateb i přes mobily. Nabízí je už od začátku roku 2013, ale bez většího úspěchu. "NFC v mobilním telefonu se v tuzemsku, na rozdíl od jiných metod, zatím příliš neprosadilo," přiznává Franek.

"Na konci loňského roku skončil pilotní projekt NFC placení s operátorem T-Mobile. Nakonec jsme se rozhodli, že do ostrého provozu tuto verzi nezavedeme," přidává další pohled na dosavadní neúspěch plateb v mobilu Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Banky ale dál věří, že se bezkontaktní platby mobilem v Česku nakonec prosadí. "Ohledně mobilních plateb v současné době pečlivě sledujeme a analyzujeme nová technická řešení bez operátorů, včetně například Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay či vlastní aplikace. Konkrétní plány však v tuto chvíli sdělovat nemůžeme," říká Hávová.

Platby v mobilu nezavrhují podle průzkumu MasterCardu ani Češi - více než třetina místní populace by takové platby uvítala. "Čeští zákazníci mají nakupování prostřednictvím telefonu v krvi už dnes. Je to vidět například na popularitě nákupů jízdenek na hromadnou dopravu. My to chceme posunout ještě dál," říká projektový manažer MasterCard Luděk Slouka.

S mobilem i k bankomatu

Klienti, kteří se rozhodnou používat chytrý telefon jako mobilní peněženku, prý nemusejí mít strach z krádeže jejich platebních údajů. "Virtuální karta je unikátní pro dané zařízení. V případě krádeže virtuální karty tak na jiném zařízení nepůjde použít," vysvětluje Richard Walitza, ředitel rozvoje mobilních plateb a inovací ve společnosti MasterCard.

Zvýšené riziko nehrozí ani při krádeži celého zařízení. Platby jsou jištěné zadáním kódu, případně otiskem prstu, pokud to telefon umožňuje. Virtuální karta pak v případě ztráty jde zablokovat stejně jako klasická platební karta.

Chystají se i další funkce. "Pracujeme i na řešení pro vybírání z bankomatů všech bank jen pomocí telefonu," odhaluje Slouka. Kdy by se taková technologie měla dostat ke klientům, však zatím neřekl.

Čtvrtina Čechů by podle průzkumu MasterCardu navíc uvítala možnost ověřování platby skenem oční duhovky. Nic podobného ale v nejbližších letech ani jedna ze společností nechystá. "Samozřejmě je to velice zajímavá varianta. V současné době je však tato technologie stále velice drahá a komplikovaná," vysvětluje Slouka.

Češi patří mezi evropskou i světovou špičku v užívání bezkontaktních platebních karet. Podle dat společnosti Visa průměrný Čech použije bezkontaktní kartu více než třikrát za měsíc a zaplatí s ní zhruba 1700 korun. Právě kvůli úspěchu bezkontaktních karet banky i kartové společnosti věří i v úspěch bezkontaktních plateb v mobilech.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 40 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy