Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. "Očekáváme, že se nám stavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 tisíc korun. Mluvíme zde o domech v ceně do tří milionů korun," řekl Hospodářským novinám Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov, která je největším výrobce dřevostaveb v Česku.
Cílem nových norem je úspora energie, domy tak mají být ekologičtější. Podle Evropské komise zhruba 40 procent z celkové produkce oxidu uhličitého padne právě na provoz budov. Přísnější pravidla platí již nyní při stavbě všech veřejných budov, například škol a úřadů. Nařízení platí také pro developery, kteří staví velké objekty s plochou nad 1500 metrů čtverečních. Od ledna budou platit pro všechny stavby nad 350 metrů čtverečních.
"Prodražení je dáno především kvalitnějším zateplením budovy, instalováním oken s trojskly či efektivnějším řešením větrání se zpětným získáváním tepla," vysvětluje marketingová ředitelka Skanska Reality Renata Vildomcová.
Kdo chce stavět podle současných mírnějších pravidel, musí si stavební povolení kompletně vyřídit do konce příštího roku. To ovšem obvykle včetně projektu zařizují stavební firmy, které už nyní hlásí, že noví zájemci budou mít zřejmě smůlu. Poptávka je příliš vysoká.
Jak zasáhnou pravidla chaty a stávající stavby?
Chataři si mohou oddychnout. Nová pravidla se nevztahují na malé chaty a rekreační objekty. Stejně tak se jimi nemusí zabývat vlastníci již stojících rodinných domů, kteří plánují rekonstrukci. Pokud se nejedná o kompletní renovace a přestavby. Výjimku dostanou také například kostely, památkové budovy nebo některé průmyslové areály.
Vyšší náklady při stavbě domu mohou alespoň z části kompenzovat státní dotace. Ty se v rámci programu Nová zelená úsporám vztahují například na zateplení, solární panely nebo nové způsoby vytápění (v rámci takzvané Kotlíkové dotace) a do programu příští rok zamíří další miliardy korun.
V případě rodinných domů je největší zájem o dotace na jejich zateplení - tyto žádosti tvoří zhruba polovinu (46 procent). Ze zdrojů je největší zájem o solární termické systémy, které tvoří z celkového počtu přijatých žádostí 22 procent.