Rozhodnuto: Státní podpora stavebního spoření klesne

Petr Kučera Petr Kučera
26. 11. 2010 10:37
Prezident republiky podepsal novelu zákona, začne platit za pár dnů
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Best of Realty

Praha - Škrty ve státní podpoře stavebního spoření začnou platit podle vládního plánu, tedy od 1. ledna 2011. Rozhodl o tom prezident republiky Václav Klaus, když v pátek podle očekávání podepsal příslušnou novelu zákona.

K platnosti novely tak zbývá už jen formalita - zveřejnění ve Sbírce zákonů, k němuž dojde během několika dnů.

Nová pravidla sice budou účinná až od 1. ledna 2011, ale v praxi se dotknou nejen už uzavřených smluv, ale také už zaplaceného příspěvku za letošní rok.

Další tři důležité "škrtzákony" podepsal prezident republiky už v úterý. Důvod, proč mezi nimi nebyla i novela zákona o stavebním spoření, tehdy nesdělil.

Zdanění už za letošní rok

Státní příspěvek za rok 2010, připisovaný v roce 2011, klesne na polovinu - ze současných 3000 korun (nebo 4500 u starších smluv) na maximálně 1500 nebo 2250 korun ročně. Stane se tak formou jednorázové srážkové daně ve výši 50 procent, kterou budou muset odvádět stavební spořitelny.

Od dalšího roku pak dojde přímo ke snížení státního příspěvku v zákoně, a to na maximálně 2000 korun ročně pro všechny smlouvy (tedy i uzavřené do roku 2003 s dosavadním maximem 4500 Kč).

Skončí také daňové osvobození úroků. Už od roku 2011 se na ně bude vztahovat 15% daň z příjmu (stejně jako na úroky z ostatních vkladů v bankách)..

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce díky těmto škrtům ušetřit zhruba šest až osm miliard korun ročně ze státního rozpočtu.

Definitivně jasno ale bude až po rozhodnutí Ústavního soudu, u něhož si chtějí stěžovat přinejmenším zástupci ČSSD kvůli údajné retroaktivitě novely. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) však jde pouze o takzvanou nepravou retroaktivitu, která je přípustná (podrobněji jsme o problému psali v tomto článku).

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší stavební spoření i úvěr na bydlení teď najdete rychle a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu zaplatíte!
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy