Řidičák a selfie už nestačí. Oblíbený systém Revolut zpřísňuje kvůli brexitu pravidla

on on
Aktualizováno 9. 4. 2019 10:57
Majitelé účtu u fintechové virtuální banky Revolut, která má v Česku desítky tisíc uživatelů, musí nahrát do systému další doklad totožnosti. Britská společnost tak reaguje na brexit a nutnost přenést svou dosavadní licenci do zemí EU. Nově už tak uživatelům nestačí nahrát pouze vlastní fotku a snímek řidičského průkazu, jak to umožňovala britská bankovní pravidla. Pokud nyní občanský průkaz či pas klienti neposkytnou, nemůže jim banka garantovat přístup k účtu v případě tvrdého brexitu.
Aplikace Revolut
Aplikace Revolut | Foto: Tomáš Cetkovský

Klienti britského finančního start-upu Revolut v posledních týdnech dostávají e-maily, žádající je o poskytnutí dalšího průkazu totožnosti. Původně banka umožňovala registraci do systému jen na základě fotky řidičáku a selfie snímku uživatele, což bylo v EU značně netradiční, nicméně pravidlům britského bankovního trhu to odpovídalo a většina klientů této možnosti využila. 

"Je velmi důležité, abyste tyto údaje aktualizoval/a, v opačném případě Vám nebudeme schopni garantovat přístup k Vašemu Revolut účtu, a to v případě, že by se odehrál tzv. tvrdý Brexit, nebo-li odchod Spojeného Království z Evropské Unie bez dohody," uvádí Revolut v e-mailu, který přišel klientům.

Z obavy před tvrdým brexitem totiž požádala společnost o bankovní licenci v Litvě. Kvůli změně licence tak už banka nemůže využívat pouze řidičský průkaz, jako doklad totožnosti, jako to dělala s britskou licencí. Nyní musí tito klienti nově nahrát do systému občanský průkaz nebo pas.

"V Evropě, respektive na kontinentu, není řidičský průkaz uznáván jako oficiální průkaz totožnosti," potvrzuje změnu pravidel David Pavliska z českého zastoupení Revolutu.

Hlavním zdrojem příjmů Revolutu pro koncové uživatele je předplatné, které platí uživatelé za nadstandardní, prémiové účty. Revolut však nabízí i služby pro malé a střední podniky.

Podle studie, kterou v pondělí zveřejnila společnost NimbleFins, je Revolut nejoblíbenější aplikace na převod peněz v Česku i Polsku. Například v Německu a Velké Británii kraluje v této oblasti Paypal Mobile Cash, v Rusku a na Ukrajině QIWI Wallet. Mezi další aplikace patří například Western Union, Moneygram, či TransferWise.

Podle severu CzechCrunch využívalo aplikaci v únoru letošního roku v Česku přes 50 tisíc lidí. Revolut nabízí klientům možnost vytvořit si bankovní účet, ke kterému nabízí i platební kartu. Od konkurence se odlišuje především při platbách v zahraničí. Slibuje výhodnější kurzy než tradiční banky a výběry z bankomatů v cizině do 4500 korun zdarma.

Za projektem stojí původem Rus Nikolaj Storonsk, který v Londýně společnosti také šéfuje. V únoru měla banka po světě na čtyři miliony uživatelů. Podle serveru Wired klade vedení na pracovníky velké nároky a firma údajně neproplácela zaměstnancům přesčasy. V rámci výběrových řízení také údajně zájemci o práci museli sehnat další desítky klientů.

Největšími trhy jsou pro Revolut domovská Velká Británie, Francie a Polsko. V tamním Krakově ostatně pracuje okolo 350 lidí z jeho 600 zaměstnanců.

Evropskou bankovní licenci získal Revolut loni v prosinci. Společnost do té doby fungovala na základě aplikace do chytrých telefonů a předplacené platební karty. Nyní plánuje začít působit jako plnohodnotná banka - a chce tak vedle osobního účtu nabízet i spotřebitelské úvěry a úvěry podnikatelům.

Peníze na bankovních účtech Revolutu jsou tak chráněny Evropským systémem pojištění vkladů. Pokud by tedy společnost zkrachovala, pojištěné budou vklady klientů až do výše 100 tisíc eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy