Mobilní banka Revolut získala evropskou bankovní licenci. Nabídne i úvěry

Filip Sýkora
13. 12. 2018 1:01
Mobilní banka Revolut, která funguje jako předplacená karta a skrze aplikaci v chytrém telefonu, získala evropskou bankovní licenci. Stane se tak plnohodnotnou bankou a nabídne úvěry spotřebitelům a podnikatelům. V Česku má Revolut zhruba 45 tisíc uživatelů.
Revolut
Revolut | Foto: Revolut

Revolut, britská mobilní banka, která zejména díky výhodným platbám v cizích měnách oslovila řadu klientů i v Česku, získala evropskou bankovní licenci. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil Stefan Bogucki, pod kterého spadá komunikace s novináři na polském trhu.

Společnost, jež doposud funguje na základě aplikace do chytrých telefonů a předplacené platební karty, tak bude moci začít působit jako plnohodnotná banka - a plánuje tak vedle osobního účtu nabízet i spotřebitelské úvěry a úvěry podnikatelům.

Peníze na bankovních účtech Revolutu budou chráněny Evropským systémem pojištění vkladů. Pokud by tedy společnost zkrachovala, pojištěné budou vklady klientů až do výše 100 tisíc eur. "Usnadní se možnost nechat si na Revolut zasílat výplatu," popsal jednu z výhod Bogucki.

Revolut vznikl před třemi lety ve Velké Británii, o licenci si však zažádal v Litvě - zřejmě i s ohledem na probíhající vyjednávání o podmínkách vystoupení ostrovního království z Evropské unie.

Evropská bankovní licence platí napříč státy unie, uplatnit ji v jednotlivých státech však firma nemůže automaticky. Podle vyjádření společnosti proběhne zavádění licence napříč Evropskou unií v horizontu tří až šesti měsíců.

V první vlně chce Revolut otestovat spuštění bankovních služeb na menších trzích. Tím je i Česko, zástupce Revolutu však nepotvrdil, zdali se do výběru dostane. V tuto chvíli tedy není zřejmé, kdy bude moci Revolut nabízet bankovní služby přímo v České republice. Největšími trhy jsou pro Revolut domovská Velká Británie, Francie a Polsko. V tamním Krakově ostatně pracuje okolo 350 lidí z jeho 600 zaměstnanců.

Úvěry nicméně už dnes Revolut nabízí na britském trhu, a to ve spolupráci s partnerem. Klienti si mohou zažádat o půjčku až ve výši 25 tisíc liber (zhruba 700 tisíc korun) se splatností až pět let. Vedle toho nabízí ve spolupráci s partnerem i cestovní pojištění a pojištění mobilního telefonu, ta nabízí i klientům v Česku.

Od května 2018 v Česku

V tuzemsku Revolut oficiálně odstartoval v květnu letošního roku. "V České republice máme momentálně zhruba 45 tisíc zákazníků," potvrdil Hospodářským novinám a Aktuálně.cz Bogucki.

Z toho přes čtyři tisíce mají jednu ze dvou možností předplatného, které nabízejí doplňkové služby a které měsíčně klienty stojí 175, respektive 300 korun. "Po Evropě máme více než tři miliony klientů z řad jednotlivců," tvrdí Bogucki.

Hlavním zdrojem příjmů Revolutu pro koncové uživatele je předplatné, které platí uživatelé za nadstandardní, prémiové účty. Revolut však nabízí i služby pro malé a střední podniky.

Jádrem Revolutu má i nadále zůstat aplikace pro chytré telefony. Firma nemá kamenné pobočky a pro běžné spotřebitele ani klasické internetové bankovnictví pro stolní počítače. To by se zatím nemělo nijak měnit. "Naší rodnou půdou jsou mobilní zařízení," vysvětluje Bogucki. Ze stolního počítače bylo možné využívat Revolut for Business, zaměřený na podnikatele, ale i pro něj nyní firma chystá mobilní aplikaci.

Fintechy se stávají bankami, banky fintechovými společnostmi

Obchodní model, kdy finančně-technologická (takzvaně fintechová) společnost nejprve začne nabízet bankovní mobilní aplikaci a posléze získá standardní bankovní licenci, není ojedinělý. Obdobně postupovaly i další v Británii založené firmy, jako je Starling či Monzo.

Fenomén, kdy část služeb tradičně vyčleněných bankám začnou provozovat i technologické společnosti, které fungují bez poboček a sází hlavně na technologie v mobilu a v počítači, je patrný i na českém bankovním trhu. V Česku již několik let funguje služba Twisto, která vedle předplacené karty a výhodného směnného kurzu nabízí také odložené platby při nakupování na internetu. Twisto má licenci platební instituce, spadá tedy pod dozor České národní banky, ale není plnohodnotným bankovním domem.

Stále rozšířenější obliba chytrých telefonů a přesun bankovnictví do mobilů se promítá i do investic tradičních peněžních domů, které si konkurují i kvalitou a uživatelskou přívětivostí svého mobilního a internetového bankovnictví. Někdy přitom značka mobilní aplikace prakticky zastíní původní značku banky.

Příkladem může být Creditas, původně družstevní záložna, která získala bankovní licenci v roce 2016 a která patří na českém bankovním trhu se svými necelými 50 tisíci klientů mezi menší hráče. Creditas v létě letošního roku uvedla na trh aplikaci Richee, která umožňuje takzvaný multibanking, tedy ovládání více běžných účtů najednou - vedle účtu u banky Creditas jde například o konta u České spořitelny či Air Bank. Pro užívání aplikace přitom klient účet u Creditas vůbec mít nemusí. Pro banku je však aplikace způsobem, jak oslovit specifickou cílovou skupinu a účet jí nabídnout.

Multibanking umožňuje ve své aplikaci také Moneta a nově ČSOB, spustit jej chce či přímo plánuje i několik dalších bank včetně České spořitelny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy