"Útok" na burzu
Poté, co se investoři zorganizovali na populárním internetovém fóru, "zaútočili" formou koordinovaných nákupů na akcie některých firem na Wall Street. V podstatě takto díky síle sociálních sítí zmanipulovali akciový trh.
Akcie daných firem čekal pokles, čehož plánovali využít shortaři z fondů (tedy ti, kteří na burze sázejí na pokles akcií). Lidé jim to ale chtěli překazit, bez ohledu na zisk a na to, zda budou cenné papíry dlouhodobě prosperovat. Začali tak akcie hromadně skupovat, čímž díky zákonu nabídky a poptávky zvýšil jejich cenu. To zkazilo obrům spekulaci.
Skupina WallStreetBets se takto rozhodla podpořit řadu akcií, u kterých zmiňované hedgeové fondy sázejí na jejich pokles.
- Proč právě hedgeové fondy? Jak vysvětluje analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin, vyhranění se proti těmto fondům tkví především v tom, že svou velikostí podstatně ovlivňují trh a cenotvorbu obchodovaných aktiv. Dá se tedy říct, že se jedná o revoltu proti "těm velkým". Je to velmi podobné jako bojkot konkrétního obchodního řetězce jednou skupinou zákazníků.
Největší pozornosti se dostalo krachující společnosti GameStop, která se orientuje na prodej videoher, spotřební elektroniky a herního zboží. Vzhledem k tomu, že většina obchodníků tedy sázela proti úspěchu této firmy, bojující s finančními problémy, amatérští obchodníci věřili, že mohou způsobit růst akcií, když vytvoří poptávku, která předtím byla malá. Výsledkem bylo navýšení na téměř trojnásobek průměru z několika posledních měsíců.
Do hledáčku uživatelů Redditu se dále dostaly například akcie maloobchodního řetězce Bed Bath & Beyond, provozovatele kin AMC Entertainment nebo bývalých lídrů na trhu s mobily, společností Nokia a BlackBerry.
Komentář šéfa investiční platformy Portu Radima Krejčího:
"Vůbec nejde o výsledky firem a to je právě na celé situaci nejhorší. Proto se domnívám, že tito drobní investoři nakonec potrestají sami sebe, pár jich sice zbohatne, ale ten, komu zůstanou předražené akcie, potom spláče nad výdělkem."