Útok na Wall Street pro akciové zelenáče: Jak parta hipsterů drtí investiční profíky

Ekonomika Ekonomika
4. 2. 2021 6:16
Wall Street zažívá v posledních dnech zemětřesení, které znepokojuje i Bílý dům. Pro lidi neznalé světa akcií to může být o to víc překvapující, že za překotnými událostmi stojí uživatelé sociální sítě Reddit, která slouží jindy jako diskusní prostor. Jak je možné, že "lidé z ulice" otřásli akciovými trhy? Připravili jsme srozumitelný přehled, který základní pojmy vysvětlí i akciovým zelenáčům.
Aplikace Robinhood na displeji mobilního telefonu
Aplikace Robinhood na displeji mobilního telefonu | Foto: Reuters

Obchodování přes Robinhood

V celém příběhu sehrála klíčovou roli také mobilní aplikace Robinhood, přes kterou drobní investoři akcie nakoupili. Jde o bezplatnou investiční platformu, u které tak investorům nevznikají dodatečné náklady.

Aplikace, kterou v roce 2013 založila makléřská společnost Robinhood Markets, je navíc také uživatelsky velmi přívětivá a pro založení účtu nepožaduje žádný minimální vklad. Z těchto důvodů už v minulosti přilákala do světa akcií řadu často úplně nezkušených nováčků. Koneckonců, jejím heslem je "investování pro každého". 

Právě tito nováčci pak svými obchody přispívají na burze k tvorbě cenových bublin, když kvůli nim akcie některých - často menších a málo známých - firem nečekaně prudce posílí, aby vzápětí spadly na zlomek původní ceny. 

  • Co je to cenová bublina? Jde o ceny akcií vyhnané spekulacemi nad ekonomicky ospravedlnitelnou úroveň. Investoři většinou tuší, že ceny jsou přehnané, přesto akcie dále nakupují ve víře, že se svezou na dalším cenovém růstu a stačí je prodat dříve, než cenová bublina praskne.

Komentář analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera: 
"Uživatelsky jednoduché aplikace jako Robinhood, které umožňují investovat minimální částky, zpřístupňují svět burz široké veřejnosti."

 

Právě se děje

Další zprávy