Na vše, co čtenáře zajímá ohledně získání příspěvku na bydlení, odpovídal náměstek MPSV Karel Trpkoš v online rozhovoru pro Aktuálně.cz.
U původního formuláře se mluvilo se o "byrokratickém pekle" s požadavky na velké množství originálních nebo ověřených příloh.
"Nový formulář je uživatelsky přívětivější. Snažíme se maximum věcí vyřešit sami. Máme-li nějaké údaje o žadateli, tak je samozřejmě použijeme. Nenutíme ho je dokládat," uvedl náměstek MPSV Karel Trpkoš, jehož tým na novém formuláři pracoval.
Zjednodušený je jak elektronický formulář, který lze vyplnit na stránkách MPSV, tak i jeho papírová forma, kterou žadatelé vyplňují na úřadu práce. V blízké době by navíc mohli lidé na úřadech práce vyplňovat s pomocí zaměstnanců údaje rovnou online.
Na příspěvek na bydlení vzniká nárok, pokud náklady za bydlení převyšují 30 procent, v Praze pak 35 procent příjmů všech osob, které mají v daném bytě či domě nahlášené trvalé bydliště. Jsou-li příjmy členů domácnosti nižší, než je její životní minimum, použije se pro výpočet životní minimum domácnosti.
Příspěvek se vypočítá jako rozdíl mezi normativními náklady, které každý rok stanovuje stát (nebo skutečnými náklady, jsou-li nižší), a 30 procenty (35 procenty) příjmů (nebo životního minima domácnosti). Pro letošní rok vláda navíc normativy mimořádně zvýšila právě kvůli vysokým cenám energií.