O službě cashback se v Česku mluví už nějaký čas. Nyní začíná. Zákazníci s kartou DATART Cetelem u pokladny mohou požádat o hotovost, stejně jako by si vybírali z bankomatu. Jedná se však o speciální korporátní úvěrovou kartu, nikoli o klasickou platební kartu VISA či MasterCard, kterou má běžný zákazník v peněžence.
Šest kilo pracího prášku a tisíc korun, prosím
Princip cashbacku je velmi jednoduchý. Kromě toho, že u pokladny obchodu zaplatíte svůj nákup, můžete také poprosit pokladní, aby vám dala nějakou hotovost navíc. Z karty se vám pak odečte zvýšená částka, a vaše peněženka může být po nákupu paradoxně dokonce plnější než před ním.
Zavedení této služby ale provází jeden hlavní problém: kdo to zaplatí? Zatímco platby kartou jsou zatím pro zákazníka zdarma (určité procento z placené částky se strhává obchodníkovi), u služby cashback by tomu tak být nemuselo.
Jako důvod, proč zpoplatnit tento typ výběru hotovosti, uvádějí odborníci srovnání s bankomaty: u nich se za výběr také platí. Obchodníci tlačí na to, aby se daly zpoplatnit i běžné platby; společnost Mastercard už jim k tomu otevřela cestu (viz tento článek). Někde se už stává, že obchodníci nabízejí slevy, pokud kupující platí hotovostí.
Naopak proti zpoplatnění mluví praxe ze zahraničí, kde je cashback obvykle zdarma. Vydavatelé karet také tvrdí, že cashback ušetří obchodům práci s hotovostí a přiláká jim nové klienty.
Jak to bude vypadat
Zatímco pravidla zpoplatnění cashbacku zatím jasná nejsou, společnost VISA už oznámila, jaká pravidla budou stanovena pro výběr.
Bude možné vybrat až 1500 Kč, a to k nákupu ve výši minimálně 300 Kč. Ze strany karetní asociace by měla být služba kompletně spuštěna v roce 2007.
Hlavní konkurent VISA, společnost MasterCard, chce službu cashback poskytovat už v posledním čtvrtletí tohoto roku; podrobnosti zatím nezveřejnila.
Infobox
Další zajímavé informace ze světa ekonomiky a financí najdete na našem FINANČNÍM SERVERU!!Pochopitelně, dostupnost cashbacku nezávisí jen na karetní asociaci, ale také na obchodnících a na bankách. Většina obchodníků je zatím spíš opatrná, zájem o tuto službu ale projevila například společnost Ahold (provozuje obchody Hypernova a Albert).
Pokud jde o banky, jejich postoje se různí. Následující odstavce shrnují vyjádření jejich mluvčích:
Česká spořitelna zavede službu nejdříve koncem roku 2007 a s největší pravděpodobností ji zpoplatní. Poskytovat by se mohla ke kartám VISA i MasterCard.
ČSOB (a její dceřiná Poštovní spořitelna) je velkým zastáncem této služby, hodlá ji zavést jako první v Česku, a to pro všechny typy karet (VISA i MasterCard, elektronické i embosované, debetní i kreditní). Poplatky jsou zatím v jednání.
I eBanka zatím jedná o poplatcích, službu by pro držitele všech typů svých karet chtěla spustit ve druhé polovině tohoto nebo první polovině příštího roku.
GE Money Bank neposkytla žádné konkrétní informace, pouze sdělila, že je připravena cashback umožnit svým klientům, pokud bude souhlasit karetní asociace MasterCard.
HVB Bank a Komerční banka shodně uvedly pouze to, že předběžně počítají se zavedením této služby v první polovině roku 2007.
Raiffeisenbank sdělila, že službu nabídne ihned po dohodě s bankovní asociací. Je připravena ji nabízet ke všem typům karet a zdarma.
Volksbank chce zavádět cashback nejdříve u čipových karet MasterCard, k termínu její mluvčí uvedl: "Doufáme, že během příštího roku budeme výrazně blíž k realizaci tohoto funkčního rozšíření." Poplatky jsou předmětem jednání, měly by ale být nižší než u výběru z bankomatu.
Živnostenská banka počítá se zavedením služby současně s ostatními bankami, a to ke všem embosovaným kartám. O zpoplatnění dosud nebylo rozhodnuto.
Realita? Uvidíme
Jak je vidět, v mnoha ohledech se představy jednotlivých bank velmi výrazně liší. Je těžko možné předjímat, jak nakonec bude služba cashback vypadat. Každopádně by ale usnadnila situaci lidem, kteří nemají poblíž bankomat, nebo kteří k němu nebudou chtít chodit.