Platba kartou? Ano, ale už brzy za příplatek!!!

Miroslav Vachek
16. 5. 2006 12:01
Placení platební kartou má své náklady, které si naši obchodníci nemohou promítnout do cen. Zatím! V zahraničí tomu tak ale všude není. Přirážka za placení kartou je možná (nikoliv však samozřejmá) již i v některých evropských státech - ve Velké Británii, Portugalsku, Holandsku, Švédsku a Finsku.

Infobox

Chcete vyhrát hodnotné ceny? Chcete se stát burzovním makléřem? Dáme vám 10 000 dolarů a roztočte je na burze. Hrajte s námi INVESTIČNÍ HRU!

Placení platební kartou má své náklady, které si naši obchodníci snaží někdy promítnout do cen. Nejvyšší soud vydal precedenční rozhodnutí. Příplatek za platbu kartou není diskriminace. V zahraničí není přirážka za platbu kartou žádnou výjimkou. Přirážka za placení kartou je možná (nikoliv však samozřejmá) již  v některých evropských státech - ve Velké Británii, Portugalsku, Holandsku, Švédsku a Finsku.

Přelomový rok 2005

Již v roce 2005 se společnost MasterCard rozhodla vyjít vstříc argumentům obchodníků, kteří požadují přenesení nákladů za karetní transakce na zákazníka. Počínaje rokem 2005 je možné (nikoliv povinné!) držitelům karet MasterCard, MasterCard Elektronic a Maestro k ceně zboží přiúčtovat např. telekomunikační poplatek za spojení terminálu s centrálou a poplatek za zpracování transakce, placený bance.

Toto povolení má být omezeno pouze na Evropskou unii, v ostatních zemích má platit dosavadní stav nic nepřiúčtovávat. Na přiúčtování přirážky budou muset obchodníci výrazně upozorňovat. Pokud tak budou chtít činit, vyžádá si to navíc i úpravu platebních terminálů.

VISA zatím nic

Držitelů platebních karet s logem VISA se prozatím tento krok nijak nedotýká. Na rozdíl od svého konkurenta totiž nic takového do svých obchodních podmínek nezakomponovala. To možná nahrává i držitelům plastu od MasterCardu, protože obchodníci zřejmě nebudou přistupovat ke zpoplatnění pouze karet od jednoho vydavatele. I když všechno je možné.

Jaké náklady?

O problémech a nákladech obchodníků toho padlo poměrně mnoho nejen v článku Proč obchodníci odmítají platební karty?, ale i v diskusi, která se k němu rozpoutala. Náklady obchodníků mají následující strukturu:

- pronájem platebního terminálu

- procenta z tržeb uskutečněných platebními kartami (transakční poplatek)

- poplatky za spojení terminálu s autorizačním centrem.

Budou-li přiúčtovávány náklady za karetní transakci, pak od placení kartou budou odrazovat především procenta z tržeb, která obchodníkům strhávají banky. Tato procenta dosud banky ostražitě tají. Tato sazba je totiž sjednávána individuálně, a tak její rozpětí bývá značné.

Evropská komise také nedávno upozornila, že obchodníci v České republice, Maďarsku a Portugalsku musí v průměru odvádět na poplatcích bankám za přijetí karet MasterCard/Visa mezi 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí. To je třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii.

Zahraniční zkušenosti

V úvodu článku jsem zmínil země, ve kterých je možno náklady na karetní transakce přeúčtovat zákazníkovi. Proto není od věci podívat se na tamější situaci poněkud podrobněji. Na rozdíl od zbytku Evropy je zde situace upravena přímo zákonnými normami, které to umožňují, a tak tato možnost existuje u všech platebních karet bez ohledu na jejich vydavatele.

Této možnosti využívají  především menší obchodníci, např. prodejci vstupenek. Nutno dodat, že větší firmy dosahují u bank výhodnějšího zpoplatnění, a tak svůj procentně nižší transakční poplatek snadněji rozpustí ve svých ostatních nákladech.

U nás?

Jak to bude u nás, se teprve uvidí. Nedá se předpokládat, vzhledem k uzavřeným smlouvám mezi obchodníky a bankami, že by došlo k nějakému zásadnímu průlomu hned, ale od příštího roku může být všechno jinak.

 

Právě se děje

Další zprávy