Přehled mezd: Češi si přestali své odměny diktovat, jsou rádi, že vůbec mají práci

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 26. 9. 2020 10:54
Za posledních několik let mzdy meziročně rostly. O sedm osm procent napříč obory. Letos budou muset lidé na taková čísla zapomenout. Zlaté časy přidávání skončily. Budou rádi, když jim šéf ponechá mzdu na loňské úrovni. Podívejte se, jaká je situace v jednotlivých oborech, kde hubne především nabídka benefitů a na jakých pozicích se lidé už museli smířit s nižším příjmem.
Graf mzdy zdravotní sestry
Graf mzdy zdravotní sestry | Foto: Grafton Recruitment

Zdravotnictví a farmacie: větší atraktivita, odměňování ale beze změn

Obory farmacie a zdravotnictví zažily během pandemie boom. Zvýšila se i atraktivita těchto oborů, což se projevilo větším zájmem ze strany uchazečů o práci. Nejvíce firmy hledaly kandidáty na pozice spojené s výrobou farmaceutických přípravků a léků, často poptávaná byla i obsluha zákazníků v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb.

Silnější nábor v době pandemie lze považovat spíš za výkyv než za dlouhodobý trend. Firmy zejména potřebovaly vykrýt výpadky zaměstnanců, kteří byli v karanténě anebo museli zůstat doma s dětmi.

Odměňování ve farmacii i zdravotnictví zůstalo beze změny, na úrovni loňského roku. Rozdílné jsou mzdy zaměstnanců, kteří již v oboru mají zkušenosti, a těch, kteří do něj přešli odjinud. Ti mají většinou méně. 

Příklady výše mezd u vybraných profesí ve třech regionech

Pracovní pozice Praha a Středočeský kraj Brno a Jihomoravský kraj Ostrava a Moravskoslezský kraj
Farmaceutický reprezentant 35 až 60 tisíc  35 až 60 tisíc 35 až 60 tisíc
Všeobecný praktický lékař 60 až 120 tisíc 60 až 110 tisíc 60 až 100 tisíc
Zdravotní sestra 25 až 50 tisíc 25 až 35 tisíc 25 až 40 tisíc
 

Právě se děje

Další zprávy