Přehled mezd: Češi si přestali své odměny diktovat, jsou rádi, že vůbec mají práci

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 26. 9. 2020 10:54
Za posledních několik let mzdy meziročně rostly. O sedm osm procent napříč obory. Letos budou muset lidé na taková čísla zapomenout. Zlaté časy přidávání skončily. Budou rádi, když jim šéf ponechá mzdu na loňské úrovni. Podívejte se, jaká je situace v jednotlivých oborech, kde hubne především nabídka benefitů a na jakých pozicích se lidé už museli smířit s nižším příjmem.
Graf mzdy stavbyvedoucího
Graf mzdy stavbyvedoucího | Foto: Grafton Recruitment

Stavebnictví a reality: očekává se růst

Stavebnictví pandemie ovlivnila jen minimálně. Nábor nových pracovníků byl po ukončení celostátní karantény a nouzového stavu obnoven téměř nejrychleji ze všech oborů. Pandemie zkomplikovala zejména nábor dělníků ze zahraničí, firmy se proto musely zaměřit na zahraniční pracovníky, kteří již jsou relokovaní, ale vlivem koronavirové krize přišli o práci.

Počet volných pozic je zhruba stejný jako v loňském roce touto dobou, díky stimulacím ekonomiky ze strany státu a EU se však očekává nárůst. Během příštích dvou let by měl obor zažít velmi dobré časy.

Aktuálně se nejvíce hledají stavbyvedoucí, přípraváři a rozpočtáři, zájem roste i o projektanty a elektroprojektanty. Dobrou zprávou je, že pandemie v tomto oboru nijak neovlivnila mzdovou úroveň a nastavení benefitů.

Příklady výše mezd u vybraných profesí ve třech regionech

Pracovní pozice Praha a Středočeský kraj Brno a Jihomoravský kraj Ostrava a Moravskoslezský kraj
Stavbyvedoucí 40 až 80 tisíc  50 až 70 tisíc 45 až 70 tisíc
Stavební inženýr 35 až 55 tisíc 40 až 55 tisíc 40 až 55 tisíc
Správce budov 45 až 80 tisíc 45 až 60 tisíc 40 až 60 tisíc
 

Právě se děje

Další zprávy