Průměrný důchod poprvé přesáhl 11 tisíc korun, spočítal úřad

Ekonomika Ekonomika
20. 2. 2015 14:30
Výdaje na dávky důchodového pojištění loni přesáhly příjmy o 43 miliard korun.
Foto: Martina Křížová

Praha – Průměrný starobní důchod v České republice loni poprvé přesáhl 11 tisíc korun. Během roku vzrostl o 105 korun na 11 075 korun. Ukazuje to čerstvá statistika České správy sociálního zabezpečení, která důchody vyplácí.

Ženy se poprvé v historii dostaly s výší průměrné penze nad hranici 10 tisíc korun, když loni pobíraly v průměru 10 050 korun. Pořád je to ale výrazně méně než muži, kteří v průměru dostávali 12 259 korun.

Celkově loni stát vyplatil 2 355 144 starobních důchodů. Počet všech vyplácených důchodů – tedy například i invalidních či sirotčích – za loňský rok dosáhl 3 485 257.

Počet důchodců stoupl meziročně o 5354 lidí na 2 863 210, přičemž někteří pobírají více typů důchodů.

Roste také počet předčasných důchodů - ke konci loňského roku jich bylo 565 926, což je o 22 570 více než před rokem.

Výdaje na dávky důchodového pojištění loni dosáhly 376,4 miliardy korun, příjmy byly ve výši 333 miliard korun. Výdaje tedy převyšovaly příjmy o 43 miliard korun.

Více nemocenských i mateřských

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) má na starosti také oblast nemocenského pojištění. Loni výrazně vzrostl počet výplat nemocenského. Oproti roku 2013 stoupl o 297 648 na celkových 1 901 088 vyplacených dávek nemocenského.

Nárůst způsobilo především ukončení tříletého přechodného období, v němž zaměstnavatelé vypláceli náhradu mzdy po dobu až tří týdnů dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, teprve potom lidé dostávali klasické nemocenské dávky od státu. Od 1. ledna 2014 se vrátil předchozí stav, kdy zaměstnavatelé proplácejí jen první dva týdny,  počínaje třetím týdnem pak lidé dostávají nemocenské od státu.

Mírný nárůst nových případů oproti roku 2013 zaznamenala Česká správa sociálního zabezpečení také u dávek peněžité pomoci v mateřství, tedy u takzvané mateřské. Zatímco předloni nově zahájilo čerpání peněžité pomoci v mateřství 74 123 rodičů, loni jich bylo o 678 více. V naprosté většině ji čerpají ženy. Muži se péče o dítě ujali v 646 případech, což je o 126 případů více než před rokem.

Zatímco příjmy z pojistného na nemocenské v roce 2014 dosáhly částky zhruba 26 miliard korun, výdaje na veškeré dávky nemocenského pojištění činily 22,1 miliardy korun. Příjmy tak o 3,9 miliardy korun převýšily výdaje. Nejvíce z takto vybraných peněz loni odčerpaly dávky nemocenského - 13,9 miliardy - a dávky peněžité pomoci v mateřství - 7,3 miliardy korun.

Počet OSVČ mírně klesl

V roce 2014 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení 271 432 zaměstnavatelů - o 1698 více než před rokem. Stoupl také počet zaměstnanců, které zaměstnavatelé přihlásili k účasti na pojištění - o 53 017 lidí na celkem 4 328 561.

Naopak mírně poklesl počet aktivních osob samostatně výdělečně činných. Ke konci loňského roku jich úřad evidoval 972 356, což je o 4872 méně než v roce 2013.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy